latests
Son Dakika

Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Kahramanmaraş'ta Mevlana'yı anlattı

Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Mevlana’nın yaşantısıyla insanların hayatına ışık tuttuğunu belirtti.prof dr cihan okuyucu “mevlana,insanlara hayatın manasını öğretti”,dr,cihan okuyucu,mevlana,okuyucu,cihan,topluluğu,cahit zarifoğlu,imam üniversitesi,ilham,kahramanmaraş,konuşmasın

Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Mevlana’nın yaşantısıyla insanların hayatına ışık tuttuğunu belirtti.

Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Mevlana'yı anma etkinlikleri çerçevesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dil ve Edebiyat Bölümü Öğrenci Topluluğu tarafından, 'Mevlana’dan Günümüze Mesajlar' konulu konferans verdi.
KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Mevlana'nın hayatı ve eserleriyle ilgili katılımcılara bilgiler verdi. Çağın getirdiği problemlerin insanların yaşama sevincini elinden aldığını anlatan Okuyucu, "Çağımızda insanlar yaşama sevincini yitiriyor, işte tam da bu noktada Mevlana, insanlara hayatın manasını tekrar öğretiyor. Mevlana’nın yaşadığı çağ, Anadolu’nun en karanlık dönemleriydi. Mevlana eczanesinde aşksız ve sevgisizlerin ihtiyaç duyduğu bütün ilaçların reçetesinde sundu. Kendi çağında, Peygamberimizin varisi olduğunu söyleyerek, rahmet dininin temsilcilerine, sevgi ve şefkat aşıladı.” diye konuştu.

MESNEVİ İLHAM ESERİDİR.
Mesnevi’nin herhangi bir eser gibi yazılmadığını vurgulayan Okuyucu, “Mesnevi bir ilham eseridir” dedi. Konuşmasın da 'Mesnevi’de hem aşk hem bilgi vardır' diyen Okuyucu şöyle devam etti; “Mesnevide kıssa metoduna da yer verildi. Bu eser sadece kendi döneminde yaşanan olayları değil, bütün dönemlerde geçerli olan olayları anlatıyor. Mevlana coğrafyaları, insanları kucaklayan büyük bir gönle sahipti. Her zaman iki dilden bahseder, insanların, birbirini anlaması için mahalli dilleri aşan gönül diliyle konuşması gerektiğini savunurdu." diye konuştu.

Konferans’ta kamışın ney’e dönüşmesini de anlatan Okuyucu, Mevlana’nın insanları içi oyulmadıkça ötmeyen kamışa benzettiğine değinerek, “İnsanlar aşk ateşinde yanmadıkça, üfleyenin sesini çıkaramaz.” şeklinde konuştu.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ