latests
Son Dakika

Dang hummasında doktor ihmal edilmemeli

| BANGKOK -

Tayland'da sivrisineklerden bulaşan 'dang humması' virüsünün sebep olduğu salgında son 6 ayda 62 kişi öldü.<br/><br/>Taylandı sağlık yetkilileri, yılın ilk 6 ayında 54 bin kişide dang hummasına rastla

Tayland'da sivrisineklerden bulaşan 'dang humması' virüsünün sebep olduğu salgında son 6 ayda 62 kişi öldü.

Taylandı sağlık yetkilileri, yılın ilk 6 ayında 54 bin kişide dang hummasına rastlandığını ve 62 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Geçen sene bu hastalık ülkede 17 bin kişide görünmüş ve 18 kişi hayatını kaybetmişti. Ölümcül hastalığın yağmur mevsiminde daha hızlı yayıldığı belirtildi.

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki “Phyathai 3" hastanesi iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Suwannee Ratanachuwong, Cihan Haber Ajansı'na, Dang humması hastalığının belirtileri hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında Dang hummasına yakalanan kişide yüksek ateş, deride döküntü, şiddetli baş ağrısı, gözlerde ağrı, bulantı ve kusma olduğunu söyleyen Ratanachuwong, "Bu tür bulgular dang humması virüsünü taşıyan bir sivrisik tarafından ısırılan kişide 4-7 gün içerisinde meydana gelir. Bazı vakalarda ise ölümcül komplikasyonlara neden oluyor." dedi.

Taylandlı doktor, Dang humması hastalığının belirli bir tedavisi olmadığını ve ileri düzeyde olan hastaların tedavisinin hastanede olması gerektiğini belirtti. Genellikle bu tür virüs taşıyan sivrisineklerin tropik bölgelerde fazla sayıda göründüğüne dikkat çekerek, yağmurlu mevsimlerde halkın dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Hastane görevlilerinden Brian R. Ricaforte’a göre ise ölümlerin genellikle insanların ateşlendiklerinde kendi bildikleri yolları takip ederek iyileşmeyi denediklerini ifade etti. Ricaforte, bu tür durumlarda fazla beklemeden en yakın hastaneye gidilmesi gerektiğini belirtti.

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
75,638.43
74,997.64
2.925
2.925
3.097
3.097
99.774
99.774
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Pazartesi Salı
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
6/11
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/A.png
10/11
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/A.png
10/14
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:32 Güneş 07:05 Öğle 12:01
İkindi 14:22 Akşam 16:45 Yatsı 18:11
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ