latests
Son Dakika

'Yurt dışındaki Türk bilim adamları Kayseri'de çalışmak için can atıyor'

| KAYSERİ -

Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, açtıkları araştırma merkezleri sayesinde beyin göçünü tersine çevirdiklerini söyledi. Amerika, İngiltere, Kanada ve Avusturalya gib

Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, açtıkları araştırma merkezleri sayesinde beyin göçünü tersine çevirdiklerini söyledi. Amerika, İngiltere, Kanada ve Avusturalya gibi ülkelerde bulunan Türk bilim adamlarından Kayseri'de çalışmak istediklerine dair mektup ve e-mailler aldıklarını belirten Keleştemur, " İhtiyacımız olan kadrolar için yol parasını ödeyip Türkiye'ye davet ediyoruz. Hem biz hem de ilgili hocalarımız görüşüyor. Uygun olanları seçip alıyoruz." dedi.

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Türkiye'nin kendisini yetiştirmiş ve dünya genelinde önemli merkezlerde çalışan bilim adamlarını heba etme lüksü bulunmadığını dile getirdi. Erciyes Üniversitesi olarak beyin göçünü tersine çevirdiklerini anlatan Keleştemur, bu nasıl yaptıkları ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Yıllardır söylüyoruz. Amerika’da, Avrupa’da bulunan Türk bilim adamlarının neden gelmediklerini. Hatta bu arkadaşlar için vatandaşlarını sevmedikleri, Amerika için bilimsel çalışma yapmalarına rağmen ülkeleri için neden yapmadıkları gibi ifadelerimiz oluyor. Türkiye’de niye çalışmadıklarını sorguluyoruz. İnanın bu arkadaşlarımız, Türk bilim adamları ülkemize gelmeyi çok istiyorlar. Gelen arkadaşlarımız da var. Oradaki hocasının ısrarına rağmen ülkesine gelerek çalışan arkadaşlarımız var. Ancak ileri düzeyde bilim adamının gelmesi için burada önemli merkezler olması gerekir. Eğer siz onlara araştırma imkanları ve fırsatlarını veremezseniz değerli bir bilim adamını Kayseri’de heba etmek durumundayız. Buna ne benim ne de başkasının hakkı yok.”

Her gün Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerdeki bilim adamlarından mektup ve mail aldığını anlatan Keleştemur, “Türk bilim adamlarımız bize gönderdikleri mektupta gelmek istediklerini ve bizimle çalışmak istediklerini söylüyorlar. Buradaki merkezimizde çalışmak istiyorlar. Her gün gelen bu müracaatları değerlendiriyoruz. Kendilerini çağırıyoruz. Yol parasını da veriyoruz. Kendisini dinliyoruz. İlgili hocalarımız dinliyor. Ne yaptığını ve nasıl faydalı olacağını konuşuyoruz. Seçip alıyoruz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Keleştemur, son zamanlarda üniversite olarak Türk olmayan bilim insanlarıyla da çalışmaya başladıklarını ifade ederek, “Bir takım bilgi nerede üretilirse üretilsin insanlığın ortak malıdır. Bende farklı ülke bilim adamlarından yararlanmak zorundayım. Bu merkezimizde Azeri kökenli Fransa’ya göçmüş bilim adamıyla anlaşma yaptım. Çalışıyoruz. Hindistanlı başka kökenli insanlar çalışıyor. Bu merkezler olunca beyin göçünü tersine çeviriyorsunuz. Listemizde yurt dışında doktora yapan ve gelmek isteyen insanlar var.” şeklinde konuştu.

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
74,997.64
76,836.52
2.919
2.883
3.099
3.049
100.684
99.309
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Cuma Cumartesi
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/K.png
12/16
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/Y.png
12/17
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
9/16
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:25 Güneş 06:56 Öğle 11:58
İkindi 14:24 Akşam 16:48 Yatsı 18:12
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ