"Mısır"  Haberleri

Servis otobüsünün altında kalan yaya ağır yaralandı

Eyüp’te yanlış sapağa giren servis otobüsü, geri gelmek isterken yayaya çarptı. Kazada otobüsün altında kalan yaya ağır yaralandı. Alibeyköy Mısırlı Kavşağı'nda saat 18.30 sıralarında meydana gelen kazada, 34 VGY 13 plakalı servis otobüsünün sürücüsü M.G.Y.

2016-05-25 20:39:18

Uluslararası Af Örgütü, AB'nin Mısır’a silah satışını eleştirdi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Avrupa ülkelerini Mısır’a silah ve mühimmat satmakla suçladı. Deutsche Welle'nın haberine göre Uluslararası Af Örgütü, Mısır'a silah ve mühimmat ihracatını durduran düzenlemeye rağmen Almanya dahil 12 AB ülkesinin ihracata devam ettiği duyrudu. Örgütün Berlin bürosundan yapılan açıklamada Alman hükümetinin geçici verilere göre geçen yıl Mısır'a yaklaşık 19 milyon Euro tutarında silah ve mühimmat sattığı belirtildi. Örgüt, 2014 yılında ise AB ülkelerinden Mısır'a silah ve mühimmat satışı için toplam değeri altı milyar Euro'yu aşan 290 izin çıktığını, bunların arasında küçük silahlar, cephane, zırhlı araç, askeri helikopter ve gözetim teknolojisi ürünlerinin bulunduğunu bildirdi. Örgütün raporuna göre Almanya 2014 yılında Mısır'a 22.7 milyon Euro'luk silah ve mühimmat ihracatı için izin verdi.

2016-05-25 19:05:03

A Erkek Milli Voleybol Takımı, World League öncesi hazırlıklarını sürdürüyor

2016 FIVB World League’de mücadele edecek olan A Erkek Milli Voleybol Takımı, CEV konfederasyonunda 2’nci Grup’ta mücadele edecek. FIVB World League 2’nci Grup, A Grubu maçları 17-18-19 Haziran’da İzmir Atatürk Voleybol Salonu’nda oynanacak. A Grubu’nda Türkiye; Hollanda, Portekiz ve Slovakya ile karşılaşacak. Hemen ardından E Grubu maçları 24-25-26 Haziran tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de oynanacak. Kahire’deki maçlarda Türkiye; Finlandiya, Japonya ve ev sahibi Mısır ile karşılaşacak. 2’nci grubun son grubu olan H Grubu maçları Çin’in Xuancheng kentinde 1-2-3 Temmuz tarihleri arasında oynanacak.

2016-05-25 18:12:30

Türk ve Afrika üniversiteleri Çankırı’da toplandı

Türk ve Afrika üniversiteleri arasındaki bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen Türk-Afrika Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı ve Eğitim Fuarı Ilgaz’da başladı. Toplantıya, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.

2016-05-25 15:00:20

157 yıllık Paterson Köşkü kurtuluyor

İzmir'de yıllardır atıl durumda bulunan 157 yıllık Paterson Köşkü'nün restorasyonu için 13 Haziran'da ihaleye çıkılıyor. Tarihi yapı, restorasyonun tamamlanmasının ardından 'kültür amaçlı kullanılmak üzere' Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilecek. Büyükşehir Belediyesi, Bornova'daki tarihi Paterson Köşkü için 13 Haziran'da ihaleye çıkıyor. Kentin önemli sivil mimari örneklerinden olan köşkü restore ederek kültür amaçlı kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredecek. 1859 yılında inşa edilen tarihi yapı, yerinde müdahaleyle yeniden kent yaşamına kazandırılmış olacak. İki yılı aşkın süredir atıl şekilde duran ve geçtiğimiz yıl çıkan yangın nedeniyle zarar gören tarihi yapıyla ilgili 13 Haziran'da gerçekleştirilecek olan ihale, açık usul yapılacak.

2016-05-25 12:43:38

Uluslararası Af Örgütü: AB ülkeleri, Mısır'daki katliamları teşvik ediyor

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ülkelerini Mısır'daki insan hakları ihlallerini teşvik etmekle suçladı. Örgüt, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yarısının Mısır yönetimine askeri techizat sağlayarak, ülkedeki cinayet, işkence ve baskıyı teşvik ettiğini duyurdu. Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda, Avrupa ülkelerinin yarısının Mısır'a hafif silah, mühimmat, zırhlı araç, helikopter, ağır silahlar ve takip sistemleri olmak olmak üzere çok sayıda silahların verildiği belirtildi. Örgüt, söz konusu silahların Mısır'da halka ve muhaliflere karşı, keyfi tutuklama, işkence ve ortadan kaldırma uygulamalarında kullanıldığını bildirdi. Yapılan açıklamada Mısır Cumhurbaşkanı Abudulfettah El Sisi'nin, 2013 yılında Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana insan hakları ihlalleri yaptığına da dikkat çekildi. Londra Merkezli Örgüt, raporunda AB ülkelerine sert eleştirilerde bulunarak AB üyesi 28 ülkeden 12'sini Mısır'ın silah konusundaki ana tedarikçiler olduğunu aktardı.

2016-05-25 12:10:39

Araç şarampole uçtu: 2 ölü

Mersin Tarsus ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu 2 Suriye uyruklu vatandaş hayatını kaybetti. Suriye uyruklu oldukları belirtilen Ahmad Hajı Sulıman'ın (25) kullandığı 31 EC 146 otomobil, Tarsus-Pozantı TEM Otoyolu'nun Karakütük mevkisinde araç sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu bariyerleri aşarak şarampole devrildi Dün gece meydana gelen kazada araç sürücüsü Suriye uyruklu Ahmad Hajı Sulıman ve yanındaki Mısır asıllı Reham Younis Abdelrahman Darwish (30) olay yerinde hayatlarını kaybettiler. İki kişinin cesetleri, Tarsus Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

2016-05-23 09:40:21

AK Parti yeni genel başkanını seçiyor

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi bugün yapılıyor. Kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu'na vatandaşlar gelmeye başladı. AK Parti, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi, bugün saat 10.00’da Ankara Arena’da toplanacak.

2016-05-22 09:42:48

Mısır uçağının enkaz parçalarının görüntüleri yayınlandı

Mısır ordusu, Paris - Kahire seferi sırasında Akdeniz'e düşen Mısır Havayolları'na ait uçağın enkazına ait parçaların görüntülerini yayınladı. Akdenizde 66 mürette batı ile düşen uçağın enkazına ulaşılmasının ardından, Mısır ordusu bulunan enkaz parçalarının görüntülerini paylaştı. Mısır Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Samir, resmi Facebook sayfasından düşen uçağın parçalarının yanı sıra yolculara ait eşyaların görüntülerini yayınladı. Görüntülerde uçağa ait parçaların yanı sıra can yelekleri ve yolculara ait bazı eşyalar görüntülere yansıyor. Uçağın kara kutularını arama çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi. Mısır donanması dün yaptığı açıklamada İskenderiye kentinin yaklaşık 290 kilometre kuzeyinde uçağın enkazına ulaşıldığını duyurmuştu.

2016-05-21 16:47:38

Mısır uçağı düşmeden önce ön kısmından duman yükseldi iddiası

Mısır'ın Ak denizde 66 yolcusu ile düşen uçakla ilgili sır perdesi aralanmazken düşme nedeni ile ilgili farklı iddialar dolaşıyor. Son olarak uçağının düşmeden bir kaç dakika önce ön kısmından dumanların yükseldiği iddia edildi. ABD basını Ak denizde 66 yolcusuyla düşen EgyptAir hava yollarına ait yolcu uçağının düşmeden önce ön kabininden dumanlar yükseldiği yönünde mesajlar gönderdiğini yazdı. Mısırlı yetkililer söz konusu iddialarından haberdar olduklarını ancak, şimdilik teyit yada inkar edecek durumda olmadıklarını söyledi. The Wall Street Journal gazetesi, soruşturma ekibine yakın kaynaklara dayandırdığı haber göre; uçak düşmeden önce, ön kısmında yoğun duman yükseldiğini yazdı. Haberde dumanların yükseldiği bölümün uçağın kontrolünü sağlayan elektronik sistemin bulunduğuna dikkat çekilerek, bu devrelerin çalışmasını olumsuz etkilediği belirtildi.

2016-05-21 11:12:59

Şiddetli dolu yağışı Yüreğir'de ekili alanlarda zarara yol açtı

Adana’da önceki gece etkili olan sağanak yağış ve şiddetli dolu, narenciye bahçeleri ile ekili alanlarda zarara yol açtı. Karpuz, kavun, domates, mısır, buğday ve pamuk ekili alanları adeta yerle bir eden dolu, narenciye ağaçlarında da henüz yeni yeni oluşmaya başlayan meyvelere zarar verdi. Bölgede önceki gece aniden bastıran sağanak ve ardından gelen dolu yağışı, binlerce dönüm ekili ve dikili arazinin bulunduğu Yüreğir’in bazı bölgelerinde afete dönüştü. Danişment, Bekmezköy, Sezak, Akdam, Eğriağaç, Zağarlı, Kızıltahta, Yalnızca ve Elifoğlu Kiliseköy mahalleleri başta olmak üzere, bölgede milyonlarca liralık hasar meydana geldi. Kısa sürmesine rağmen etkili olan dolu yağışı, tarlalarda hasat edilmeyi bekleyen karpuz ve kavunları tahrip etti. Domates, mısır, buğday ve pamuk ekili alanları dümdüz eden dolu, narenciye bahçelerinde ciddi hasarlara yol açtı.

2016-05-21 10:35:50

Mısır uçağının enkazına ulaşıldı

Mısır devlet televizyonu, Paris - Kahire seferini yaparken kaybolan Mısır Havayolları'na ait (EgyptAir) uçağın enkaz parçalarına ulaşıldığını duyurdu. Habere göre; Mısır Deniz Kuvvetleri, Paris-Kahire seferi esnasında dün radardan kaybolan Airbus A320 tipi yolcu uçağının enkazına ait parçalara ulaştı. Yapılan aramalarda Mısır'ın sahil kenti İskenderiye'nin 290 kilometre kuzeyinde enkaz parçaları ile yolucuların bagajlarına ulaşıldığı belirtildi. Mısır Deniz Kuvvetleri'in uçağın karakutularına ulaşmak için arama çalışmalarını geniş bir alanda sürdürdüğü kaydedildi. Öte yandan Airbus firmasından 3 uzman teknisyenin uçağın düşme nedenini araştırılmasında Mısırlı yetkililere yardımcı olmak üzere Kahire'ye gittiği ifade edildi. Airbus A320 tipi uçak 56 yolcu ve 10 mürettebatıyla Perşembe günü Paris - Kahire seferini yaparken radardan kaybolmuştu.

2016-05-20 14:18:04

Mısır uçağını arama çalışmaları sürüyor

Paris - Kahire seferini yaparken kaybolan ve Yunanistan açıklarında düştüğü tahmin edilen Mısır Havayolları (EgyptAir) uçağının arama çalışmaları sürüyor. Uçağın düştüğü tahmin edilen Yunanistan'ın Kerpe adası çevresinde Mısır ve Yunanistan'ın arama ekipleri'ne bu sabah Fransız ve İngiliz askeri uçakları da katıldı. Arama kurtarma çalışmalarına rağmen şu ana kadar uçağın enkazına ulaşılamadı. Airbus A320 tipi uçak 56 yolcu ve 10 mürettebatıyla Perşembe günü Paris - Kahire seferini yaparken radardan kaybolmuştu. Uçağın düşme nedeni belirsizliğini korurken, Mısırlı yetkililer, 'terör saldırısı' ihtimali üzerinde duruyor.

2016-05-20 11:37:05

Cihan Haber Ajansı Gündemi

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Ticaret Odası tarafından Kültürpark'ta düzenlenecek ödül törenine katılacak. (14.00-Rize) POLİTİKA - TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edilecek. (10.00-Ankara) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, 2. Olağanüstü Büyük Kongre komisyon üyelerinin katılımıyla, Arena Spor Salonu'nda basın toplantısı düzenleyecek.

2016-05-20 09:35:13

Hollande: Uçağın düşmesinde terör ihtimali de var

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mısır Havayolları'na (EgyptAir) ait, Paris-Kahire seferi yapan yolcu uçağının Akdeniz'de kaybolmasıyla ilgili açıklama yaptı. Elize Sarayı'nda konuyla ilgili açıklamada bulunan Hollande, içinde 15 Fransız yolcunun da olduğu uçağın düştüğünü ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı, uçağın nasıl düştüğüne ilişkin ise henüz teyit edilen bir bilgi olmadığını, terör ihtimalinin de bulunduğunu sözlerine ekledi. Hollande, uçakta bulunan Fransız yolcuların aileleriyle dayanışmaya içinde olunması gerektiğini bildirdi. Fransa Başbakanı Manuel Valls da uçağın düşüş sebebiyle ilgili her ihtimalin masada olduğunu ifade etti. Bu arada Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, uçağın düşmeden keskin dönüşler yaptığın bildirdi.

2016-05-19 16:47:12

E-reçete operasyonunda 2 milyon liralık ilaç ele geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, e-reçete operasyonunda ele geçirilen ilaçların karekodları sökülerek takip edilmemesi sağlanan yaklaşık 2 milyon lira değerindeki ilaçları sergiledi. Sergilenen ilaçlar, 10 bin ila 35 bin lira değerindeki kanser, hemofili ve insülin iğnelerinin olduğu ilaçlar, yurtdışında yüksek fiyatlara satıldığı belirlendi. İstanbul İl Müdürlüğü'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, 2014 yılında başvuran özellikle kanser hastaları ilaçlarının e-reçete yoluyla eczaneden alındığı yönünde ihbar üzerine yapılan İstanbul merkezli 7 ilde gerçekleştirilen operasyonda aralarında 1 doktor, 2 eczacı, 1 ilaç deposu sahibi 33 kişi gözaltında alındı. SGK’yı 6 milyon lira zarara uğratan şebekenin ilaçların takip edilmemesi için kutuların üzerinde bulunan karekodların söküldüğü belirlenirken kaçak yollarla Suriye, Irak, Mısır ve Azerbaycan'a gönderildiği buralarda yüksek fiyatlarda satıldığı belirlendi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ele geçirilen 10 ila 34 bin lira arasında değişen 2 milyon değerindeki kanser, hemofili ve insülin iğnelerinin sergilendi. Gözaltına alınan şebeke üyelerinin emniyetteki işlemelerinin devam ettiği bildirildi.

2016-05-19 14:46:01

Kaybolan Mısır yolcu uçağı Yunanistan'ın Kerpe adası açıklarında düşmüş

Mısır'ın kaybolan yolcu uçağının Yunanistan'ın Kerpe adası açıklarında düştüğü açıklandı. AFP'ye konuşan bir Yunan havacılık kaynağı, uçağın Kerpe adasının yaklaşık 130 deniz mili açığında düştüğünü bildirdi. Aynı kaynak, pilotla son temasın, uçak radardan kaybolmadan üç dakika önce kurulduğunu belirtti. Mısır Havayolları (EgyptAir), Paris - Kahire seferini yaparken kaybolan uçaktaki yolcuların listesini açıkladı. Fransa'nın başkenti Paris'ten yerel saatle 23.09'da kalkan Airbus A320 tipi uçağın Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, yerden 11 kilometre yükseklikte seyir halindeyken radardan kaybolmuştu.

2016-05-19 12:41:14

Mısır Havayolları uçakta bulunan yolcuların listesini açıkladı

Mısır Havayolları (EgyptAir), Paris - Kahire seferini yaparken kaybolan uçaktaki yolcuların listesini açıkladı. Fransa'nın başkenti Paris'ten yerel saatle 23.09'da kalkan Airbus A320 tipi uçağın Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, yerden 11 kilometre yükseklikte seyir halindeyken radardan kaybolmuştu. Açıklanan listeye göre uçakta; 15 Fransa, 30 Mısır, 1 İngiltere, 1 Belçika, 2 Irak, 1 Kuvveyt, 1 Suudi Arabistan, 1 Sudan, 1 Çad, 1 Portekiz, 1 Nijerya ve 1 Kanada vatandaşı bulunuyor. Uçakta 56 yolcu ile 10 mürettebatın olduğu ifade edildi. Flightradar24.

2016-05-19 11:10:53

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı: Uçağın düştüğünü söylemek henüz erken

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı, Mısır Havayolları (EgyptAir)'e ait 804 sefer sayılı Paris - Kahire uçağının düştüğü yönündeki söylentilerin henüz erken olduğunu bildirdi. Fransa'nın başkenti Paris'ten yerel saatle 23.09'da kalkan Airbus A320 tipi uçağın Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, yerden 11 kilometre yükseklikte seyir halindeyken radardan kaybolduğunu duyurdu. Uçakta 59 yolcu ile 10 mürettebat bulunuyor. Flightradar24.com internet sitesi, uçağın kaybolduğu sırada Akdeniz üzerinde olduğunu belirtti.

2016-05-19 10:57:51

Cihan Haber Ajansı Gündemi

GÜNCEL -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençler ve sporcular için düzenlenecek resepsiyona katılacak. Anıtkabir'de ise Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Ödülü verme töreninde bulunacak, Genelkurmay Başkanlığı'nda Sancar onuruna Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından verilecek akşam yemeğine de iştirak edecek. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabul edecek. (14.

2016-05-19 09:30:23

Mısır yolcu uçağı kayboldu

Mısır Havayolları (EgyptAir)'e ait 804 sefer sayılı Paris - Kahire uçağının radarda kaybolduğu bildirildi. Uçakta 59 yolcu ile 10 mürettebat bulunduğu öğrenildi. Resmi Twitter hesabından açıklama yayınlayan EgyptAir, Fransa'nın başkenti Paris'ten yerel saatle 23.09'da kalkan Airbus A320 tipi uçağın Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, yerden 11 kilometre yükseklikte seyir halindeyken radardan kaybolduğunu duyurdu. Flightradar24.com internet sitesi, uçağın kaybolduğu sırada Akdeniz üzerinde olduğunu belirtti.

2016-05-19 06:59:05

E-reçeteyle ilaç vurgunu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, kanserli hastaların e-reçete bilgilerini ele geçirerek ilaç alan kişilere yönelik operasyon yaptı. İstanbul merkezli 7 ilde yapılan operasyonda aralarında doktor, eczacı ve ilaç deposu sahiplerinin bulunduğu 28 kişi gözaltına alınırken şebekenin e-reçete ile devleti 6 milyon lira zarara uğrattığı belirlendi. SGK İstanbul İl Müdürlüğü'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, 2014 yılında başvuran özellikle kanser hastaları ilaçlarının e-reçete yoluyla eczaneden alındığı yönünde ihbarda bulundu. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şikayetler üzerine geniş çaplı bir çalışma başlattı. Yapılan teknik ve fiziki takip sonucu e-reçete şebekesine ulaşıldı. Soruşturmada aralarında doktor, eczacı, ilaç deposu sahipleri ve bilgisayar korsanlarından oluşan 46 kişilik şebeke üyesi belirlendi.

2016-05-18 11:00:37

Dereceye giren hat eserleri görücüye çıktı

İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından klasik İslam hat sanatının korunması ve geliştirilmesi amacıyla düzenlenen 10. Uluslararası Hat Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada 38 ödül, 33 mansiyon ve 51 teşvik 18 ülkeden 113 yarışmacı arasında paylaşıldı. 113 yarışmacı 199 bin 250 dolarlık ödülü paylaştı. 10. Uluslararası Hat Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu.

2016-05-17 14:53:22

Mısır'dan İtalya'ya giden mülteciler iki haftalık deniz yolculuğunu göze alıyor

Libya'daki istikrarsızlık, Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecilerin rotasını Mısır'a çevirdi. Geçtiğimiz hafta Mısır'dan balıkçı tekneleriyle yola çıkan 500 kaçak göçmenin Sicilya açıklarında kurtarıldığı belirtildi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Carlotta Sami, balıkçı teknelerinin 300-400 kişi aldığını ve yolculuğun da iki hafta civarında sürdüğünü belirterek, bunun can kayıpları ihtimali açısından büyük endişe kaynağı olduğunu vurguladı. Yemen'deki savaştan ailesiyle birlikte kaçarak İtalya'ya ulaşan Ali, iki oğlu ve kız kardeşini ise geride bıraktığını belirtiyor. Tehlikeli yolculuğa çıkarken, oğullarına ise eğitimlerine devam etmelerini vasiyet ettiğini söylüyor. Avrupa'ya bu yıl deniz yoluyla yaklaşık 190 bin kaçak göçmen geldi.

2016-05-16 13:10:46
Tarih araligi secin:
-