latests
Son Dakika

Bakan Eroğlu: ÇED raporuna uymayan baraj inşatını durdururuz

| ERZURUM -

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santralleri yapımına önem verdiklerini ancak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı faaliyet gösterenlerin çalışmalarını durduracaklar

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santralleri yapımına önem verdiklerini ancak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı faaliyet gösterenlerin çalışmalarını durduracaklarını açıkladı.

        Veysel Eroğlu, Doğu Anadolu Bölge'sindeki illerle ilgili olarak bakanlığının çalışmalarını Erzurum DSİ Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.

        Bakan Eroğlu, hükümet olarak HES'lerin yapımını önemsediklerini dile getirdi. Bakan Eroğlu, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapımı devam etmekte olan çok sayıda HES'in bulunduğunu ifade etti.

        Yapımı devam eden hidroelektrik santrallerinin tamamlanması halinde 5,4 milyar kilovatsaat elektrik üretileceğine işaret eden Bakan Eroğlu, bunu yaparken vatandaşın ve doğanın zarar görmesine izin vermelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

        Bazı kötü niyetli grupların HES'lerin yapımını engellemek için vatandaşları kandırdığına dikkat çeken Eroğlu, "Bazı HES'e düşman gruplar yalan yanlış söylüyor, Arazisinde HES yapılan vatandaşlara 'suyunuz satılınca sulama suyu alacaksınız, suyu almak için para ödeyeceksiniz.' deniliyor. Külliyen kuyruklu yalan, böyle bir şey yok." dedi.

        Doğal yaşamın korunması ve devamı için ÇED raporlarının dışını çıkılmasına göz yummayacaklarının da altını çizen Bakan Veysel Eroğlu, "Biz orada deredeki canlı hayatın devamı için gerekli suyu bırakıyoruz. İlgili firma suyu bırakmadığı zaman HES'i kapatırız, şakamız yok. HES çalışmalarında çıkan hafriyatı müteahhit firma bizim gösterdiğimiz yere dökecek. ÇED raporunda ne gösterilmişse onu yüklenici firma yapacak yapmadığı zaman HES'i durduruyoruz. Orada can suyu bırakacak, eğer can suyu yazın derelerde su azalırsa tamamını bırakacak. En sıcak yaz aylarında gerekirse 4 ay HES'i çalıştırmayacak. Şartnamede bunların hepsi var. DSİ bunları zaten kontrol ediyor, sıkıysa yapmasın." diye konuştu.
    
        Bakan Eroğlu, DSİ Bölge Müdürlüğü binası bahçesine fidan diktikten sonra kara yoluyla Bayburt'a geçti.

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
75,638.43
75,638.43
2.911
2.925
3.076
3.097
99.121
99.774
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Salı Çarşamba
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/A.png
10/12
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/CB.png
10/14
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/Y.png
8/12
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:32 Güneş 07:05 Öğle 12:01
İkindi 14:22 Akşam 16:45 Yatsı 18:11
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ