"türkiye"  Haberleri

Kaykayda Türkiye’nin en iyisi belli oldu

Türkiye Kaykay Şampiyonası’nın İstanbul ön elemesi ve Türkiye Finali’ne 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde Kalamış ev sahipliği yaptı. Redbull.com’un medya sponsoru olduğu şampiyonada birinciliği İstanbul’dan katılan Adem Ustaoğlu elde ederken, Bursa’dan katılan Yusuf Duran ikinci sırada yer aldı. Her iki sporcu, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Dünya Kaykay Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Dünya Kaykay Federasyonu’nun takviminde yer alan Türkiye Kaykay Şampiyonası’nın finali Redbull.com’un medya sponsorluğunda Kalamış’ta düzenlendi.

2016-06-27 15:51:31

A Milli Erkek Basketbol Takımı sağlık kontrolünden geçti

A Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncuları, Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyat Elemeleri öncesinde sağlık kontrollerinden geçti. Doğuş Balbay, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın kontrolleri Acıbadem International Hastanesi’nde yapılırken; Melih Mahmutoğlu, Barış Hersek, Ali Muhammed ve Birkan Batuk’un kontrolleri Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nde yapıldı. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, detaylı kan tetkikleri yapılan sporcular; ortopedi, iç hastalıkları, göz, kulak burun boğaz, genel cerrahi ve kardiyoloji bölümlerinde muayene edildi. Sağlık kontrollerinin akciğer, kardiyak testleri ve radyolojik kontrollerin yapılmasıyla tamamlandığı belirtildi.

2016-06-27 15:47:00

İsrailli Uzman: Normalleşme Doğu Akdeniz’de istikrarı sağlayacak

Atlantic Council Daimi Üyesi ve İsrailli akademisyen Micha'el Tanchum Cihan Haber Ajansı’na Ankara- Tel Aviv arasındaki normalleşme anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tanchum, anlaşmanın bölge için siyasi ve ekonomi açıdan oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “ Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin düzelmesi ve stratejik işbirliği sağlanması iki taraf için de kazançtır” dedi. Uzlaşmanın başlıca etkenlerinden biri İran hegemonyasının Orta Doğu’daki genişlemesini kontrol altına almak olduğunu ileri süren Tanchum, “Bu bağlamda, Türkiye’nin İsrail ile olan stratejik işbirliği, Suudi Arabistan ve Katar’la olan büyük işbirliğini içinde yer alması anlamına gelmektedir” diye konuştu. NORMALLEŞME SONRASI EKONOMİK VERİLER YÜKSELECEK Tanchum Ankara- Tel Aviv arasında sağlanan normalleşmenin ardından iki ülke arasında yaşanabilecek ekonomik gelişmelere ilişkin ise şu ifadelere yer verdi: “Türkiye İsrail ekonomik ilişkileri diplomatik ilişkilerdeki kesintiye rağmen büyümeye devam etmiştir. 2014 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi, 2009 yılında 2.6 milyar dolar olan ticaret hacminin iki katından fazla olup, 5.

2016-06-27 15:41:32

Geleceğin mühendisleri ve tasarımcıları BUTGEM'de yetişiyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM), yaz döneminde gerçekleştirdiği 'Telden Araba', 'Maket Robot', 'Ahşap Oyuncak' ve 'Origami-Kağıt Sanatları' kurslarıyla çocukların hayal gücünün ve tasarım kabiliyetinin gelişmesini sağlıyor. Türkiye'de mesleki eğitim konusunda birçok şehre model olan BUTGEM, yaz dönemlerinde ise eğitim atölyelerinde çocukları konuk ediyor. Birbirinden farklı eğitim programlarıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tam not alan BUTGEM, yeni neslin tasarım ve hayal gücünün gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Yaz kursları kapsamında 9-13 yaş arası çocuklara 15'er kişilik gruplar halinde eğitimler veriliyor. Bu eğitimler öğrencilerin özgüvenini artırırken, tasarım ve üretim bilinçlerini de güçlendiriyor. BUTGEM MARŞI İLE GÜNE BAŞLIYORLAR Öğrenciler, 20 Haziran'dan 22 Temmuz'a kadar 4 ayrı eğitim programında her hafta 40 saat eğitim görüyor.

2016-06-27 15:40:27

Toyota ile SAÜ arasındaki staj iş birliği 2 yıl uzatıldı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ), öğrencilere yönelik staj, deneyim ve gelişim imkanları sağlayan işbirliğini 2 yıl daha uzattı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin, 2014 yılında SAÜ ile imzaladığı işbirliği anlaşması iki yıl boyunca 219 öğrenciye fırsat kapıları araladı. Anlaşma kapsamında fabrikada staj yapan öğrenciler teorik bilgilerini pratikle birleştirdi. Ayrıca 172 akademisyen ve öğrenci de fabrikayı ziyaret ederek, Toyota Üretim Sistemi uygulamalarını ve üretim proseslerinde kullanılan teknolojiyi yerinde gözlemledi. Ulaşılan öğrenci sayısı ve olumlu geri bildirimler sonucunda iki kuruluş, işbirliğini 2 yıl daha uzatma konusunda anlaşmaya vardı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Hiroshi Kato, Sakarya Üniversitesi ile olan işbirliklerini uzatmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

2016-06-27 15:32:37

Kadınlar Eurocup'ta kuralar çekildi

Avrupa'da kadın basketbolunun kulüpler bazındaki 2 numaralı organizasyonu Eurocup'da 2016-2017 sezonu grupları, Almanya’nın Freising kentinde çekilen kuraların ardından belirlendi. Kadınlar Eurocup’ta direkt olarak 1. Konferans Grupları'nda mücadele etme hakkı kazanan Türk ekiplerinden Galatasaray C Grubu’nda, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ise B Grubu’nda yer aldı. AGÜ Spor'un yer aldığı B Grubu'nda PBC MBA Moskova (Rusya), PINKK Persi 424 (Macaristan) takımları ve elemelerden gelecek PEAC Pecs (Macaristan) - Piestanske Cajky (Slovakya) eşleşmesinin galibi mücadele edecek. C Grubu'nda ise Galatasaray ile birlikte Dynamo Novosibirsk Region (Rusya), TTT Riga (Letonya) ekipleri ile elemelerden gelecek Samsun Canik Belediyesi (Türkiye) - Chevekata Vologda (Rusya) eşleşmesinin kazananı yer alacak. Türkiye'den 3 ekip ise Kadınlar Eurocup’ta gruplarda mücadele edebilmek için eleme maçları oynayacak.

2016-06-27 14:59:42

'İş yerleri için iş güvenliği uzmanı zorunluluğu 1 Temmuz'da başlıyor'

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun kamu ve özel sektör ayrımı olmadan tüm iş yerleri için 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti. Bulut, yaptığı açıklamada iş kazalarını önlemek ve iş güvenliğini sağlamak amacıyla 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkartıldığını ve bu doğrultuda her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu getiren kanun kapsamında da iş yerlerinin; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrıldığını kaydetti. Bulut, şu ifadeleri kullandı: “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan iş yerlerinin 01 Temmuz 2016 tarihine kadar Bakanlıkça yetkilendirilmiş: İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi İstihdam edilmek üzere anlaşma sağlaması gerekmektedir. 10'dan az çalışanı bulunan iş yerlerinin işverenleri veya vekilleri ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimden geçecek ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri'nden (OSGB), kamu sağlık hizmet sunucularından ya da aile hekimlerinden iş yeri hekimi hizmeti alarak kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirebilecek.” HER AY İÇİN 6 BİN 511 TL İDARİ PARA CEZASI İş güvenliğinin ve mesleki hastalıkların en önemli konulardan biri olduğunu ve bu konudaki hassasiyetlerinin sürdüğünü anlatan Bulut, “Türkiye genelindeki 50'den az çalışana sahip 'az tehlikeli' şirketlerin işverenleri, sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri Hekimi görevlendirmesi gerekmekte. Bu şartı tamamlamayan işverene, görevlendirmediği her bir kişi ve içinde bulunduğumuz 2016 yılında şartın yerine getirilmediği her ay için 6 bin 511 TL idari para cezası uygulanacak.

2016-06-27 14:53:34

Tenisin kalbi Karesi’de atıyor

Türkiye Tenis Federasyonu 2016 Yılı Faaliyet Programı’nda yer alan 14 Yaş Yaz Kupası’nın ev sahibi Karesispor oldu. Hafta sonu 90 sporcunun katıldığı eleme maçları ile başlayan ve bugün de 32 erkek ve 32 bayandan oluşan Ana Tablo maçları ile devam edecek olan 14 Yaş Yaz Kupası’nın kıyasıya mücadelelere sahne olması bekleniyor. Ev sahibi Balıkesir’in yanı sıra Aydın, Bursa, Çanakkale, Kocaeli ve İstanbul gibi tenis branşında güçlü il ve ilçelerden gelen sporcular bir hafta boyunca Karesi’nin konuğu olacak. Kupa öncesinde Alparslan Türkeş Spor Kompleksi’nde bulunan 5 kortun tüm eksiklikleri Karesi Belediyesi tarafından giderildi, tenis branşına büyük bir yatırım yapılarak yarışmaya hazır hale getirildi. Tenisin kalbini Karesi’de attığını belirten Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Teniste 14 Yaş Yaz Kupası için yaklaşık 90 sporcuya bir hafta boyunca ev sahipliği yapıyoruz. Tenisi tabana yayma uğraşı içerisine girdik.

2016-06-27 14:51:06

AK Parti'li İnceöz: Türkiye, Erdoğan'ın 'One minute' dediği yerdedir

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için varılan mutabakatı değerlendirdi. TBMM'de konuşan İnceöz, Türkiye'nin başından beri ortaya koyduğu koşullardan taviz vermemesi ve İsrail tarafının bunu kabullenmesinin önemli olduğunu belirtti. İlişkilerin normalleşmesi adına atılan adımın, gerek iki ülke ilişkileri, gerekse bölgesel gelişmeler açısından önemli olduğunu belirten İnceöz şöyle konuştu: "Milletimizin çıkarlarını önceleyen bu mutabakat aynı zamanda İsrail ablukası altındaki Filistin ve Gazze için de hayati öneme sahiptir. Türkiye'den özür dilenmesi, Mavi Marmara şehitlerinin yakınlarına tazminat ödenmesi ve Filistin'e uygulanan ambargonun hafifletilmesini kapsayan bu tarihi adımın başta ülkemize, Mavi Marmara şehitlerinin ailelerine ve Filistin coğrafyasına hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonraki süreç yaraların sarılması, Filistin'in acil ihtiyaçlarının karşılanması ve iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi adına atılacak adımlardan ibarettir. Türkiye; liderimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'One minute', 'Dünya 5’ten büyüktür' dediği yerdedir ve bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Filistin başta olmak üzere mazlum coğrafyaların haklı mücadelesinin yanında olmaya devam edecektir.

2016-06-27 14:39:28

Kentsel dönüşüm ikinci el konut fiyatlarını uçurdu

Uluslararası bir gayrimenkul şirketinin yaptığı araştırmaya göre kentsel dönüşüm projesi satış ve kira fiyatlarını artırdı. Araştırmaya göre son 5 yılda kişi başına gelir yüzde 67 artış kaydetmesine karşılık ikinci el konut fiyatlarının ise ikiye katlandığı belirlendi. Yeni konut fiyatlarındaki yüzde 58’lik artışın gelirdeki artışın da altında kalması dikkat çekti. Araştırmada kentsel dönüşüm sürecinde yenilenerek değeri yükselecek olan binaların getirisine ortak olmak isteyen yatırımcıların talebi ikinci el konut fiyatlarındaki artışın nedeni olarak gösterildi. Bu da kentsel dönüşümün etkisi ile konut değiştirmek zorunda kalan ev sahiplerinin geçici konut ihtiyacı kiraların artmasına yol açtı. Satış fiyatlarında kentsel dönüşüm dışında inşaat maliyetleri, faiz ve döviz kurlarında yaşanan artışlar da etkili olurken, özellikle inşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 55 artışın nedeni şöyle ifade edildi: "Merkezi bölgelerdeki arsa yetersizliği ve yükselen arsa fiyatları nedeniyle yeni projelerin çoğunlukla çeper bölgelerde gerçekleştirildi.

2016-06-27 14:32:13

EURO2016 Fransa'nın erken finali 19.00'da başlıyor, maç öncesi taraflar iddialı

EURO2016 Fransa'da son 16 turu bu akşam 'erken final' olarak nitelendirilen bir maça ev sahipliği yapacak. 2012 yılında düzenlenen son Avrupa Şampiyonası'nın finalistleri İtalya ve İspanya, bu kez çeyrek finale çıkabilmek için kozlarını paylaşacak. Zorlu karşılaşma öncesi düzenlenen basın toplantısında İspanya Milli Takım Teknik Direktörü Vicente Del Bosque, İtalya’ya karşı 2012 finalindeki gibi 4-0'lık ezici bir üstünlük beklemediğini söyledi. Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa düzenlediği EURO2012 finalinde İtalya ve İspanya karşı karşıya gelmiş ve mücadeleyi İspanya, David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres ve Juan Mata'nın golleriyle 4-0'lık ezici bir üstünlükle kazanmıştı. Öncelikle 2012’deki finale değinen Del Bosque, "O günkü maçı etkileyen birçok etmen vardı. Her şeyden önce İtalya gerçekten yorgundu.

2016-06-27 14:26:16

'Türkiye’de avcılık sistemi değişti, artık her yerde avlanılmayacak'

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanı Cihangir Altun, avlaklarda yeni bir sistemi hayata geçireceklerini kaydederek, “İlk defa bu sene tam anlamıyla avlaklarda avcılık yapılacak, artık avlak dışında avlanmak Türkiye’de söz konusu olmayacak.” dedi. Avlaklar ve Avlaklar Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) toplantısı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanı Cihangir Altun, Türkiye’nin son 3 yıldır avcılıkta yeni bir sisteme geçmek için ilk adımını attığını belirterek, “Gelinen noktada popülasyonlarımızın bunu taşıyamaz olduğunu, mutlaka bunun bir sistem içerisinde yönetilmesi gerektiğini tespit ettik. Bunun altyapı çalışmalarına başladık.

2016-06-27 14:25:18

Türkiye – İsrail ilişkilerinde yeni dönem

İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda yapılan anlaşmayı, Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yıldırım, "İsrail ile ilişkilerin normale döndürülmesi süreci başladı. En kısa sürede büyükelçiler karşılıklı faal hale getirilecek" dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile eş zamanlı basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi konusunda anlaşmanın sağlandığını söyleyerek detayları açıkladı. İsrail ile ilişkilerin normale döndürülmesi sürecinin başladığını belirten Başbakan Yıldırım, "En kısa sürede büyükelçiler karşılıklı faal hale getirilecek. Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine 20 milyon dolar tutarında tazminat ödenecektir" dedi.

2016-06-27 14:17:57

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu: Yüksek mahkemeler tek çatı altında toplanmalı

Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu, "Yargı birliği sisteminin gereği olarak bütün yüksek mahkemeler birleştirilerek tek bir mahkeme kurulmalı, ilk derece mahkemeleri, istinaf mahkemeleri de bu çatı altında yapılandırılmalıdır" dedi. Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan "Adalet Sistemimizin Sorunları, İyileştirilmesi ve Güvenilirliğinin Artırılması" hakkında hazırlanan özel rapora ilişkin basın toplantısı düzenledi. Hazırlanan özel raporda Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Anayasa Yargısı, alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, yargıda gizli yapılanma, Adli Tıp Kurumu (ATK), ülkedeki terör sorunları, noterlik sistemi, Yargıtay üyeliğine seçilme kriterlerinden kaynaklanan sorunlar, yargı birliği sistemi şeklindeki başlıkların yer aldığı belirtildi. HSYK İKİYE AYRILMALI Raporun Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bölümünde, HSYK kararlarına karşı yargı yolunun açılması yönünde teşviklerin gerekliliği konusunun yer aldığını aktaran Ömeroğlu, raporda, kurulun yapısında "Hakimler Yüksek Kurulu" ve "Savcılar Yüksek Kurulu" şeklinde anayasal değişiklik yapılması önerisinin bulunduğunu kaydetti. ARABULUCULUK DAHA FONKSİYONEL OLMALI Anayasa Yargısı bölümünde, Türkiye'de bireysel başvuruların incelenmesi sırasında Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerinin sınırlarına değinildiğine dikkat çeken Ömeroğlu, alternatif uyuşmazlık çözüm yolları bölümüne ilişkin ise "Genel olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yolları itibariyle arabuluculuk, tahkim, uzlaştırma, ombudsmanlık müesseselerine, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının daha fonksiyonel hale getirilmesi için önerilere yer verilmiştir" dedi. RADİKAL KARARLAR ALINMALI Raporda, Yargıda yasa dışı yapılanmayla beraber, bu yapı ile oluşturulan örgütlenmenin yargıda oluşumu, işleyişi, yasa dışı faaliyetleri ile bu yapının bertaraf edilebilmesi için çözüm önerilerinin yer aldığına dikkat çeken Ömeroğlu şunları kaydetti: "Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısının düşürülmesi gerekecektir.

2016-06-27 14:12:30

Erzincan TSO’dan bin aileye Ramazan yardımı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bin aileye gıda yardımında bulunuldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Ramazan ayı dolayısıyla her yıl gerçekleştirdikleri yardım faaliyetlerine bu yılda devam ederek ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu. Gıda paketleri, Erzincan kent merkezi ve ilçelerde belirlenen bin ihtiyaç sahibi aileye Ticaret ve Sanayi Odası personeli tarafından teslim edildi. Yapılan yardım çalışması ile ilgili açıklamada bulunan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Sarak, “Yardımlaşma ve paylaşma duygularının ön plana çıktığı bu mübarek ayda yardımda bulunmamıza öncülük eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kuruluna teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

2016-06-27 14:08:16

Kadınlar Euroleague'de grup kuraları çekildi

Kadınlar Euroleague'de 2016-2017 normal sezonu grupları, Almanya’nın Freising kentinde çekilen kuraların ardından belli oldu. turnuvada Türkiye'yi temsil edecek takımlardan Fenerbahçe ile Mersin Büyükşehir Belediyesi A Grubu'nda; Hatay Büyükşehir Belediyesi ise B Grubu'nda yer aldı.

2016-06-27 13:55:32

Tur operatörleri ‘bayram‘ ediyor

Ramazan ayının ardından başlayacak 9 günlük tatil tur operatörlerini memnun etti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turlara taleplerin yeni yeni başladığını belirtti ve “Her şey çok iyi olacak. Çok iyi olacağı görülüyor.” dedi. Ulusoy, tatil döneminin operatörler gibi oteller için de gayet olumlu olacağından söz etti ve ekledi: “Tabii Kurban Bayramı tatili de 9 gün olmalı. Böyle bir adım acenteler ve oteller için çok iyi olur.

2016-06-27 13:53:39

Mezarlıkta görsel brifing

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir mezarlığını modern bir görünüme kavuşturacak olan proje görsel brifingle tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Mezarlıklarda da ölülerimize saygı için yeni şeylerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Hem ölülere hem dirilere hizmet etmenin bilincindeyiz. Türkiye’de bir mezarlıkta yapılacak çalışmalar anlamında yeni ve ilk çalışma olacak.” dedi. Büyükşehir Belediyesi 850 bin metrekarelik alana sahip olan kentteki Asri Mezarlığı’nın 400 bin metrekarelik alanına yapılacak olan modern peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemesini görsel brifingle tanıttı.

2016-06-27 13:41:32

Milli Eğitim Bakanı: Hedefimiz eğitimde örnek alınan ülke olmak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, insani kalkınma ve Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefinin gerçekleştirilmesinin, eğitimden geçtiğini belirtti. Yılmaz, "Eğitimin kalitesini yükselterek, eğitimde örnek alınan bir ülke olmayı hedefliyoruz" dedi. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda eğitimde kapsamlı düzenlemeler içeren "Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" görüşülüyor. Alt Komisyon çalışmalarının tamamlandığı Tasarı hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuştu. İsmet Yılmaz, insani kalkınma ve Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefinin gerçekleştirilmesinin, eğitimden geçtiğini belirtti. Tasarının eğitim camiasının bütününü ilgilendirdiğini ifade eden Yılmaz, özgürlükçü, üretken ve rekabetçi bir eğitim alanı oluşturmak istediklerini vurguladı.

2016-06-27 13:34:31

Sıcaktan etkilenen hayvanlar buzlu meyve ile serinliyor

Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın sıcaktan etkilenen sakinleri, buzlu meyve ile serinliyor. Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bulunan ve 3 bin 600 hayvana ev sahipliği yapan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın sakinleri, sıcak havada buzlu meyveler yiyerek serinliyor. Termometrenin 38 derece ve üstünü gösterdiği havalarda hayvanlar, hortumdan akan suyla serinletilerek sıcaktan korunuyor. Hayvanat bahçesindeki görevliler, sıcaklığın artması sebebiyle ayılar, Sibirya kaplanları ve kızıl pandaların da aralarında bulunduğu soğuk iklimde yaşayan hayvanlara, dondurulmuş gıda da veriyor. Ayılar günde 2 sefer görevliler tarafından yıkanırken, hayvanat bahçesinin ve Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası olan Toki, günde 3 kez yıkanıyor. Ana vatanı Çin olan ve soğuk iklimi seven kızıl pandalar ise klimalı özel odalarda korunuyor.

2016-06-27 13:32:47

Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönem

İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda yapılan anlaşmayı, Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yıldırım, "İsrail ile ilişkilerin normale döndürülmesi süreci başladı. En kısa sürede büyükelçiler karşılıklı faal hale getirilecek" dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile eş zamanlı basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi konusunda anlaşmanın sağlandığını söyleyerek detayları açıkladı. İsrail ile ilişkilerin normale döndürülmesi sürecinin başladığını belirten Başbakan Yıldırım, "En kısa sürede büyükelçiler karşılıklı faal hale getirilecek. Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine 20 milyon dolar tutarında tazminat ödenecektir" dedi.

2016-06-27 13:15:53

Atatürk'ün Sivas'a gelişi törenle kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas'a ilk gelişinin 97. yıldönümü, törenle kutlandı. Erzurum Kongresi'ne katılmak üzere Erzurum'a giden Mustafa Kemal Atatürk, 27 Haziran 1919 günü Sivas'a gelmişti. Atatürk'ün Sivas'a gelişinin 97. yıldönümü nedeniyle Sivas-Ankara karayolu üzerinde bulunan Cumhuriyete İlk Adım Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene; Vali Davut Gül, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır ve Belediye Başkanı Sami Aydın katıldı.

2016-06-27 13:14:27

THY'den yeni uçuş noktaları

Türk Hava Yolları, uçuş ağına yeni seferler ekledi. Kuveyt'ten Türkiye'deki tatil yörelerine direkt uçuşlar başlatan THY, 116 ülkedeki 290. uçuş noktası olarak Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye ilk seferini yaptı. Dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasında anılan Türk Hava Yolları, kapsamlı uçuş ağına Kuveyt ile Trabzon, İzmir, Bursa ve Antalya iç hat noktaları arasında düzenleyeceği seferleri de ekleyerek bölgedeki mevcut etkinliğini artırıyor. Seferler; 27 Haziran 2016 itibarıyla Kuveyt-Trabzon, 30 Haziran 2016 itibarıyla Kuveyt-İzmir, 1 Temmuz 2016 itibarıyla Kuveyt-Bursa, 3 Temmuz 2016 itibarıyla da Kuveyt-Antalya güzergâhları üzerinden, karşılıklı olarak yapılacak. Kuveyt’ten Antalya’ya tüm vergiler dâhil gidiş dönüş 363 Amerikan Doları, Kuveyt’ten Trabzon’a tüm vergiler dâhil gidiş dönüş 429 Amerikan Doları, Kuveyt’ten Bursa’ya tüm vergiler dâhil gidiş dönüş 419 Amerikan Doları, Kuveyt’ten İzmir’e ise yine tüm vergiler dâhil gidiş dönüş 363 Amerikan Doları’ndan başlayan ücretlerle seyahat edilebilecek.

2016-06-27 13:10:16

Elektronik müziğin devi Afrojack, EXPO 2016’da sahne aldı

Elektronik müziğin devi Afrojack, EXPO 2016’da sevenleriyle buluştu. Hollandalı DJ, gösterdiği performansıyla hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Müzik kariyerinde Grammy adaylığı başta olmak üzere DJ Mag’in en iyi 100 DJ listesinde bu yıl 8.sırada yer alan Afrojack, EXPO 2016 Antalya Kır Aktivite Alanı’nda sahne aldı. Sayısız hit parçaya imza atarak elektronik müzik tarihine adını hem DJ hem müzik prodüktör ve remix yapımcısı olarak altın harflerle yazdıran Hollandalı DJ, sahne performansı ile sevenlerini coşturdu. MC Ambush ile beraber sahnede kalan Afrojack, görkemli ses ışık tasarımıyla birlikte sevenlerine unutamayacakları bir gece yaşattı.

2016-06-27 13:08:34
Tarih araligi secin:
-