latests
Son Dakika

Çocuklar mendil kapmaca ve seksek oynadılar

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na bağlı Mendil Kapmaca ve Seksek Federasyonu Osmaniye İl temsilciliği tarafından mendil kapma ve seksek turnuvası düzenlendi.Mendil Kapmaca Federasyonu İl Temsilcisi Ünal Karaçalıoğlu, 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Spor Salonu'nda düzenlenen turnuvada, kentleşme sürecinde çocukların bilgisayar oyunlarına daha çok ilgi gösterdiklerini ve asosyalleştiklerini söyledi.osmaniye'de çocuklar mendil kapmaca ve seksek oynadılar,osmaniye,ünal karaçalıoğlu,cumhuriyet

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na bağlı Mendil Kapmaca ve Seksek Federasyonu Osmaniye İl temsilciliği tarafından mendil kapma ve seksek turnuvası düzenlendi.

Mendil Kapmaca Federasyonu İl Temsilcisi Ünal Karaçalıoğlu, 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Spor Salonu'nda düzenlenen turnuvada, kentleşme sürecinde çocukların bilgisayar oyunlarına daha çok ilgi gösterdiklerini ve asosyalleştiklerini söyledi. Bilgisayar oyunlarından dolayı çocuklarda ortaya çıkan sorunlara çözüm olmak istediklerini ifade eden Karaçalıoğlu, şunları söyledi:

''Amacımız sadece çocukların sorunlarına çözüm bulmak değil, onları paylaşmaya, oynamaya yönetmek. Çünkü çocuklar oyunla büyür diyoruz. Onların büyümelerine, gelişimlerine, kişiliklerini kazanmalarına yardımcı olmak istiyoruz. Bunun haricinde daha da büyük bir amacımız var, 2023’te çocuk oyunları olimpiyatları düzenleme amacındayız.

Sadece Anadolu'nun bağrından çıkmış çocuk oyunlarını olimpik branş, spor dalları haline getirmek istiyoruz. Bunlardan mendil kapmaca, seksek gibi oyunları bugün burada oynayacağız. Mesela futbolda taç vardır İngilizce kelime, korner vardır İngilizce kelime, bütün spor dallarında İngilizce kelime vardır. Biz Anadolu'nun bağrından çıkmış bu oyunları Türkçe kelimelerle dünya kültürüne sunmak istiyoruz. Şu anda 17 değişik ülkede mendil kapmaca, mendil kapmaca olarak söyleniyor. Bu şekilde aynı zamanda Türkçemize de hizmet etmiş oluyoruz. Türkçe kelimelerle Anadolu’nun bağrından çıkmış bu oyunları bütün dünyaya yaymak istiyoruz.''

Karaçalıoğlu, turnuvada, ilkokul kategorisinde 9, ortaokul kategorisinde 4 okulun yarıştığını da belirterek, turnuvada ilk 3’e giren takımlara madalya verileceğini söyledi.

Turnuvaya katılan çocuklar ise eski oyunların bilgisayar oyunlarından daha eğlenceli olduğunu ve fiziksel gelişimlerine katkı sağladığını söyledi.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ