latests
Son Dakika

Engellileri düşünmeyen belediyeleri milyon dolarlık davalar bekliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, kamuya açık ve kapalı alanlar ile ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin temmuz ayında biteceğini bildirdi. Metin, "Ulaşılabilirlikte gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimler, temmuz ayından sonra engellilerle yasal olarak karşı karşıya gelecekler." dedi.ayhan metin,erzurum,metin,köken,ömer hilmi,doğu anadolu bölgesi,kenan önalan,mehmet keleş,gamze feyzioğlu,doğu anadolu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, kamuya açık ve kapalı alanlar ile ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin temmuz ayında biteceğini bildirdi. Metin, "Ulaşılabilirlikte gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimler, temmuz ayından sonra engellilerle yasal olarak karşı karşıya gelecekler." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği'nce düzenlenen 7. Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantısı Erzurum Polat Renaissance Otel’de başladı.

Toplantının açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, kamuya açık alanlar ve binalar ile toplu ulaşım araçlarının engellilerin de kullanımına uygun hale getirilmesi için kanun ile verilen sürenin Temmuz 2012'de dolduğunu hatırlattı.

Buna rağmen 5378 Sayılı Kanuna göre kamu kurum ve kuruluşlarının 7 yılda bu konudaki düzenlemeleri yapmaları gerektiğini ifade eden Metin, ancak herhangi bir gelişme olmadığını anlattı. Bu nedenle Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin coğrafi 7 bölgesindeki yerel yönetimleri bilgilendirmeyi amacıyla Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları düzenlediklerinin altını çizen Metin, Doğu Anadolu Bölgesi Toplantısı’nın Erzurum’da yapıldığını vurguladı.

        Erzurum Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı ise engellilerin toplumda istedikleri şekilde yaşayabilmelerinin önemine dikkat çekerek, bu yöndeki çalışmaların artık kişilerin inisiyatifinde olmayacağını dile getirdi. Yamlı, engellilerin artık haklarını aramak için mahkemelere başvurabileceklerini söyleyerek, belediyelerden yüklü miktarlarda tazminat almalarının söz konusu olabileceğini ifade etti.

        Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken ise, ulaşılabilirlik kavramının önce yollarla düşünüldüğünü açıklayarak, ülkede son 10 yılda yapılan çalışmalarda özellikle şehirlerarası yollarda bu sorunun ortadan kalktığını belirtti. Şimdi şehir içi yollarda ulaşılabilirlik sorununun çözülmeye başlandığını kaydeden Köken, kendilerinin bütün yatırımlarda engellileri düşünerek çalıştıklarının altını çizdi.

        Toplantıda daha sonra geçilen ilk oturumda Ayhan Metin, kent yaşamında bir ortopedik özürlünün yaşadığı sorunları anlatırken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Basın Müşaviri Kenan Önalan, görme özürlülerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Bakanlık Peyzaj Mimarı Gamze Feyzioğlu ise Türkiye’de Ulaşılabilirlik Mevzuatı’nı anlattı.

        Toplantıya, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki il ve ilçelerin belediye başkanları, başkan yardımcıları ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri katılıyor. Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantıları ile bölge bölge tüm Türkiye'de yerel yönetim idarecileri ve fiziksel çevreye ulaşılabilirlikle ilgili teknik personelin bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması amaçlanıyor.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ