"Kıbrıs"  Haberleri

İsrailli Uzman: Normalleşme Doğu Akdeniz’de istikrarı sağlayacak

Atlantic Council Daimi Üyesi ve İsrailli akademisyen Micha'el Tanchum Cihan Haber Ajansı’na Ankara- Tel Aviv arasındaki normalleşme anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tanchum, anlaşmanın bölge için siyasi ve ekonomi açıdan oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “ Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin düzelmesi ve stratejik işbirliği sağlanması iki taraf için de kazançtır” dedi. Uzlaşmanın başlıca etkenlerinden biri İran hegemonyasının Orta Doğu’daki genişlemesini kontrol altına almak olduğunu ileri süren Tanchum, “Bu bağlamda, Türkiye’nin İsrail ile olan stratejik işbirliği, Suudi Arabistan ve Katar’la olan büyük işbirliğini içinde yer alması anlamına gelmektedir” diye konuştu. NORMALLEŞME SONRASI EKONOMİK VERİLER YÜKSELECEK Tanchum Ankara- Tel Aviv arasında sağlanan normalleşmenin ardından iki ülke arasında yaşanabilecek ekonomik gelişmelere ilişkin ise şu ifadelere yer verdi: “Türkiye İsrail ekonomik ilişkileri diplomatik ilişkilerdeki kesintiye rağmen büyümeye devam etmiştir. 2014 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi, 2009 yılında 2.6 milyar dolar olan ticaret hacminin iki katından fazla olup, 5.

2016-06-27 15:41:32

"İsrail ile anlaşma doğalgaz pazarında Türkiye rüzgârı estirebilir"

Türkiye ve İsrail arasında yürütülen görüşmelerde iki ülke arasında normalleşme sürecinin başlaması için anlaşmaya varılması özellikle enerji çevrelerinde geniş yankı buldu. Türkiye-İsrail anlaşmasının her iki ülke için çok büyük kazançlar anlamına geldiğini belirten Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (International Association for Energy Economics -IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, "Özellikle Türkiye’nin Kıbrıs’ın tanınması konusunda elinin oldukça güçleneceği bir dönem bekleniyor. Yeni bir sayfa açma isteğinin temelinde Kıbrıs ve İsrail’in karasularında keşfedilen gaz rezervlerinin olduğunu düşünüyorum. Türkiye-Rusya-İsrail diyaloğu yeni bir dönemin habercisi olabilir ve doğalgaz pazarında Türkiye rüzgârı estirebilir.

2016-06-27 11:59:17

Kıbrıs'ta federal yetkiler görüşüldü

Kıbrıs`taki iki toplumun liderleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Devlet Başkanı Nicos Anastasiades Kıbrıs sorununu çözmek için BM gözetimindeki barış görüşmeleri kapsamında yeniden bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Güney’deki yangın nedeniyle ertelenen önceki günkü görüşmelerini bugün gerçekleşti. Ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında yer alan görüşme saat 10:00’da başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, geçen Cuma günü gerçekleştirilen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada federal yetkiler konusundaki müzakerenin tamamlanmak üzere olduğunu bir sonraki toplantıda bu konuyu sonuçlandırabileceklerini söylemişti. Liderlerin federal yetkiler konusu üzerinde çalışma yapmak üzere yetkilendirdikleri müzakereciler ise dün bir araya gelmişti. Liderlerin bir sonraki görüşmesi ise 1 Temmuz’da gerçekleşecek.

2016-06-23 17:04:00

Kıbrıs'ta siyasetçilerin yapamadığını onlar yaptı

Güney Kıbrıs'ınTrodos Dağları bölgesinde 5 gün boyunca kontrol altına alınamayan ve dün akşam saatlerinde güçlükle kontrol altına alınabilen yangında ülke siyasetçilerinin yapamadığını halkla yaptı. Yaklaşık 20 Kıbrıslı Türk KKTC sınırından geçerek, Trodos’a giderek yangına müdahale eden görevlilere yardım etti. Güney Kıbrıs'ın KKTC ve Türkiye makamlarının yardımlarına şartlı evet diyerek yardımları askıya almıştı. Kıbrıslı Türkler ise ülke siyasetçilerinin yapamadığı yardımı kendileri organize olarak gerçekleştirdi. RUM İTFAİYECİLERE YARDIM ETTİLER Cihan Haber Ajansı'na konuşan yardıma giden 20 Kıbrıslı Türk arasında bulunan Ahmet Baba, dün gün boyu Trodos’taki yangına müdahale edenlere gönüllü olarak yardım ettiğini belirtti. Ahmet Baba sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafın altına “Türk/Rum gönüllüler ve itfaiyeciler omuz omuza savaşı.

2016-06-23 15:00:06

Bakan Eroğlu: Papazlardan izin alırlarsa gidip yangını söndüreceğiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hava sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesi nedeniyle çıkan 680 orman yangınında bin 88 hektarlık alanın yandığını ve bunun küçük bir rakam olduğun söyledi. Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum kesimindeki papazların izin vermesi halinde yangının söndürülmesine yardım edeceklerini ancak Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum kesimini tanımadığını açıkladı. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın yeni göreve başlayan Valisi Aziz Yıldırım'ı makamında ziyaret etti. Hayırlı olsun dileklerini ileten Eroğlu, bakanlık çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. "680 YANGINDA 1088 HEKTAR YANDI" 2016 yılı orman sezonu ile birlikte çıkan orman yangınlarında ne kadar arazinin zarar gördüğünü ve orman yangınlarıyla mücadele de yeni alınan araç olup olmadığının sorulması üzerine Eroğlu; "Bizim tüm helikopter, uçak, orman yangınlarında kullanılan gereçler, arazöz gibi araç gereçlerimiz mükemmel durumda. Hatta biz sadece Türkiye'de ki elemanlar değil, orman teşkilatına mensuplarının değil dünyanın pek çok yerinden Antalya'da ki yangın eğitim merkezine elemanlar geliyor.

2016-06-22 16:23:02

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı KKTC'de

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun davetlisi olarak bu sabah KKTC’ye gitti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilen Avcı ve beraberindeki heyet, ilk ziyaretini KKTC Cumhurbaşkanlığı’na yaptı. Basına sadece görüntü verilen görüşmede, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Müsteşarı İsmet Esenyel, KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Dairesi Genel Müdürü Gülden İlkman ve diğer bazı yetkililer hazır bulundu. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, ziyarette yaptığı konuşmada, teamül gereği Türkiye’de yeni atanan bakanların ilk resmi ziyaretlerini KKTC’ye gerçekleştirdiklerini kaydetti. TURİZMDE ORTAK EYLEM PLANI KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’yla daha önce Türkiye’de bazı görüşmeleri olduğunu ve bir ortak eylem planı hazırladıklarını belirten Avcı, hem bu planı bugün imzalayacaklarını hem de kültür ve turizm alanında daha fazla ne yapabileceklerini konuşmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı. Bakan Avcı daha sonra KKTC Melis Başkanı Sibel Siber'i ziyaret etti.

2016-06-22 15:19:58

Çavuşoğlu: Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da zaten

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'le ilgili görüşmelerin devam edeceğini belirterek, "Hamas ile ilgili sorun olduğunu düşünmüyorum. Hamas ile olan temasımız gizli saklı değil" dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sorular üzerine Türkiye – İsrail ilişkilerini değerlendirdi. Çavuşoğlu, "İki şartın yerine getirilmesiyle ilgili olarak Türkiye-İsrail arasındaki görüşmeler devam edecektir. Bizim şartlarımız sadedir. Bu şartların İsrail tarafından yerine getirilmesi gerekiyor.

2016-06-22 13:56:04

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 42. yılında, su altında 142 saat

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42. yılında 142 saat, yani yaklaşık 6 gün boyunca suyun altında yaşamaya hazırlanan rekortmen dalgıç Cem Karabay, "42. Barış ve Özgürlük Bayramı’nı unutulmaz hale getireceğiz." dedi. Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na sualtı sporları branşında giren ilk ve tek Türk olan Cem Karabay, 16-20 Temmuz tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Yavuz Çıkarma Plajı’nda su altında 6 gün boyunca kalacağı rekor denemesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. KKTC Spor Dairesi Dış İlişkiler Amiri Sertaç Bozatlı ve KKTC Milli Günleri Kutlama Komitesi Temsilcisi Fatma Demirel’in de katıldığı toplantıda konuşan Cem Karabay, su altının korkulacak bir yer olmadığını, tam tersine günlük hayatın bire bir devam ettiği bir yer olduğunu söyledi.

2016-06-22 13:41:00

Çavuşoğlu: Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da zaten

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'le ilgili görüşmelerin devam edeceğini belirterek, "Hamas ile ilgili sorun olduğunu düşünmüyorum. Hamas ile olan temasımız gizli saklı değil" dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sorular üzerine Türkiye – İsrail ilişkilerini değerlendirdi. Çavuşoğlu, "İki şartın yerine getirilmesiyle ilgili olarak Türkiye-İsrail arasındaki görüşmeler devam edecektir. Bizim şartlarımız sadedir. Bu şartların İsrail tarafından yerine getirilmesi gerekiyor.

2016-06-22 13:14:40

31 yılda bir ilçe nüfusu kadar bebeğin doğumunu gerçekleştirdi

Konya Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde görev yapan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Bilgin Ergene, 31 yıllık meslek hayatında bir ilçe nüfusuna yakın bebek doğurttu. Görev hayatında gözetiminde yaklaşık 45 bin bebeğin doğumunu gerçekleştiren Dr. Ergene, aynı anda 7 -8 doğumun bir anda yapıldığı zamanlar olduğunu söyledi. 31 yıl önce hastanede göreve başladığını anlatan Dr. Bilgin Ergene, ilk yıllarda 5 -6 arkadaşı ile birlikte çalışmaya başladığını söyledi.

2016-06-22 11:24:39

Cihan Haber Ajansı Gündemi

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mabeyn Köşkü'nde sanatçı Orhan Gencebay'ı kabul edecek. Erdoğan daha sonra Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin 2015-2016 akademik yılı mezuniyet törenine ve ardından üniversitenin iftar programına katılacak. (14.45-18.30-20.48-İstanbul) -Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nu ve Malta Dışişleri Bakanı George Vella'yı kabul edecek.

2016-06-22 09:26:00

Güney Kıbrıs Türkiye'nin o teklifini kabul etti!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin son yılların en büyük yangınlarından biriyle karşı karşıya olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yardım elini uzatmaya hazır olduğunu açıkladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ise teklifi kabul ettiği öğrenildi.

2016-06-21 21:16:42

Bakan Eroğlu: Türkiye Güney Kıbrıs'a yardım elini uzatmaya hazır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin son yılların en büyük yangınlarından biriyle karşı karşıya olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne yardım elini uzatmaya hazır olduğunu, talep gelmesi halinde hazır bekletilen 2 yangın helikopteri ve 1 uçağın söndürme çalışmalarına destek için bölgeye gönderileceğini bildirdi. Bakan Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs'ta, Trodos Dağı eteklerinde bulunan Evrihu Köyü yakınında hafta sonu çıkan ve 3 gündür söndürülemeyen son yılların en büyük orman yangına dikkat çekti. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılan orman yangınına Türkiye'nin kayıtsız kalmadığını vurgulayan Eroğlu, talep edilmesi durumda yardım gönderilebileceğini bildirdi. Açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'ın da talimatıyla yangına müdahale için 2 yangın söndürme helikopteri ile 1 uçağın hazır bekletildiği aktarıldı. Talep gelmesi durumunda, yangın helikopterlerinin Anamur ve Silifke'den, uçağın ise Antalya'dan, Güney Kıbrıs'a gönderileceği belirtildi. ORMANLAR DÜNYANIN ORTAK MALIDIR Orman yangınları ile mücadelede Türkiye'nin en güçlü ve en ileri teknolojiye sahip olduğunu vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu, "Zaman zaman komşu ülkeler bizden orman yangınlarının söndürülmesi hususunda yardım talep ediyorlar.

2016-06-21 17:41:55

Güney Kıbrıs’taki yangın için iki ülke daha devrede!

Güney Kıbrıs’taki yangına müdahale için Fransa ve İtalya da devreye girdi. Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz gün Trodos Dağları eteklerinde meydana gelen yangın hala kontrol altına alınamadı. Yangına ilişkin söndürme çalışmaları hala sürerken, yangına müdahale eden 2 itfaiye eri hayatını kaybetti. Henüz kontrol altına alınamayan yangına ilişkin 303 itfaiye eri, sivil savunma ekipleri ve askeri birlikler müdahale ediyor. Kara güçlerinin müdahalesi, yangının dağlık alan olması nedeniyle yetersiz kalıyor. Yangına havadan olmak üzere İsrail’den 5, Yunanistan’dan 3, İngiliz üsler bölgesinden 2 olmak üzere toplam 16 helikopter ve uçak yangına müdahale ediyor.

2016-06-21 12:34:44

Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme kuraları çekildi

Beşiktaş'ın direkt, Fenerbahçe'nin de 2 ön eleme oynayarak katılacağı Şampiyonlar Ligi'nde 1. ve 2. ön eleme kuraları çekildi. Şampiyonlar Ligi'nde 1. ön eleme ilk maçları 28 - 29 Haziran'da, rövanş maçları ise 5 - 6 Temmuz'da oynanacak. 2.

2016-06-20 14:49:26

Güney Kıbrıs 24 saattir ateşten çember

Güney Kıbrıs’ta turizm bölgesi olan Argaka’da dün meydana gelen yangın kısa sürede diğer yerleşim bölgelerine sıçradı. Evrihu, Spilya ve Sinaoros köyleri civarındaki ormanlık alanda çıkan büyük çaplı yangının kontrol altına alınması çabalarının 24 saattir sürdüğü ifade ediliyor. 4 KÖY BOŞALTILDI Çıkan yangına Rum basını geniş yer verdi. Rum gazeteleri bugünkü haberlerinde Güney Kıbrıs’ta son 24 saattir ateşten bir çember içinde olduğunu yazdı. Simerini gazetesi “Kıbrıs Yanıyor” başlığıyla manşetten duyurduğu haberine iç sayfadan geniş yer verdi. Haberde, Rum İtfaiyesinin dün öğleden sonra Evrihu bölgesinde çıkan yangını kontrol altına almak için gece boyunca alevlerle mücadele ettiğini, yangının bütün Solea bölgesini ayağa kaldırdığını ve tedbir amaçlı olarak bölgedeki dört köyün boşaltıldığını yazdı.

2016-06-20 14:18:29

4. Dünya rekorunu deneyecek

Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na sualtı sporları branşında giren ilk ve tek Türk olan Cem Karabay, dördüncü kez dünya rekoruna gidiyor. Karabay, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42’nci yılında 6 gün, 142 saat suyun altında yaşayacak Cem Karabay, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42’nci yılında 6 gün, 142 saat suyun altında yaşayacak. Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na sualtı sporları branşında giren ilk ve tek Türk olan Cem Karabay, dördüncü kez dünya rekoruna gidiyor. Daha önce 2009, 2011 ve 2015 yıllarında sualtında 3 dünya rekoru kıran Karabay, KKTC’de kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42’inci yılında, 14-20 Temmuz tarihleri arasında 142 saatlik rekor denemesi yapacak. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türk askerinin karaya çıktığı gün olan 20 Temmuz’da bu yıl 42’incisi kutlanacak olan bu önemli bayramda denizde yaşama dünya rekoru denemesine imza atacak olan Karabay, çalışmalarına KKTC’de başladı. Suyun altında en uzun süre yaşayan insan unvanı sahibi Cem Karabay’ın destekçileri arasında ise şu kurumlar bulunuyor: KKTC Kıyı Emniyeti, KKTC Alsancak Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Waterproof Türkiye, Derintek Deniz, İ.

2016-06-20 13:12:57

Kıbrıs’ta fileler barış için havalandı

Kıbrıs’ta barış için sahaya çıkan Rum ve Türk futbolcular barış turnuvasında bir araya geldi. Kıbrıs’ta Rum ve Türk toplumunun birlikte yaşadığı Pile bölgesinde bu yıl 2. kez düzenlenen “ 2 Toplumlu Futbol Turnuvası renkli görüntülere sahne oldu. Dostluğun kazandığı turnuvayı Pile Türk Spor Kulübü ve Pile Rum Spor Kulübü'nün (ASPİS) organizasyonunda Birleşmiş Milletler (BM) sponsorluğunda ve İngiliz Üsler Bölgesi Polisi – SBA işbirliğinde gerçekleştirildi. Dostluk içerisinde geçen turnuvada kazanan hoşgörü, barış ve dostluk oldu. Turnuvaya katılanlar iki toplumun yer aldığı etkinlikler Pile Rum Spor Kulübü Başkanı Nikis Mitides, Pileliler ve çocuklar için çok güzel bir gün daha yaşadıklarını söyledi.

2016-06-20 11:55:36

Cihan Haber Ajansı Gündemi

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak Bakanlar Kurulu Toplantısı'na başkanlık edecek, Bakanlar Kurulu üyeleriyle iftarda bir araya gelecek. (14.00-20.29-Ankara) POLİTİKA -CHP bünyesinde oluşturulan Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu'nca hazırlanan "Mülteci Raporu", genel merkezdeki toplantıyla tanıtılacak. (12.00-Ankara) EKONOMİ -Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi’ni (YD-ÜFE) paylaşacak.

2016-06-20 09:26:37

Güney Kıbrıs’ta hektarlarca alan yanarak kül oldu

Güney Kıbrıs’ta turizm bölgesi olan Argaka’da yangın çıktı. Yangının nedeni henüz belirlenemezken, yangının saat 3.00 sıralarında meydana geldiği ifade edildi. Yangında hektarlarca alanın yanarak kül olduğu kaydedildi. Rum itfaiye ekipleri saatlerdir yangına müdahale ettiği öğrenildi. İSRAİL YANGIN HELİKOPTERİ GÖNDERDİ Öte yandan yangına müdahale etmek için Güney Kıbrıs iki adet yangın helikopteri kiraladı.

2016-06-19 10:19:11

Kıbrıs'ta liderler yeniden bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün bir görüşme yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Barış Gücü tarafından ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 2.5 buçuk saat sürdü. Müzakereler çerçevesinde bu yılki 11. görüşmeyi gerçekleştiren liderler, son görüşmelerini 26 Şubat'ta yapmıştı.

2016-06-17 17:07:46

Çalışan babaların büyük bölümü çocuklarına zaman ayıramıyor

Babalar Günü için yapılan bir anket kariyer hayatının çocuklara ilgiyi sınırladığını ortaya koyuyor. Web ortamından 2 bin 106 deneğin cevapladığı ankete göre çalışan babaların yüzde 57’si çocuklarına zaman ayıramamaktan şikayetçi. Bazen zaman ayırabildiğini dile getirenlerin oranı yüzde 23 iken, zaman ayırabildiğini belirtenlerin oranı yüzde 20’de kaldı. Şirketlerde yönetici olarak görev yapan babaların durumu da aynı. İK yöneticileri yoğun tempodan ötürü çocuklarına vakit ayırmada güçlük çekiyor. Peki çocukları ile nasıl vakit geçiriyorlar? İK’cı kimlikleri ile çocuklarının kariyerlerine yön veriyorlar mı? İK yöneticilerinin bu sorulara cevapları şöyle: FATİH TAY: İSTANBUL’DA VAKİT AYIRAMIYORDUM Merit International Hotels&Resorts İK Direktörü Fatih Tay: Oğlum 2,5 yaşında.

2016-06-17 14:40:37

Japonya ton balığı ihtiyacının yüzde 60’ını o ülkeden sağlıyor

Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu’nun (ICCAT) 2015 raporunda ilginç bilgiler yer aldı. Ton balığı üreterek ihracat rekoru kıran Japonya’nın ton balığı ihtiyacının büyük bir kısmını Kıbrıs’tan karşıladığı ortaya çıktı. Doğu Akdeniz’de petrol, doğalgaz madenlerinin ardından deniz ürünlerinin de bol miktarda olması dünyanın gözünü bir kez daha Kıbrıs sularına çevirdi. Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) 2015 yılı raporunda Kıbrıs’ın rezerv potansiyelinin sadece petrol ve doğal gaz rezervleri ile sınırlı olmadığı ve dünyanın büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan denizaltı kaynaklarının da fazlasıyla mevcut olduğu belirtildi. ICCAT’a (Ton Balıklarının Korunması Uluslar arası Komisyonu’na) üye olan Güney Kıbrıs yılda 135 milyon Euro’luk ihracatla Japonya’ya orkinos (ton balığı) ihraç ediyor. Japonya’da tüketimi oldukça fazla olan ton balığının yüzde 60’lık oranını Güney Kıbrıs’ın Limasol ve Baf bölgelerinden karşıladığı ifade edildi.

2016-06-17 10:45:58

MERÇED: Akkuyu nükleer santrali Ecemiş fay hattına çok yakın

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), Akkuyu nükleer santralinin hareketli olan Ecemiş fay hattına çok yakın olduğunu söyledi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptıgı basın açıklamasında, Akkuyu nükleer santrali için hazırladıkları raporu açıkladı. Dernek adına açıklama yapan Sabahat Aslan, Akkuyu nükleer santralinin deprem kuşağında olduğunu, bilim insanlarının, Akkuyu bölgesine çok yakın ve hareketli olan Ecemiş fay hattının kurulması planan nükleer santrale çok yakın olduğunu ve yaşanacak bir felakette bölgenin ciddi şekilde zarar göreceğini söylediğini aktardı. Aslan, şunları ifade etti: "Kıbrıs dalma batma kuşağı, Ölüdeniz fay hattı, güney dalma batma kuşağı ve doğu Anadolu fay hatlarının kurulması planan Akkuyu nükleer santrala zarar verecektir. Bu fay hatları hareketlidir. Bu fay hatlarının tarihte meydana getirdikleri 7.

2016-06-16 14:47:55
Tarih araligi secin:
-