latests
Son Dakika

"Suriye ve İran kaynaklı çatışma olasılığı enerji dengesini bozacak nitelikte"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ortadoğu'da, İran ve Suriye kaynaklı çatışma olasılığının tüm dünyada enerji dengesini bozacak güçte bir risk olduğunu söyledi. Bu iki ülkedeki durumun petrol fiyatlarını yükselteceği beklentisini artırdığını anlatan Yorgancılar, dünya petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artışın Türkiye’de cari açığı 5 milyar dolar civarında artıracağını ifade etti.         EBSO Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, 77 milyar dolarlık cari açığın 54 milyar doları enerjiden kaynaklandığını anlattı.yorgancılar,suriye,iran,ender yorgancılar,türkiye,ege bölgesi,ebso

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ortadoğu'da, İran ve Suriye kaynaklı çatışma olasılığının tüm dünyada enerji dengesini bozacak güçte bir risk olduğunu söyledi. Bu iki ülkedeki durumun petrol fiyatlarını yükselteceği beklentisini artırdığını anlatan Yorgancılar, dünya petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artışın Türkiye’de cari açığı 5 milyar dolar civarında artıracağını ifade etti.

        EBSO Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, 77 milyar dolarlık cari açığın 54 milyar doları enerjiden kaynaklandığını anlattı. Bir süre önce 110 dolar olan petrol fiyatları bugün 125 dolar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Ender Yorgancılar, “Böyle devam etmesi tüm hesapları bozacaktır. O nedenle Türkiye’de, alternatif enerji kaynaklarının daha etkin değerlendirilmesi gerekiyor. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar bir taraftan maliyet enflasyonunu körüklemekte, diğer taraftan da sanayicilerimizin ihracat pazarlarındaki rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir.” dedi.
Yorgancılar, 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefinin enerjiyle gerçekleşebileceğini anlattı. Türkiye’nin bu amaçla nükleer santral yatırımlarını gündemine alması gerektiğini belirten Yorgancılar, alternatif kaynaklarla enerjinin çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRK LİRASI SEMBOLÜ

Yorgancılar, Türk Lirası’nın yeni bir logoyla temsil edilmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Paranın yurt içi ve dışındaki gücünün logoyu anlamlandıracağını kaydeden Yorgancılar, "Türkiye, bugün dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefine sahipse, paramızın bir logoyla temsil ediliyor olması da çok anlamlıdır. Elbette biliyoruz ki, söz konusu logoyu güçlendirecek ve anlamlandıracak olan şey paramızın gücü, içerde ve dışardaki değeri, kullanımı, güvenilirliği ve mali disiplinden taviz verilmemesidir." bilgisini verdi.

"OSB’LERE AYNI TEŞVİK VERİLSİN"

Doğu ve Güneydoğu hariç diğer illerdeki organize sanayi bölgelerine aynı teşviğin verilmesi gerektiğini belirten Yorgancılar, önümüzdeki günlerde açıklanacak teşvik paketinin iller arası sermaye transferine yol açmaması gerektiğini ifade etti. Yorgancılar, "Türkiye’de yatırımın yer değiştirmesine değil, yeni yatırıma ihtiyaç var." diye konuştu.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ