latests
Son Dakika

"Taş orman jeopark olacak"

| BOLU -

Bolu’nun Seben elçesine bağlı Hoçaş köyünde köylüler tarafından keşfedilen Taş şeklindeki palmiye ormanlarına ait milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan kalıntılar yöre halkı tarafından taşlaşmış

Bolu’nun Seben elçesine bağlı Hoçaş köyünde köylüler tarafından keşfedilen Taş şeklindeki palmiye ormanlarına ait milyonlarca yıl öncesinden günümüze ulaşan kalıntılar yöre halkı tarafından taşlaşmış orman olarak anılıyor. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, bölgenin jeopark haline getirilmesi için başlanan pprojenin 4 yıldır büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü’ söyledi.

    Köylüler tarafından keşfedilen ve daha sonra araştırmalar neticesinde volkanik patlamalar ile volkanik taşlaşma sonucu fosilleşen 20 milyon öncesine ait kalıntılar görenleri hayrete düşürüyor.

    Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi, Seben Kaymakamlığı tarafından yürütülen projenin bitmesi halinde bu alanın jeopark olarak turizme açılacağı belirtiliyor. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, ‘projenin 4 yıldır büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü’ belirtti. Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü'nün çok ciddi bir çalışma ortaya koyduğunu belirten Özbağ, “Orada tespit edilen ağaç sayısı 50-60 civarında. Onların etrafı koruma altına alındı. Palmiye ağacından tutun da meşe, söğüt, kavak gibi değişik türlerde ağaçlar var. Ve bunların tamamen volkanik taşlaşma sonucu oluştuğu söyleniyor.” dedi.

    Belediye, kaymakamlık ve Batı Karadeniz Araştırma Müdürlüğü olarak hedeflerinin bu alanı tamamen koruma altına aldırıp jeopark haline getirmek olduğunu söyleyen Özbağ, bu noktada ilçenin turizme katkısının olacağını belirterek, “Türkiye'deki ender bulgulardan bir tanesi olduğunu ve alanın tabiat parkı yolunda ilerlediğini söyledi.

    Yöre halkının bu alanları çok önceden bildiğini söyleyen Özbağ, Seben ve Kozyaka'da da benzer oluşumların bulunduğunu ve buralara giden yolların yapıldığını sözlerine ekledi.

Tümü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST DOLAR EURO ALTIN
79,214.93
78,661.03
2.905
2.921
3.294
3.288
107.763
107.428
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
Bugün Pazar Pazartesi
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/A.png
16/22
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/SY.png
20/23
http://medya.cihan.com.tr/import/weather/F.png
13/23
İSTANBUL | Şehir Seç
İmsak 05:36 Güneş 07:02 Öğle 12:58
İkindi 16:06 Akşam 18:42 Yatsı 20:01
İSTANBUL | Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ