latests
Son Dakika

Boğulma vakaları artınca Kaymakam vatandaşları uyardı

| HATAY -

Hatay'ın Samandağ ilçesinde artan boğulma vakaları nedeniyle Kaymakamlık vatandaşları uyardı. Turizm sezonunda şu ana kadar 5 boğulma olayının yaşandığı sahilde, denize girenlerin daha dikkatli olmala

Hatay'ın Samandağ ilçesinde artan boğulma vakaları nedeniyle Kaymakamlık vatandaşları uyardı. Turizm sezonunda şu ana kadar 5 boğulma olayının yaşandığı sahilde, denize girenlerin daha dikkatli olmaları, rüzgarlı ve dalgalı havalarda denize girmemeleri istendi.

Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, sahilin barındırdığı doğal güzellikler nedeniyle her yaz sezonunda çok sayıda yerli ve yabancı misafirin ilgi odağı olduğunu ve deniz turizmi kapsamında artan bir yoğunluk yaşandığını söyledi. Bu yoğunluğa karşın sahilin açık denize olan konumu, rüzgar ve deniz tabanı yapısından kaynaklanan birtakım özelliklerin yeterince bilinmemesinden dolayı her sezon boğulma vakaları yaşandığını hatırlatan Kaymakam Özçakıcı, bu yıl ilçe sahillerinde 5 boğulma vakasının yaşandığını hatırlattı.

Kumsal deniz tabanına sahip yerlerde, rüzgarlı ve dalgalı durumlarda güçlü dip akıntıları oluştuğunu aktaran Kaymakam Özçakıcı, şu uyarılarda bulundu "İyi bir yüzücü saatte 4 km hızla yüzebilmektedir. Sahilde açık denizde oluşan bu akıntıların hızının 5 ile 10 km arasında olabileceği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın çok rüzgarlı ve dalgalı zamanlarda denize girmemeleri gerekmektedir. Deniz suyunun renginin değişmesi dip akıntısının olduğuna işaret sayılmalı, bu durum gözlendiğinde denize girilmemelidir. Yalnız olarak ıssız yerlerde denize girilmemelidir. Akıntıya yakalanma halinde panik yapılmamalı, bunun geçici bir süre ve mesafe sonra sona ereceği unutulmamalıdır. Akıntıya kapılma halinde sahile doğru değil, sahile paralel yüzerek akıntıdan kurtulabilineceği bilinmelidir. Cankurtaran eğitimi almayanların, akıntıya kapılanlara suya girerek yardımcı olmaları kendileri için de risklidir. Yapılması gereken yardım isteyen kişiye can simidi, halat gibi yardımcı malzemeyi ulaştırmak olmalıdır. İyi yüzme bilinmesi halinde dahi, yüzmeye yardımcı su üzerinde kalmayı sağlayan can simidi vb. malzemenin sürekli bulundurulmasının hayat kurtarıcı olabileceği unutulmamalıdır".

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
75,638.43
74,997.64
2.923
2.919
3.088
3.099
99.617
100.684
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Pazar Pazartesi
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
9/15
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/Y.png
7/12
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/PB.png
8/10
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:32 Güneş 07:05 Öğle 12:01
İkindi 14:22 Akşam 16:45 Yatsı 18:11
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ