"türkiye"  Haberleri

Orgeneral Akar, ABD'li mevkidaşından Gülen'in iadesini istemiş

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 2 kez telefonla görüştüğü ABD Genelkurmay Başkanı'na, terör örgütü başı Fetullah Gülen'in iadesi talebini ilettiği açıklandı. Genelkurmay Başkanlığı Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı gazete ve televizyonlarda, Orgeneral Akar ile ABD'li mevkidaşının 2 telefon görüşmesi yaptığına ilişkin haberler yer aldığı hatırlatıldı. Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verildi. 16 Temmuz'da Orgeneral Akar'ın Akıncı Üssü'nden dönmesinin ardından ABD Genelkurmay Başkanı Joe Dunford'un arayarak, 'geçmiş olsun' dileklerini iletmek istediği, ancak ulaşılamadığı anlatılan açıklamada, Akar'ın da gündemin yoğun olması nedeniyle Dunford'a 2 gün sonra dönüş yaptığı ifade edildi. 2. TELEFONDA İADESİNİ TALEP ETMİŞ İlk görüşmede Dunford'un 'geçmiş olsun' dileklerini ilettiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "İncirlik ve Diyarbakır'da bulunan hava üslerine elektrik verilememesi ve akaryakıt ikmali yapılamaması nedeniyle ABD olarak rahatsız olduklarını bildirmiştir.

2016-07-27 19:28:14

TAV, yılın ilk yarısında 503 milyon Euro ciro yaptı

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki önemli markası TAV Havalimanları bu yılın ilk altı ayında 503 milyon Euro ciro açıkladı. Şirketler ilk altı aylık mali durumlarını açıklamaya başladı. 2016 yılının ilk altı ayında 49,2 milyon yolcuya hizmet veren TAV Havalimanları 503 milyon Euro ciro yaptı. TAV, faiz amortisman ve vergi öncesi karını (FAVÖK) ise 195 milyon Euro olarak açıkladı. .

2016-07-27 19:05:07

Vali Yıldırım, “Vatandaşımız özgürlüğüne sahip çıktı”

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi'nin ardından vatandaşın kendi özgürlüğüne sahip çıktığını belirtti. Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Şuhut Hükümet Konağı önünde; Kaymakam Ferit Görükmez, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Rıdvan Aksaya, Belediye Başkanı Recep Bozkurt, İl Genel Meclisi üyeleri ve daire müdürleri tarafından karşılandı. Vali Aziz Yıldırım burada yaptığı konuşmada; “İlçe ziyaretimizin hemen ardından da Afyonkarahisar'a dönüp demokrasi nöbetimizi devam ettireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu, Sayın Başbakanımızın ferasetli bir idare sergilemesi, vatandaşımızın demokrasiye ve milli iradesine sahip çıkmış olmasıyla bir badire atlatıldı. Vatandaş kendi özgürlüğüne kendi yarınına sahip çıktı ve zaten önemli olan da buydu. Bir memlekette vatandaşı karşınıza alarak hiçbir şey yapamazsınız, ama milleti yanınıza alarak her şeyi yapabilirsiniz.

2016-07-27 18:24:33

Katı yakıt istatistikleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), katı yakıt istatistiklerini açıkladı. Buna göre 2016 Mayıs ayında taş kömürünün toplam satılabilir üretim miktarı 95 bin 913 ton, linyitin 4 milyon 25 bin 300 ton ve taş kömürü kokunun 372 bin 972 ton oldu. Aynı ayda taş kömürünün teslimat miktarı 2 milyon 683 bin 45 tona, linyitin 3 milyon 613 bin 422 tona ve taş kömürü kokunun 415 bin 105 tona denk geldi. Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı yüzde 3,6 ile en düşük taş kömüründe gerçekleşti. Bu oran linyitte yüzde 111,4 iken taş kömürü kokunda yüzde 89,9 olarak ilan edildi. Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı ele alındığında taş kömürünün yüzde 54,2’si termik santrallere, yüzde 21,9’u kok tesislerine, yüzde 7,5’i demir-çelik haricindeki sanayiye; linyitin 85,9’u termik santrallere sevk edildi.

2016-07-27 18:13:35

Türkiye’deki darbe girişimi komşuyu harekete geçirdi

Türkiye'de 15 Temmuz'da Fethullahçı Terör Örgütü'nün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi komşu ülke Bulgaristan'ı da harekete geçirdi. Bulgaristan'da hakim ve savcılara dini cemaatlere üyeliklerini beyan etme zorunluğu getirildi. Parlamentoda onaylanan "Adli Sistemdeki ilgili" yasasına göre, Yüksek Yargı Kurulu üyeleri, hakim, ve savcıların göreve başlamadan bir ay süre içinde üye oldukları sivil toplum örgütü, kamuya açık ve kapalı cemaatlere üyeliklerini yazılı şekilde beyan etme zorunluluğu içeriyor. İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Vatandaşlar Partisi (GERB) milletvekili Metodi Andreev, yargı sisteminde masonların grubu ile eski komünist dönemin istihbarat örgütü ajanlarının büyük etkisi olduğunu ifade etti. YASANIN SİYASİLERİ DE KAPSAMASI DÜŞÜNÜLÜYOR Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva, kanun değişikliğinin parlamentoda kabul edilmesinin ardından milletvekillerine teşekkür ederek, kamuya kapalı veya açık örgüt ve cemaatlere üyeliklerin beyan zorunluluğunu bakanlar, bakan yardımcıları ve milletvekilleri için de getirilmesinin düşünülebileceğini vurguladı.

2016-07-27 18:01:17

TCMB tarafından belirlenen gösterge döviz kurları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen gösterge niteliğindeki döviz kurları şöyle: <table border=1 cellspacing=3 cellpadding=3><tr><td><b>Döviz Adı</b></td><td><b>Döviz Kodu</b></td><td><b>Döviz Alış</b></td><td><b>Döviz Satış</b></td><td><b>Efektif Alış</b></td><td><b>Efektif Satış</b></td></tr></table> <table border=1 cellspacing=3 cellpadding=3><tr><td>ABD DOLARI</td><td>USD</td><td>3.0377</td><td>3.0431</td><td>3.0356</td><td>3.0477</td></tr><tr><td>AVUSTRALYA DOLARI</td><td>AUD</td><td>2.2659</td><td>2.

2016-07-27 17:59:18

Başkan Ayhan Arabacı: Teröristler imam sıfatıyla anılmasın

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üst düzey yöneticilerinin "imam" sıfatıyla anılmasına tepki göstererek, "Bunlara FETÖ'nün militanı, FETÖ'nün teröristi denebilir. Bölge teröristi, mahalle teröristi densin. İmam diye tabir edilmesin." dedi. Aynı zamanda Seyhan Şeyhoğlu Camii İmamı olan Arabacı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de görev yapan imamların, FETÖ'nün bölge ve mahalle sorumlularına 'imam' denmesine karşı olduklarını söyledi. Arabacı, imamların insanları iyiliğe yönlendiren kişiler olduğunu belirterek, "İmam, hainlik yapmaz, teröristlik yapmaz, yapamaz.

2016-07-27 17:49:05

Palandöken: Borç yapılandırması herkesi kapsayacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni borç yapılandırmasının esnaf için can suyu olacağını belirterek, "Borç yapılandırması ile esnaf da kazanacak devlet de. Yapılandırma ekonomiyi canlandıracak. Esnafından çiftçisine, şoföründen öğrencisine devlete borcu olan herkes borcundan kurtulacak" dedi. Yapılandırma kanunu görüşmelerinin TBMM'de sürdüğünü hatırlatan Palandöken, "Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılandırmanın kapsamı genişletilerek kabul edildi. Belediyelerin su alacaklarından trafik cezalarına, HGS ücretlerinden öğrenci harçlarına kadar devlete olan borçların tamamına yakını yeniden yapılandırılıyor. Vergi ve prim borçlarına sonradan eklenenlerle birlikte yaklaşık 300 milyar liralık borç yapılandırılacak.

2016-07-27 17:40:17

Tüm Özürlüler Derneği'nden darbe girişimine tepki

Tüm Özürlüler ve Aileleri Derneği üyeleri 15 Temmuz darbe girişimini düzenledikleri eylemle protesto etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dikmen Kapısı önünde toplanan dernek üyeleri "Bu vatan bölünmez, bölünmeyecek" sloganları eşliğinde, darbe girişimine kalkışan Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarına sert tepki gösterdi. Dernek Başkanı Mehmet Ali Bakici, "Bizler askerliğimizi yapamadığımız için, bu vatana asker olarak hizmet edemediğimizin hüznünü yaşarken, bir kısım şeytana uymuşun, bir kısım hainin, bir kısım çetenin ülkemizin kalesine, Meclisimize bomba atması kabul edilemez. O bomba sadece burada patlamadı, o bomba bizlerin gönüllerinde, kalplerinde patladı. Ey hainler ve taraftarları size sesleniyorum; sağlıklısıyla, engellisiyle, fakiriyle zengini ile garibi ile çevresi çok olanıyla biz bir bütünüz. Sizin bugün denediklerinizi yüzyıllardır haçlı orduları da denedi yapamadılar.

2016-07-27 17:23:17

Emekliler, hain darbe girişimini kınadı

Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın hain darbe girişimini kınadı. Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef 2023’ü işaret ettiğini, bu hedefe ulaşmaya engel olmak isteyenlerin, tüm oyunları sergilediğini savundu. Yapılan darbe girişiminin Türk Milleti’ne ve Türkiye’ye karşı yapılan en büyük ihanet olduğunu vurgulayan Kaya, “Türk Milleti gereken cevabı verdi.Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla millet sokakta nöbet tutmaya devam ediyor. Türk Milletini kimse denemeye kalkmasın. Ortadoğu’da bazı ülkeler bunu körükleyerek bizim ekonomimizi çökertmeye çalıştılar.

2016-07-27 17:11:16

TSYD Başkanı hakkında suç duyurusu

TSYD Başkanı Oğuz Tongsir'in, sosyal paylaşım sitesinde ‘’Bu millet 5 lira için gelin arabasının önüne atlar" ifadesine bir avukatın suç duyurusunda bulunması üzerine soruşturma başlatıldı. Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı çıkarak hayatı pahasına tankların önüne yatanlar için "Bu millet 5 lira için gelin arabasının önüne atlar" sözleri ile sosyal ağlarda paylaşımda bulundu. İstanbul Barosuna kayıtlı Avukat Mert Eryılmaz, Tongsir ‘in bu paylaşımından dolayı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Avukat Eryılmaz suç duyurusu dilekçesinde, Oğuz Tongsir'in 15 Temmuz gecesi FETÖ darbesine direnmek için tankların önüne yatan halkla dalga geçtiği vurgulayarak, örgüt propagandası yapıldığını iddia ederek yargılanmasını talep etti. Şikayet dilekçesinde Tongsir için "Şüpheli, gelin arabasının önüne yatanla, demokrasi için direnen yüzlerce vatandaşın şehit olduğu bir günde FETÖ'nün hain subaylarının idare ettiği tankın önüne yatan halkı bir tutmakla, bunun propagandasını yapmış, FETÖ silahlı terör örgütüne hizmet etmiştir. Şüphelinin eylemi açıkça darbe destekçiliği, örgüt propagandasıdır.

2016-07-27 17:05:35

Bakan Ala: FETÖ, Türkiye'nin Boko Haram'ıdır

İçişleri Bakanı Efkan Ala, FETÖ'cülerin kalkıştığı darbe girişimi kapsamında 178'i general-amiral, 2 bin 727'si subay, 7 bin 106'sı diğer rütbelerden olmak üzere 10 bin 12 askerin gözaltına alındığını, 151'i general, bin 656'sı subay olmak üzere 5 bin 266 askerin tutuklandığını, emniyet teşkilatında 2 bin 901 polis, 2 bin 684 hakim ve savcının gözaltına alındığını, soruşturmalarda da 1019 hakim ve savcı tutuklandığını açıkladı. Bakan Ala, dün akşam Hrant Dink cinayetiyle ilgili yeni gözaltılar olduğunu, Dink cinayetinde de FETÖ parmağı olabileceğini kaydetti. Geçmişteki birçok olayda bu örgütün parmağı olabileceğini ifade eden Ala, "FETÖ, Türkiye'nin Boko Haram'ıdır" dedi. "SUİKAST İHTİMALLERİ DEVAM EDİYOR" FETÖ tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hala suikast düzenleme olasılığının bulunduğunu söyleyen Ala, kaçan darbeci askerler için ciddi bir çalışma yürütüldüğünü, büyük bir kısmının da yakalandığını dile getirdi. Kırmızı alarmın henüz bitmediğinin altını çizen Ala, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin de en üst seviyede korunduğunu belirtti. JANDARMAYI VALİ Mİ YÖNETECEK? Jandarmanın ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağını açıklayan Ala, "Darbeleri tarihimizden silip atmak lazım.

2016-07-27 17:02:27

AK Parti'li Küçükcan'dan BBC'ye sert tepki

İngiltere'nin devlet televizyonu BBC'de 15 Temmuz darbe girişimi konuşulurken "Darbecilerin yaptığı en vahim hata Erdoğan'ı öldürmemek ve medyanın kapatılmaması" şeklinde skandal bir analize yer verilmesine TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan'dan sert tepki geldi. BBC'deki televiyon programında yapılan analizle üstü kapalı olarak darbecilerin alkışlandığını ve kutsandığını belirten Küçükcan, "Bu (keşke bunlar Erdoğan'ı da öldürseydi, keşke medyaya da el konulsaydı da bu darbe gerçekleşseydi) anlamına gelir" dedi. Cihan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Küçükcan, normal şartlar altında dünyanın her yerinde darbeye karşı gelen halkın ve siyasi iradenin alkışlanması gerektiğini belirterek, "Ancak Batı medyasında, Batı'daki bazı düşünce kuruluşları ve bazı siyasi çevrelerde darbe girişimimin arkasında kimlerin olduğu bir tarafa bırakıldı. Şimde bu darbecilerin kollanması, korunmasına yönelik bir takım yazılar, bir takım görüşler ortaya konmaya başladı. İşte BBC gibi dünyanın en önemli medya kuruluşunda bile birileri çıkıp (Erdoğan'ın öldürülmemesi ve medya kuruluşlarının kapatılmaması Türkiye'de darbenin gerçekleşmemesine neden oldu) diyebiliyor. Bu medya özgürlükleri, medya etiği açısından son derece vahim.

2016-07-27 16:54:13

'Darbe gecesi, kışlaların suyunu kestik, kanalizasyonlarını kapattık'

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu askerlerin darbe girişimi esnasında darbeci grupların olduğu askeri kışlaların suyunu kestiklerini ve kanalizasyonlarını ise kapattıklarını bildirdi. Darbe girişimi gecesi yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Saatler ilerledikçe 2. Ordu Komutanı'nın olayları biraz oyaladığı, uzattığı fark edildi. Valimiz sürekli telefonla konuşuyordu, dışarıdan bir müdahalede bulunulmaması, içeriden bu işin çözüleceği gibi bir yaklaşımla olay uzatılıyordu. O arada valilikten ayrıldık ve arkadaşlarımızla birlikte 'biz ne yapabiliriz?’ diye düşünürken, iş makineleriyle yolları kapatma fikri çıktı. Görevlilere, araçları askeri alanlara yakın noktalara yaklaştırmalarını söyledim.

2016-07-27 16:37:33

Elazığlılar '15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Defteri' ile tarihe not düşüyor

Elazığ halkı 13. gününde İzzetpaşa Meydanı’nda demokrasi nöbetini sürdürürken, Elazığ Belediyesi tarafından açılan ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Defteri’ne yazdıklarıyla da tarihe not düşüyor. Darbe girişiminin ilk gününden itibaren kurulan stantta vatandaşlar tarafından duyguların paylaşıldığı ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Defteri’nde "Çok korktuk" diye başlayan cümleler, vatan sevgisi, millet şuuruyla devam ediyor ve "iyi ki varsınız Sayın Cumhurbaşkanım" şeklinde tamamlanıyor. Elazığ Belediyesi tarafından yaşananların unutulmaması ve unutturulmaması amacıyla açılan anı defterine yazılanlar, çocuğundan gencine, kadınından erkeğine herkesin sahip olduğu vatan ve millet aşkını adeta bir kez daha gözler önüne seriyor. Vatan hainlere karşı tek ses, tek yürek olan Elazığlıların, yaşananları ve milletin dik duruşunu yazıya döktükleri ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Defteri’ Elazığ Belediyesi tarafından bir kitap haline getirilecek. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, darbenin ilk anında hislerini anı defterinde paylaşırken, “Milletin iradesinin, gücünün devleti bölmek isteyenleri yerle bir ettiği gün.

2016-07-27 16:29:17

Oryantiring’te Orhan Kutlu dünya 3.'sü oldu

Dünya’nın en geniş katılımlı oryantiring yarışı olan O-Ringen müsabakalarında Orhan Kutlu, Genç Elite Erkekler Kategorisi’nde bronz madalyanın sahibi oldu. Orhan Kutlu 120 sporcunun yarıştığı sürat mesafesi etabında, 24 dakika 51 saniyelik derecesiyle üçüncü olmayı başardı. Yalnızca en iyilerin yarıştığı kategoride bu derece ülkemiz adına son yıllardaki en önemli başarılardan biri olarak belirtildi. Dünyanın en geniş katılımlı oryantiring yarışı olan O-Ringen her yıl İsveç'in ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Neredeyse her ülkeden katılımcının olduğu etkinlik yıllardır en çok takip edilen yarışlardan biri olma özelliği de taşıyor. Bu yıl yaklaşık 20.

2016-07-27 16:22:38

YAŞ'ta 126 yeni komutanın atanması bekleniyor

Darbe girişiminin ardından yarın ilk kez Çankaya Köşkü'nde toplanacak olan Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) tutuklu bulunan 126 general-amiralin yerine asaleten atama yapılması bekleniyor. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yarın yapılacak kritik YAŞ toplantısında, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın tamamen İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasının ele alınmasının da gündeme gelmesi bekleniyor. Ancak bu iki kurumun tepesine nasıl bir görevlendirme yapılacağı henüz netleşmedi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde olduğu gibi sivil yöneticiler mi yoksa askeri yöneticiler mi atanacak, bu konu YAŞ'ta netleşecek. Darbe girişimlerinin önünün kesilmesi için alınacak önlemler de yine toplantıda masaya yatırılacak. Toplantıda, tutuklu komutanlar nedeniyle daha önceki YAŞ kararlarına göre daha yüksek sayıda terfi kararı alınması bekleniyor.

2016-07-27 16:15:39

Suriyeli aile, kağıt toplayarak geçimini sağlıyor

Suriye'deki iç savaştan kaçan Devera ailesi karton satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Devera ailesi 1,5 yıl önce Suriye'den kaçıp Ağrı'ya yerleştiler. Kimseye muhtaç olmamak için sokaklarda karton toplayan Muhammed Yusuf Devera, topladığı kartonlarla ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyor. 2'si kız 2 erkek olmak üzere 4 çocuğu olan baba Muhammed, karton olmadığı günler inşaatta çalışıyor veya hurda toplayıp satıyor. Devera ailesi memleketlerine olan hasretlerini ve gelişmeleri de uydu üzerinden yayın yapan Suriye kanallarını izleyerek gideriyorlar. Kısa sürede Türkçe öğrenen Zekeriya Devera bize tercümanlık yaparak Muhammed Yusuf Devera'nın yaşadıklarını ve hayat mücadelelerini anlattı.

2016-07-27 16:15:26

Köln polisi Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'nden önce alarma geçti

Almanya'nın Köln kentinde hafta sonu düzenlenecek olan ''Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'' için Köln emniyeti resmi internet sitesinden olası olaylara karşı yoğun güvenlik önlemleri aldığını Türkçe bildiri yayınlayarak duyurdu. Köln'de 31 Temmuz Pazar günü Deutzer Werft meydanında yapılacak olan ''Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'' için Köln emniyeti alarma geçti. Yayınlanan Türkçe bildiride, ''Türkiye’deki siyasi gelişmelerle ilgili önümüzdeki Pazar günü yapılacak yürüyüşlerden dolayı Köln Polis Teşkilatı yine zor bir görevle karşı karşıya. Emniyet Amiri Klaus Rüschenschmidt’in emrinde görev yapacak olan yaklaşık iki bin polis memuru tüm şehirdeki toplantıların güven ortamı içinde yapılmasını sağlayacak'' dedi. TÜRKÇE BİLEN POLİSLER GÖREV BAŞINDA OLACAK Duyuruda ayrıca mitingin miting günü Türkçe bilen ve Türk kökenli polis memurlarının görev alacağı bildirildi. Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies yaptığı yazılı açıklamada, ''Bir birinden tamamen farklı siyasi fikirlere sahip kişilerin karşı karşıya geleceğinin ve katılımcılarının çok duygusal olacağının bilincindeyiz.

2016-07-27 16:00:19

'Tarihçilerin Şeyhi' son yolculuğuna uğurlanıyor

Türk tarihçiliğinin en önemli isimlerinden olan ve 'hocaların hocası' olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda tören düzenlendi. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle Başkent'te tedavi gördüğü hastanede 100 yaşında yaşamını yitiren ünlü tarihçi İnalcık için ilk törene İnalcık'ın kızı Günhan İnalcık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MHP İstanbul eski Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, TÜBA Başkanı Prof.

2016-07-27 15:54:31

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görev değişimi gerçekleşti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı. İstanbul Adliye Saray'nda gerçekleşen görev değişimine adliye personeli de katıldı. Başsavcı Vekili İrfan Fidan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak Hadi Salihoğlu'nun yerine atandı. Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Adliye'nin Atrium bölümünde gerçekleşen törene hakim, savcı ve adliye personeli de katıldı. Salihoğlu, "Üzerimize beyaz kefenimizi giyerek hak ve adalet yoluna adaleti tesis etmeye çıktık.

2016-07-27 15:51:40

Almanya’daki saldırıda öldürülen genç toprağa verildi

Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda yaşamı yitiren 3 Türk’ten birisi olan Selçuk Kılıç, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde toprağa verildi. Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Münih kentinde 18 yaşındaki Alman asıllı Ali Sonboly’nin gerçekleştirdiği silahlı saldırıda yaşamını yitiren 17 yaşındaki Selçuk Kılıç’ın cenazesi dün akşam Türkiye’ye getirildi. Almanya’da otomotiv sektöründe taşeron bir firmada çalışan 38 yaşındaki Engin Kılıç’ın, üç çocuğunun en büyüğü olan Selçuk Kılıç, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi Bakacak köyünde kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığına defnedildi.

2016-07-27 15:50:03

CHP'li Gök: Partiler görüşlerini revize edebilir

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlerle yaptığı toplantıda gündeme gelen yargıyla ilgili yapılacak mini anayasa değişikliğiyle ilgili Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP olarak Türkiye'de yargı bağımsızlığının sağlanması için yapılacak Anayasa çalışmasına katkı vereceklerini belirten Gök, henüz kendilerine ulaşmış bir teklif olmadığını anlattı. Gök şunları söyledi: "Olumlu adım atacağımızı düşünüyorum. Gerekli katkıyı CHP olarak vereceğiz. Normalleşmeye katkı yapmak açısından her türlü alanda uzlaşmanın gerekliliği açıktır. Bu nedenle bütün partiler kendi görüşlerini revize edebilirler.

2016-07-27 15:44:16

YASED: Darbe girişimi yatırımlarda olumsuz etki yaratmayacak

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, yabancıların yatırım kararında hukukun ve ekonominin belirleyici olduğuna işaret etti. Erdem, “Alınan tedbirler ile darbe girişimi yatırımlarda olumsuz bir etki yaratmayacaktır.” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir araya gelen Erdem, ayrıca yabancı yatırımcıların Türkiye’den umutlu olduğuna temas etti. Normalleşmeden yana olduklarını belirten Erdem, şunları dile getirdi: “Bundan böyle Türkiye’de milli iradeyi ve hukuk devletini güçlendirecek ve ekonomimizin rekabet gücünü daha da arttıracak adımların önü açılmıştır. Birlik ve beraberlik içinde bu yönde atılacak adımlar, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini daha da artıracaktır.

2016-07-27 15:42:18
Tarih araligi secin:
-