latests
Son Dakika

Sıbyan Mektebi yeniden hayat buldu

| İSTANBUL -

Osmanlı döneminde ‘Sıbyan Mektebi’ olarak kullanılan Sultanahmet Camii’nin bahçesindeki yapı, Kültürlerarası İletişim Merkezi Derneği (KİM) ile yeniden hayat buldu. İstanbul’un en önemli tarihi mekanl

Osmanlı döneminde ‘Sıbyan Mektebi’ olarak kullanılan Sultanahmet Camii’nin bahçesindeki yapı, Kültürlerarası İletişim Merkezi Derneği (KİM) ile yeniden hayat buldu. İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından biri olan meydan ve camileri hakkında turistlere sunumlar yapan dernek, kendi ifadeleriyle ‘camilerin mimarileri yanında ruhlarını’ da anlatıyor. Derneğin misafirleri arasında Brezilya'dan Avustralya'ya, Güney Afrika'dan Amerika'ya kadar yaklaşık 5 bin kişi var.

Sultanahmet Camii avlusunun köşesindeki yapı, yıllarca küçük çocukların eğitildikleri ve geleceğe hazırlandıkları bir okul olarak hizmet verdi. Zamanla bu yapı kullanılmaz hale geldi ve bir süre boş kaldı.

Günümüzde restorasyonun ardından yeniden hizmet vermeye başlayan mektep, şimdilerde önemli bir misyonu yerine getiriyor. Sultanahmet Camii ve meydanına gelen turistlere sunumlarla Türk-İslam mimarisi ve kültürü hakkında bilgi veren KİM’e ev sahipliği yapan bina, binlerce yabancı turiste hizmet veriyor. Dernek uzmanları arasında yer alan aktif 15 kişilik gönüllü grubu, kimi zaman "Sultanahmet neden 6 minareli?", kimi zaman ise "Burada ne yazıyor." gibi sorulara cevap veriyor.

Kurulduğu 2010 yılı Nisan ayından bu yana yaklaşık 5 bin turiste hizmet veren dernek, misafirlerini sıcak bir ortamda karşılayarak ikramlarda bulunuyor. Yaklaşık 20 dakikalık sunumda tarihi ve kültürel unsurlar anlatılıyor. Üstelik sunumu yapan da konusunda bir uzman. Dernek Genel Sekreteri Önder Üçüncü, aynı zamanda İngilizce öğretmeni. Akıcı İngilizcesiyle misafirlerinin dikkatini çekmeyi başaran Üçüncü, 30 kişilik Danimarkalı öğrenci grubuna da benzer bir sunum hazırladı. Danimarkalı öğrenciler ikram ve sunumdan duyduğu memnuniyeti dernekten ayrılırken sıcak tavırlarıyla sergiledi. Danimarkalı öğretmenin şaşkınlığı, sunum sonunda ikram ve anlatım karşılığında ücret ödemeyeceklerini öğrenmeleri oldu.

MİSAFİRLERİMİZ ŞAŞIRIYOR

KİM uzmanları, amaçlarını; Türkiye'ye gelen insanlar arasında kültürler arası diyalogların kurulması, geliştirilmesi ve kültürel mirasın tanıtılması konusunda çalışmalar yapmak ve çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek olarak tanımlıyor. Bunun yanında Sultanahmet Camii Derneği ile ortak çalışmalar yürüten dernek, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Japon kültür ve medeniyeti isimli bir program bile yapmış.

Derneğin önemli bir görevi yerine getirdiğini anlatan KİM Genel Koordinatörü Ahmet Fatih Başaran’ın ‘yapıların ruhu’ tespiti dikkat çekiyor. Turistleri misafir olarak görüp ağırladıklarını anlatan Başaran, "Camilerin mimari özelliklerinden bahsederken onların ruhundan da bahsediyoruz. Buraya geldiklerinde insanların secdeye gittiklerini görüyorlar, mihrabı görüyorlar ama ne olduğunu bilmiyorlar. Mihrabın üzerindeki yazıları genelde Allah ya da Hz Muhammed’den bahseder zannediyorlar ama Hz. Meryem ya da Hz. Zekeriya’dan bahsedildiğini duyunca çok şaşırıyorlar." dedi.

Sunumların ardından misafirleriyle mail ortamında irtibatını sürdüren KİM uzmanlarını en çok bu geri dönüşler sevindiriyor. Dernek dünyanın her yerindeki dostlarıyla iletişimi koparmamak için mail trafiğini aksatmadan sürdürüyor. Türkiye gezisinden aylar sonra maille soru sorup cevap bekleyenlerin olması dernek yöneticilerini memnun ediyor.

MEDYADA BAZEN OLUMSUZ GÖRÜNTÜLER YER ALABİLİYOR

Sunumu izleyen öğrenciler genel olarak Türkiye’de görmeyi bekledikleri bir ortamla karşılaştıklarını dile getirdi. Zaman zaman kendi ülkelerindeki medyada İslam karşıtı algısı oluşabildiğini belirten bir öğrenci bu durumun genellenemeyeceğini dile getirdi. Gruptaki Danimarkalı bir öğretmen de yanlış algılar oluşturulsa bile öğrencilere buradaki gerçeklerle paralel bir eğitim verdiklerini anlattı.


Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
75,638.43
74,997.64
2.918
2.919
3.088
3.099
99.447
100.684
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Pazar Pazartesi
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
10/15
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/PB.png
7/13
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/A.png
8/10
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:32 Güneş 07:05 Öğle 12:01
İkindi 14:22 Akşam 16:45 Yatsı 18:11
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ