latests
Son Dakika

Mimarisinde ilkleri barındıran 'Ahmet Hamdi Akseki Camii' açılışa hazır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın açılışı yapılacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Camii olarak da bilinen Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde son çalışmalar tamamlandı. Tarihten ve günümüzden izler taşıyan camide birçok ilkler yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof.yanılmaz,ahmet,diyanet,dr,mehmet,kerim,başbakan erdoğan,mücahit yanılmaz,ahmet hamdi,recep tayyip erdoğan,başkent,mimar sinan’ın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın açılışı yapılacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Camii olarak da bilinen Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde son çalışmalar tamamlandı. Tarihten ve günümüzden izler taşıyan camide birçok ilkler yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye’nin en büyük kubbe çapı özelliği bulunan camide son kontrolleri bizzat yerinde yaparak, eksikliklere dikkat çekti.

Ankara'da Diyanet İşleri Vakfı tarafından yaptırılan Ahmet Hamdi Akseki Camii, yarınki açılışa hazır hale getirildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de yarınki açılışa hazırlanan camide son kontrolleri yaptı. Çalışmaları yakından inceleyen Görmez, ses sistemini de yine bizzat kendisi, okuduğu Kur'an-ı Kerim ile denedi. Ses ayarını yapan Görmez, daha sonra caminin kubbe kısmının ışıklandırması ile ilgilendi. Renk tonu güne ve mevsim şartlarına göre değişebilen kubbe ışıklandırması için ise Görmez, açık rengi tercih etti. Caminin güzelliğine vurgu yapan Görmez, caminin hemen hemen her bölmesine yazılan sure, ayet, hadis ve isimlerin anlamlarını paylaştı. Görmez, bu caminin bundan sonra yapılacak camiler için örnek olmasını temenni etti.

Caminin inşa aşamasında koordinatör olarak görev yapan Mücahit Yanılmaz, Diyanet İşleri Vakfı tarafından yaptırılan caminin özellikleri hakkında bilgi verdi. Başkent Ankara’da böyle güzel bir caminin yapılmasına vesile olmaktan mutlu olduklarını aktaran Yanılmaz, yüklenici firma olarak caminin ihalesine girdiklerinde bugünleri çok özlediklerini belirterek, çünkü caminin birçok yönleri ile ilkleri taşıdığını ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KUBBE ÇAPINA SAHİP CAMİSİ”

Caminin, Türkiye’nin en büyük kubbe çapına sahip olduğunu bildiren Yanılmaz, 33 metre kubbe çapında başka bir caminin olmadığını, yine kubbenin tabandan yüksekliğinin de 33 metre olduğunu söyledi. Caminin başından sonuna özgün bir çalışma ile yapıldığını anlatan Yanılmaz, geçmişle kopmayan, günümüzle harmanlanan bir cami inşa edildiğini söyledi. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsünün bulunduğu cepheye dikkat çeken Yanılmaz, böyle bir cephenin dünyada olmadığını, çalışmaların özgün olduğunu ve üniversitelerin işbirliği ile yapıldığını dile getirdi.

IŞIKLANDIRMA VE SES SİSTEMİ TAMAMEN GİZLİ

Yine camide avize olmadığına da işaret eden Yanılmaz, tamamen gizli ışıklandırmaya sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda görünüşte hoparlörlere de rastlanılmayacağını aktaran Yanılmaz, ses düzeninin de tamamen gizli olduğunu kaydetti. Akustik sistem için aylarca üniversite hocaları ile çalıştıklarını ifade eden Yanılmaz, kubbenin alçıpeninin içine akustik yerleştirildiğinin altını çizdi.

Caminin ilkleri arasında el işi çinilerinin olduğunu bildiren Yanılmaz, belki de dünyada ilk olabilecek bir çalışmanın da camideki cemaate yetecek kadar ayakkabılığın olması olduğunu belirtti. Yanılmaz, dünyada ilk defa sinyalizasyon özelliğine sahip ayakkabılık yaptıklarına işaret etti.

“ENGELSİZ CAMİ DE DİYEBİLİRİZ”

Yaklaşık 4 yıllık bir sürede caminin bittiğini kaydeden Yanılmaz, çalışmanın büyük bir kısmını proje çizim aşamasının aldığını belirterek, ince işçiliğe dikkat çekti. Türkiye’de Mimar Sinan’ın camilerinin zaten bilindiğine işaret eden Yanılmaz, kendilerinin kopya yapmadığını, tamamen özgün bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Bütün detayları düşündüklerini vurgulayan Yanılmaz, camiye ‘Engelsiz Cami’ de denebileceğini belirtti. Engelli vatandaşların otobüsten inip namaz kılmalarına kadarki süreç içerisinde herhangi bir engelle karşılaşmayacaklarını anlatan Yanılmaz, çok rahat bir şekilde namaz kılabileceklerini ve abdest alabileceklerini söyledi.

5 BİN AYAKKABILIĞA SİNYALİZASYON VE HAVALANDIRMA

Caminin ilklerini anlatmaya devam eden Yanılmaz, abdesthanede cemaatin en büyük sıkıntısı olan su sıçmasına da çözüm bulunduğunu ve ona göre bir sistem icat ettiklerini ifade etti. Yanılmaz, caminin 2 bin araç kapasiteli otoparkı bulunduğunu kaydetti. Sinyalizasyon özelliğine sahip ayakkabılığa özel vurgu yapan Yanılmaz, ayakkabılık üzerindeki yeşil ışığın ayakkabılığın boş olduğunu anlamına geldiğini, kırmızı ışığın yanması halinde ise ayakkabılığın dolu olduğun anlamına geldiğini anlattı. Yine ayakkabılığın arkasında özel bir bölmede havalandırma yapıldığına dikkat çeken Yanılmaz, havalandırma ile kötü kokunun alındığını dile getirdi. Yanılmaz, ayakkabılıktaki renk farklılığını da göstererek, renklerin cami cemaatinin ayakkabısını bulmada kolaylık sağlayacağını bildirdi.

CAMİNİN İÇİNE 40 HADİS VE 24 KADIN SAHABE İSMİ YAZILDI

Camii ilklerinin birinin de kirişlerin üzerinde yazılı olan 40 hadis olduğunu ifade eden Yanılmaz, ayrıca kadınlara ayrılan mahfil katında 24 kadın sahabenin isminin yazılı olduğunu aktardı. Engellilere olduğu gibi kadınların da düşünüldüğünü kaydeden Yanılmaz, kadınlara özel abdesthane ve mahfil kısmı düşünüldüğünü anlattı.

“CAMİ 5 KİŞİ KAPASİTEYE SAHİP”

Yanılmaz, caminin kapasitesinin 5 bin kişi olduğunu, bunun 6 bine de çıkabileceğini bildirdi. Caminin açılışı yarın cuma namazından önce Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak ve daha sonra cuma namazına geçilecek.

Mimarisinde ilkleri barındıran 'Ahmet Hamdi Akseki Camii' açılışa hazır mimarisinde-ilkleri-barindiran-ahmet-hamdi-akseki-camii-acilisa-hazir thumbnail text
Sitene Ekle
x
Sitene Ekle
Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ