"Türk Silahlı Kuvvetleri"  Haberleri

Zirve Yayınevi davasının 112. duruşması görüldü

Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin davanın 112. duruşması Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Davanın ikinci oturumunda Emekli Albay Mehmet Ülger esas hakkındaki savunmasını yaptı. Emekli Albay Ülger, “Her şeyden önce menfur cinayette ikisi kendi vatandaşımız, biri yabancı olmak üzere 3 şahsın hunharca öldürülmesini nefretle kınadığımı, ailelerine de sabır ve metanet dileklerimi tekrar ifade ediyorum. Fetullahcı Terör Örgütü kendi örgütsel amaçlarına karşı engel olarak görmüş olduğu başta şahsım olmak üzere Malatya İl Jandarma Komutanlığı istihbarat personelini menfur cinayet üzerinden hükümet nüfuzunu da kullanmak suretiyle itibarsızlaştırarak tasfiye etmek istemiş ve bunda da maalesef başarılı olmuştur.

2016-05-31 20:40:02

Akar: Orduyu güçlü yapan en önemli unsur; nitelikli insan gücüdür

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, “Bir orduyu güçlü yapan en önemli unsur; nitelikli insan gücüdür. Ancak güçlü bir ordu; etkin, caydırıcı ve saygın olabilir. Bir ordu için en büyük başarı savaşlarda zaferler kazanmaktan ziyade, savaşa meydan vermemektir." dedi. Orgeneral Hulusi Akar, Efes 2016 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nde yaptığı konuşmada, sözlerinin başında, "1975 yılında başlayan ve bu yıl ilk kez 8 dost ve müttefik ülkenin katılımıyla birleşik ve müşterek olarak icra edilen EFES Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Gününe hoş geldiniz. Öncelikle ifade etmek isterim ki; bir orduyu güçlü yapan en önemli unsur; nitelikli insan gücüdür.

2016-05-31 12:51:23

TSK: Metina'da 14 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak'ın kuzeyi Metina bölgesine yapılan hava harekâtlarında, 14 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Konu ile ilgili olarak TSK'dan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada; "25-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Irak'ın kuzeyi Metina bölgesinde icra edilmiş olan hava harekâtları neticesinde, 14 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, 3 barınma alanı ve 2 Doçka uçaksavar makineli tüfek mevzii imha edilmiştir." denildi.

2016-05-31 11:44:09

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında mühimmat ele geçirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terörle mücadele çalışmaları sırasında arazide yapılan arama faaliyetlerinde Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında mühimmat ele geçirildi. Şırnak'ta, 31 Mayıs 2016 tarihinde Beytüşşebap ilçesi kırsalında Ayvalık Jandarma Karakol Komutanlığı ve Ayvalık Jandarma Komando Tabur Komutanlığınca müşterek olarak icra edilen arama tarama faaliyeti esnasında, arazide terk edilmiş vaziyette, 59 roketatar mühimmatı 86 roketatar sevk fişeği, 7480 Bixi makineli tüfek fişeği, 750 Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği bulundu. Bu kadar sayıda mühimmatın arazide bulunmuş olması, teröristlerin, TSK'nın yürüttüğü yoğun operasyonlardan ve sürekli havada keşif uçuşları yapan İHA'lara yakalanma korkusundan kaynaklanarak terk ettikleri şeklinde değerlendirildi.

2016-05-31 11:43:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2016 Tatbikatı’na katıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı 'Seçkin Gözlemci Günü' İzmir’in Seferihisar ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı için sabah saatlerinde helikopter ile Seferihisar ilçesi Doğanbey bölgesine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tatbikat bölgesinde Başbakan Binali Yıldırım ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep karşıladı. Daha sonra tatbikatı takip edecekleri bölüme geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanlarınca karşılandı. Seçkin Gözlemci Günü'ne katılan yabancı komutanları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra alandaki yerini aldı. Basın mensuplarının kısa süreli görüntü almasının ardından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı.

2016-05-31 11:01:05

TSK: Operasyonda yaralanan asker hastanede şehit oldu

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde devam eden operasyonlarda yaralanan 1 askerin kaldırıldığı hastanede şehit olduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "31 Mayıs 2016 Salı günü Hakkâri ili Şemdinli ilçesi kırsalında yürütülmekte olan operasyonda bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada biri ağır olmak üzere iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş ancak durumu ağır olan silah arkadaşımız hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 05.40’da şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

2016-05-31 08:37:27

Nusaybin'de terör örgütüne ait cephanelik bulundu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Mardin'in Nusaybin ilçesinde terörle mücadele çalışmaları sırasında terör örgütüne ait bir cephanelik bulundu. Mardin'de 30.05.2016 tarihinde Nusaybin Abdülkadirpaşa Mahallesi'nde ele geçirilen terör örgütüne ait cephanelikte bulunan malzemeler şöyle: 3 adet RPG-7 roketatar, 19 adet AK-47 Kaleşnikof, 2 adet tabanca 18 el bombası, 2 antitank, 3 antipersonel, 3 adet sevk fişeği, 3 adet hazırlanmış EYP, 4 adet telsiz, 2 adet alfa fire, 2 adet uzaktan ateşleyici kumanda, 1 voltmetre, 71 tane dolu Kaleşnikof şarjör, 13 hücum yeleği, 2 adet palaska tipi şarjörlük, çok sayıda normal ve elektrikli fünye, 4 adet hazır pil düzeneği, 3-5 m infilaklı fitil 1 adet kelepçe, 1 adet dürbün.

2016-05-30 17:33:43

'Etkin Caydırıcı Saygın'

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sosyal medya hesabından 'Etkin Caydırıcı Saygın' başlıklı bir video paylaştı. Video ile beraber TSK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Türk Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askerî gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığından meydana gelmektedir.

2016-05-30 16:02:24

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov, Türkiye gitti

Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov ve beraberindeki heyet Türkiye'ye gitti. Trend haber ajansının haberine göre Hasanov, İzmir'de "Efes-2016" uluslararası askeri tatbikatların sonuncu aşaması kapsamında düzenlenen Üst Düzey Misafirler gününe katılacak. Toplam 9 ülkeden askeri heyetin katıldığı Efes-2016 tatbikatına Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 30 kişilik heyet ile temsil ediliyor. 15 Mayıs'ta başlanan tatbikatlar 1 Haziran'da sona erecek.

2016-05-30 15:26:16

TSK: 1 askerimiz şehit oldu

Genelkurmay Başkanlığı, terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar sırasında bir askerin şehit olduğunu bildirdi. TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, "29 Mayıs 2016 Pazar günü Doğan Üs Bölgesi güneyinde bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yürütülmekte olan operasyonda, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız ağır yaralanmış, helikopter ile derhal hastaneye sevk edilmiş ancak hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 20.47’de şehit olmuştur. Çıkan çatışmada iki terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz." denildi.

2016-05-30 09:43:47

"DAEŞ hedefleri vuruldu, 28 terörist etkisiz hale getirildi"

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Genelkurmay Başkanlığı, Halep'in kuzeyindeki 58 DAEŞ hedefinin vurulduğunu, 28 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. TSK'dan yapılan açıklamada, "29 Mayıs 2016 tarihinde, Halep kuzeyinde keşif ve gözetleme vasıtalarımızca tespit edilen ve yerleri belirlenen 58 DAEŞ hedefine misliyle mukabele kapsamında sınırımızda konuşlu bulunan Fırtına topları ve Çok namlulu roket atar (ÇNRA) bataryaları ile atış yapılmıştır. Yapılan atışlar neticesinde; ilk tespitlere göre en az 28 DAEŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, DAEŞ’e ait iki bombalı araç da imha edilmiştir" denildi.

2016-05-30 08:35:51

TSK: Kuzey Irak'taki PKK hedefleri vuruldu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Genelkurmay Başkanlığı, dün akşam Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Kuzey Irak'taki PKK hedeflerini vurduğunu açıkladı. TSK'dan yapılan açıklamada; "Metina bölgesine hava harekâtı. 29 Mayıs 2016 tarihinde alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu 19.10-20.30 saatleri arasında Metina bölgesine Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekâtı düzenlenmiş; bölgede tespit edilen 5 hedef (BTÖ grubu ve doçka mevzii) ateş altına alınarak imha edilmiştir. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir" denildi.

2016-05-30 07:58:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fethin hesaplaşması 563 yıldır bitmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un fethinin hesaplaşmasının 563 yıldır bitmediğini belirterek, “İstanbul semalarında ezanlarımız okunmaya, ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya devam ettiği sürece bu hesaplaşma bitmeyecek ve hesaplaşma devam edecek.” dedi. İstanbul’un fethinin 563. yılı sebebiyle Yenikapı’daki kutlamalarda konuşan Erdoğan, İstanbul'u anmadan yazılacak tarihte mürekkebin kuruyacağını belirtti. Erdoğan, “İstanbul’u çekip alırsanız, şairler ilhamsız ve sözsüz, şiirler eksik kalır. İstanbul'u anmadan tarih yazmaya kalkarsanız mürekkebiniz kurur, kaleminiz körelir.

2016-05-29 21:14:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fetih şölenine geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563. yıldönümü kapsamında düzenlenen fetih şölenine geldi. Yenikapı'daki miting alanına helikopterle gelen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşları selamladı. Alanı dolduran binlerce insan Erdoğan'ın gelişi sırasında sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan çifti, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği Mehter Grubu'nun bulunduğu sahneye çıkarak kalabalığı selamladı. Erdoğan çiftinin kalabalığı selamlaması sırasında mehter gösterisi de devam etti.

2016-05-29 17:55:55

İBB'den görkemli 'Fetih' kutlaması hazırlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ‘Fetih Şöleni’ için 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir gösterisi hazırladı. Kutlama nedeniyle 563 kişilik TSK mehteran bölüğünün marşları, sesleri ve heybetli görünüşleriyle fethi yeniden yaşatılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla Yenikapı Miting alanında yapılacak İstanbul'un fethinin 563. yılı kutlamaları başlası. İBB, İstanbul’un Fethinin 563. yılı kutlamaları çerçevesinde Yenikapı Sahiline dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesinin kurulduğunu belirten açıklamasında, “Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem fetih yeniden canlandırılacak.

2016-05-29 17:44:17

Fetih şöleninde mehter coşkusu

İstanbul'un fethinin 563. yıldönümü kapsamında düzenlenen fetih şöleninde mehter coşkusu yaşandı. Yenikapı'daki miting alanınında düzenlenen fetih şöleninde Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği Mehter Grubu sahne aldı. Mehter takımının gösterisini alanı dolduran kalabalık coşkuyla izledi. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş veTBMM Başkanı İsmail Kahraman da alana geldi.

2016-05-29 17:40:14

TSK'dan Metina, Sinath, Haftanin bölgelerine hava harekatı

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak'ın kuzeyindeki Metina, Sinath, Haftanin bölgelerine yapılan 2 ayrı hava harekatlarında PKK'ya ait 6 hedef imha edildi. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, alınan istihbaratın değerlendirilmesi sonucu dün 14.15-14.45 saatleri arasında Sinath, Haftanin bölgesine, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendi. Bölgede silah mevzi ve sığınak olduğu tespit edilen 2 hedef ateş altına alınarak imha edildi. Ayrıca bugün 08.

2016-05-29 12:33:37

40 DAEŞ'li terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından DAEŞ hedeflerine yönelik gerçekleştirilen 3 hava harekatı neticesinde 40 DAEŞ terör örgütü mensubu öldürüldü. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, DAEŞ terör örgütü tarafından dün saat 10.45’de atılan 1 adet roket Gaziantep Oğuzeli ilçesinde boş bir araziye düştü. Roket parçalarının bir kısmı bölgeye yakın olan evler bölgesine dağıldı. Söz konusu olayda herhangi bir zayiat meydana gelmedi. DAEŞ’in atış yaptığı mevziler hemen akabinde TSK’ya ait hedef tespit sistemleriyle tespit edilerek Fırtına topları ve çok namlulu roket atarlar ile atış yapıldı.

2016-05-29 10:14:04

Mehmetçik'ten Efes 2016 Tatbikatı'na katılan askerlere sıcak ilgi

Mehmetçik, Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda müttefik ve kardeş ülkelere eğitim verirken, misafirperver yönünü de ortaya koydu. Mehmetçik, tatbikata katılan misafir askerlerle voleybol maçı yaptı. Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'na katılan ülkelerin askerleri tatbikatta ter döktü. Tatbikata katılan misafir askerler, boş zamanlarında ise Mehmetçiğin sıcak ilgisiyle keyifli anlar geçirdi. Mehmetçik, tatbikatta müttefik ve kardeş ülke askerleriyle voleybol oynadı. Dinlenme zamanlarında ise dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen meslektaşlarıyla keyifli sohbet etti.

2016-05-28 21:08:56

DAEŞ mevzileri imha edildi

Gaziantep Havaalanı güneyinde, Poligon bölgesindeki boş araziye sabah saatlerinde Suriye tarafından atılan iki mermi düşmesi üzerine DAEŞ'e ait mevziler imha edildi. Gaziantep Havaalanı güneyinde, Poligon bölgesindeki boş araziye saat 10.45 sıralarında Suriye tarafından atılan iki mermi düşmüş, herhangi bir hasar ve zayiat oluşmamıştı. ANTPQ-36 hedef tespit radarlarıyla tespit edilen Suriye tarafındaki DAEŞ hedefleri (4 adet Katyuşa mevzii), sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait topçu ve ÇNRA bataryalarıyla ateş altına alınarak imha edildi.

2016-05-28 19:22:16

Aselsan, yerli silahlara Sivas’ta dürbün üretecek

ASELSAN Hassas Optik Araştırma ve Üretim Tesisi’nin açılışı törenle yapıldı. Yıllık 100 bin adet mercek üretecek tesis, mart ayından itibaren seri üretime geçti. 5 bin metrekare alanda üretim yapan ve milli piyade tüfeğine dürbün üreten tesisin açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. İki yıl önce temeli atılan ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ilk üretimine milli piyade tüfeği olarak bilinen MPT-76 için dürbün üreterek başladı. Fabrikada savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu optiklerin tasarımı, seri üretimi ve bu optikleri kullanarak özgün ve milli silah nişangâhlarının üretiminin gerçekleştirileceği fabrika, Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Sivas’taki bu Hassas Optik fabrikası, ilerde optik alanında Sivas’ta kümelenmeyi de sağlayacaktır.

2016-05-28 17:50:02

Tatbikata katılan sağlık personeli yöre halkını unutmadı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Efes 2016 Birleşik müşterek Fiili Atışlı tatbikatında sağlık konusunu da unutmadı. İzmir’in Urla ilçesinde kurulan Sahra Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı’ndan gelen personel tatbikata katılan 6 bin askerin yanı sıra yöre halkına da hizmet verdi. Görevli personel vatandaların tansiyonunu ölçüp, kan değerlerine baktı. Ultrason ve röntgen kontrolleri de titizlikle yapıldı. Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı tatbikatı kapsamında İzmir’in Urla ilçesi Menteş bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Sıhhiye Alay Komutanlığı harekât kontrolünde Seyyar Sahra Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı Seyyar hastanesi kuruldu. Ancak sağlık hizmeti konusunda tatbikatın yapıldığı yörede yaşayan insanlar da unutulmadı.

2016-05-28 11:15:26

Genelkurmay: 104 DAEŞ'li terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’deki DAEŞ mevzilerine yönelik düzenlenen atışlar ve hava harekatı sonucunda, terör örgütü DAEŞ mensubu 104 terörist öldürüldü. TSK, dün Suriye'den Kilis’in Elbeyli ilçesine ve sınırdaki 2 karakola yönelik 6 roket ve top atışı yapan DAEŞ'in mevzilerine, 233 Fırtına topu, 40 çok namlulu roket atar ve 4 tank ile atış yapıldığını, bu hedeflere yönelik koalisyon uçakları ile 11 hava harekatı icra edildiğini bildirdi. Atışlar ve hava harekatı neticesinde terör örgütü DAEŞ mensubu 104 teröristin öldürüldüğü, örgütün karargah olarak kullandığı 7 binanın imha edildiği de belirtildi.

2016-05-28 10:02:22

Genelkurmay: Hava harekatında 80 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, 15 Nisan ve 18-23 Mayıs'ta Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine yapılan hava harekatlarında 80 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. TSK'dan yapılan yazılı açıklamada, "15 Nisan 2016 ve 18-23 Mayıs 2016 tarihlerinde, Irak Kuzeyi Metina bölgesine yapılan hava harekatında, aralarında sözde üst düzey örgüt yöneticisinin de bulunduğu 80 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir." denildi. Açıklamaya göre, Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarda ise bölgeden kaçmaya çalışan 3 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede devam eden operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 440 oldu. 42 bölücü terör örgütü mensubunun güvenlik güçlerine teslim olduğu operasyonda, 2 kalaşnikof piyade tüfeği ile bu silahlara ait 210 fişek ele geçirildi.

2016-05-27 15:31:00
Tarih araligi secin:
-