latests
Son Dakika

Engelliler, girişimcilik kursuyla işadamı olacak

| BURSA -

Bursa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Küçük ve Orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğinde engellilere yönelik düzenlenen ‘Uygulamalı

Bursa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Küçük ve Orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğinde engellilere yönelik düzenlenen ‘Uygulamalı girişimcilik eğitimi işbirliği’ projesi protokolü imzalandı. Kursu tamamlayan engellilere 30 bin hibe, 70 bin liraya kadar da faizsiz geri ödemeli kredi verilebilecek.

Muradiye Özürlüler Eğitim, Kültür ve Danışma Merkezi’nde Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney ve KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ arasında imzalanan protokole göre ilk etapta 30 özürlü vatandaş, 70 saatlik girişimcilik eğitimi alacak. KOSGEB Eğitmeni Tülin Güzin tarafından verilecek eğitimi tamamlayan özürlülere 30 bin liraya kadar hibe kredi verilecek. KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ, "Kursu başarıyla tamamlayanlardan işyeri kurup, başarılı olabilecek arkadaşlara işyerinin donanımlarını sağlayabilmesi için 30 bin liraya kadar hibe kredisi verebileceğiz. İşyerini kurduktan sonra da sermayesini artırabilmesi için 70 bin liraya kadar sabit faizsiz geri ödemeli kredi vereceğiz. Kadın engellilere yüzde 70 oranında erkeklere ise yüzde 60 oranında destek sağlayacağız." dedi.

Engelli vatandaşların geçimlerini sağlayabilmeleri için simit sattığını, ayakkabı boyadığını anlatan Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney şunları kaydetti: "Artık biz engelli vatandaşlarımızın seyyar satıcılık veya ‘işporta’ denilen satıcılık yapmalarını istemiyoruz. Bu kursa ilk olarak 30 kişi alıyoruz. Gelen talebe göre bu eğitimler sürecek. Biz özürlülerimizin kendi ayaklarının üzerinde duruyoruz.50’den fazla elaman çalıştıran işyerlerinin yüzde 3 oranında engelli çalıştırılması kanunlarla hüküm altına alınmış. Bursa, bu konuda oldukça iyi. Ancak ülke geneline baktığımızda engellilerin iş hayatında yeterince yer almadığını görüyoruz. Biz, engelli vatandaşlarımızın sokakta çalışmasını istemiyoruz. Bu tür kurslarla onların işadamı olmalarını istiyoruz. 2010’da yapılan bir araştırmaya göre; çalışan engellilerin yüzde 61’inin tam zamanlı işlerde çalışmadığı belirlenmiştir. Çünkü özürlü insanımızın çalıştığı işyerlerinde sık sık molaya ihtiyaç duyuyorlar. Ama çalışabilecek özürlüler kendi işletmelerini kurarlarsa daha rahat edebileceklerini düşünüyoruz."

18 Ocak'ta Merinos Atatürk ve Kongre Merkezi'nde başlayacak ve 12 gün sürecek olan eğitimde girişimcilik, pazarlama, insan kaynakları, yönetim planlama, finans konularında eğitimler verilecek. Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney ilk defa engellilere özel yapılacak olan bu eğitimin talep edilmesi halinde devam edeceğini söyledi.

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
76,836.52
76,242.98
2.906
2.883
3.083
3.049
100.206
99.309
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Cuma Cumartesi
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
12/17
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
12/17
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
9/16
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:25 Güneş 06:56 Öğle 11:58
İkindi 14:24 Akşam 16:48 Yatsı 18:12
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ