latests
Son Dakika

"Taş orman jeopark olacak"

Bolu’nun Seben elçesine bağlı Hoçaş köyünde köylüler tarafından keşfedilen Taş şeklindeki palmiye ormanlarına ait milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan kalıntılar yöre halkı tarafından taşlaşmış orman olarak anılıyor. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, bölgenin jeopark haline getirilmesi için başlanan pprojenin 4 yıldır büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü’ söyledi.    Köylüler tarafından keşfedilen ve daha sonra araştırmalar neticesinde volkanik patlamalar ile volkanik taşlaşma sonucu fosilleşen 20 milyon öncesine ait kalıntılar görenleri hayrete düşürüyor.taşlaşmış ormana büyük ilgi ,seben,özbağ,süleyman özbağ,batı karadeniz,istanbul üniversitesi,batı,karadeniz

Bolu’nun Seben elçesine bağlı Hoçaş köyünde köylüler tarafından keşfedilen Taş şeklindeki palmiye ormanlarına ait milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan kalıntılar yöre halkı tarafından taşlaşmış orman olarak anılıyor. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, bölgenin jeopark haline getirilmesi için başlanan pprojenin 4 yıldır büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü’ söyledi.

    Köylüler tarafından keşfedilen ve daha sonra araştırmalar neticesinde volkanik patlamalar ile volkanik taşlaşma sonucu fosilleşen 20 milyon öncesine ait kalıntılar görenleri hayrete düşürüyor.

    Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi, Seben Kaymakamlığı tarafından yürütülen projenin bitmesi halinde bu alanın jeopark olarak turizme açılacağı belirtiliyor. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, ‘projenin 4 yıldır büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü’ belirtti. Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü'nün çok ciddi bir çalışma ortaya koyduğunu belirten Özbağ, “Orada tespit edilen ağaç sayısı 50-60 civarında. Onların etrafı koruma altına alındı. Palmiye ağacından tutun da meşe, söğüt, kavak gibi değişik türlerde ağaçlar var. Ve bunların tamamen volkanik taşlaşma sonucu oluştuğu söyleniyor.” dedi.

    Belediye, kaymakamlık ve Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü olarak hedeflerinin bu alanı tamamen koruma altına aldırıp jeopark haline getirmek olduğunu söyleyen Özbağ, bu noktada ilçenin turizme katkısının olacağını belirterek, “Türkiye'deki ender bulgulardan bir tanesi olduğunu ve alanın tabiat parkı yolunda ilerlediğini söyledi.

    Yöre halkının bu alanları çok önceden bildiğini söyleyen Özbağ, Seben ve Kozyaka'da da benzer oluşumların bulunduğunu ve buralara giden yolların yapıldığını sözlerine ekledi.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ