"Kıbrıs"  Haberleri

7 Aralık Üniversitesi Kırgızistan’da Akademik İşbirliği Protokolü imzaladı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin de üyesi olduğu “Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) VI. Olağan Kongresi “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin (KTMÜ) ev sahipliğinde 19-20 Mayıs 2016 tarihlerinde Bişkek’te düzenlendi. Gerçekleştirilen kongreye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A.

2016-05-26 12:31:00

TSK'dan nefes kesen amfibi harekatı tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Genelkurmay Başkanlığı, Efes - 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı kapsamında amfibi harekatı eğitiminden görüntüler yayınladı. TSK'dan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en riskli hücum harekatı olan amfibi harekat konusunda TSK'nın yeteneği müttefik kuvvetlerle paylaşıldı. Harekata TSK unsurlarının yanısıra çeşitli ülkelerin askeri personeli de katıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Önce amfibi harekat kapsamında Demircili bölgesinde araç ve personel çıkarma gemilerine bindirildi. Ardından 20 mil hızı ile dünyadaki benzerlerinden çok üstün olan yeni çıkarma gemileri ile deniz geçişi yapıldı. Çıkarma öncesi deniz piyadeleri okudukları and ile moral motivasyonu en üst noktaya çıkardı.

2016-05-26 08:38:37

'Başbakan yardımcılarının görev dağılımı belli oldu'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, başbakan ve başbakan yardımcılarının görev alanları ile bağlı kurum ve kuruluşları açıkladı. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 65. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu Numan Kurtulmuş, yeni kabinenin başbakan yardımcılarının görevleri ile bağlı kurum kuruluşların dağılımını açıkladı. Buna göre: Başbakan Binali Yıldırım'a bağlı kurum ve kuruluşlar, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin görevleri; TBMM ile ilişkiler, Reformların ve Yatırımların Koordinasyonu ve İzlenmesi, Yatırım Ortamının iyileştirilmesi. İlişkili kurum ve kuruluşlar ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF).

2016-05-25 20:31:24

Uluslararası Af Örgütü: AB ülkeleri, Mısır'daki katliamları teşvik ediyor

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ülkelerini Mısır'daki insan hakları ihlallerini teşvik etmekle suçladı. Örgüt, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yarısının Mısır yönetimine askeri techizat sağlayarak, ülkedeki cinayet, işkence ve baskıyı teşvik ettiğini duyurdu. Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda, Avrupa ülkelerinin yarısının Mısır'a hafif silah, mühimmat, zırhlı araç, helikopter, ağır silahlar ve takip sistemleri olmak olmak üzere çok sayıda silahların verildiği belirtildi. Örgüt, söz konusu silahların Mısır'da halka ve muhaliflere karşı, keyfi tutuklama, işkence ve ortadan kaldırma uygulamalarında kullanıldığını bildirdi. Yapılan açıklamada Mısır Cumhurbaşkanı Abudulfettah El Sisi'nin, 2013 yılında Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bu yana insan hakları ihlalleri yaptığına da dikkat çekildi. Londra Merkezli Örgüt, raporunda AB ülkelerine sert eleştirilerde bulunarak AB üyesi 28 ülkeden 12'sini Mısır'ın silah konusundaki ana tedarikçiler olduğunu aktardı.

2016-05-25 12:10:39

Akıncı’nın İstanbul'a davet edilmesine kızan Anastasiades, görüşmeyi iptal etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne davet edilmesine kızan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades, Cuma günü yapılması planlanan Kıbrıs liderler görüşmesini iptal etti. Akıncı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından BM zirvesi akşam yemeğine davet edilmişti. Akıncı’nın yemeğe davet edilerek KKTC’nin siyasi statüsünün yükseltilmeye çalışıldığını iddia eden Anastasiades programını yarıda keserek İstanbul'dan ayrılmıştı. Rum lider, bu konuda BM'yi de suçlayarak Cuma günü Akıncı ile planlanan görüşmeyi iptal etti.

2016-05-24 18:06:16

Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak geldiği İstanbul'da, Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan heyet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda verdiği akşam yemeğine katıldı. Dün akşam 22.00 sıralarından gerçekleştiği belirtilen Akıncı-Ban Ki-mun görüşmesinde, Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu son süreç ve önümüzdeki 7 ayı değerlendirildi. Görüşmeye, Özel Temsilci Espen Barth Eide ile Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ eşlik etti.

2016-05-24 12:57:06

Türkiye’den Kosova’ya bankacılık eğitimi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kosova Bankalar Birliği ile eğitim programı başlattı. Bu çerçevede İstanbul’a Priştine’den ve diğer şehirlerden davet edilen 12 bankacıya ’Yükümlülüklerin Denetimi’, ’Kara Para Aklama Risk Yönetimi’, ’Uyum Programı’ ve ’Yaptırımlar’ konulu seminerler veriliyor. 21-28 Mayıs tarihli programda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) gibi kamu kurumlarından da eğitmen yardımı alınıyor. Konuya dair açıklamalarda bulunan TBB Başkanı Hüseyin Aydın, şunları belirtti: “Türkiye Bankalar Birliği olarak, yakın coğrafyamızdaki ülkelerin bankacılık kuruluşlarıyla sürekli ve yakın işbirliği halindeyiz. Bu çerçevede İstanbul’da konuk ettiğimiz bankacılar ve sektörümüzde çalışan uzmanlar için, çeşitli konularda eğitimler düzenliyoruz. Lojistik desteğin TBB tarafından sağlandığı ve konularında uzman kişilerin verdiği eğitimlerle, Türkiye’nin bankacılık konusundaki tecrübelerini bölge ülkelerdeki meslektaşlarımızla paylaşıyoruz.

2016-05-23 11:53:12

Cihan Haber Ajansı Gündemi

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Dünya İnsani Zirvesi’nin açılış programına ve heyet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı’nda verilecek akşam yemeğine katılacak. (08.00-20.30-İstanbul) POLİTİKA - Hükümeti kurma görevini alan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni hükümeti kurması ile ilgili gelişmeler takip ediliyor. (Ankara) EKONOMİ - Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksini açıklayacak. (Ankara) DÜNYA - Suriye ile ilgili gelişmeler izleniyor.

2016-05-23 09:26:58

Güney Kıbrıs Rum kesimi, milletvekillerini belirlemek için sandık başında

Güney Kıbrıs'ta halk, milletvekillerini belirlemek için sandık başına gitti. Hala devam eden oy verme işlemi, 18.00'e kadar sürecek. Güney Kıbrıs Rum kesiminde kayıtlı 542 bin 915 seçmen oy kullanmak için sandık başına gitti. 56 sandalye için 494 adayın yarışacağı seçimde oy verme işlemi saat 07.00'da başladı.

2016-05-22 17:52:21

Cihan Haber Ajansı Gündemi

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki çalışma yemeğinde bir araya gelecek. (13.00-Ankara) POLİTİKA -AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak. (10.00-Ankara) -Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da Parti Meclisi Toplantısı'na başkanlık edecek, Konyaaltı Belediyesi'nin açılış törenine katılacak.

2016-05-22 09:24:00

Özel Olimpiyatlar Türkiye Birleştirme Projesi Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde

Özel Olimpiyatlar Türkiye ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Doğu Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Birleştirme Projesi’nin açılışı yapıldı. İki gün boyunca özel sporcularla yaşıtlarını bir araya getirecek olan etkinliğin öncesinde Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, etkinliğin ev sahipliğini yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam ile beraber KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Büyükelçi Derya Kanbay’a nezaket ziyaretinde bulundu. Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, çeşitli spor dallarında yaşıtlarıyla bir araya getirerek toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin Birleştirme Projesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşındı. Bu yıl ilk kez KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak projede, ‘özel’ çocuklar çeşitli sportif etkinlikler gerçekleştirecek.

2016-05-19 15:12:44

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Elazığ’da coşkuyla kutlandı

Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak PTT Meydanı'nda Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bisiklet dağıtımı yapıldı, ardından PTT Meydanı'ndan Öğretmenevi önüne kadar bayrak yürüyüşü gerçekleştirildi. Programa Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşe katılanlar Gazi Caddesi boyunca 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları attı. Öğretmenevi önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk koyulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Programda bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, Gençlik Haftası münasebetiyle birarada olduklarını belirterek, şunları söyledi: ”81 ilimiz ve Kuzey Kıbrıs dahil bugün 19 Mayıs'ı birlikte kutluyoruz, aynı gün, aynı saatte.15-21 Mayıs tarihleri arasında Gençlik Haftası'nı kutluyoruz.

2016-05-19 12:44:52

Atatürk Havalimanı’nda bayram yoğunluğu

Atatürk Havalimanı'nda sabah saatlerinde bayram yoğunluğu yaşandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı fırsat bilip İstanbul dışına çıkmak isteyen yolcular, check-in ve pasaport bankolarında uzun kuyruklar oluşturdu. Atatürk Havalimanı sabah saatlerinde son dönemlerin en yoğun gününü yaşadı. Tatile çıkan yolcular sebebiyle check-in ve pasaport bankolarında uzun kuyruklar oluştu. 19 Mayıs'ı fırsat bilen çok sayıda vatandaş, tatil için Atatürk Havalimanı’nda yoğunluk oluşturdu. Haftasonu tatiliyle bayram tatilini birleştiren yolcular, 4 gün için tatil bölgelerine akın etti.

2016-05-19 10:44:57

Kırşehirli judocular ‘Türk Dil Kupası’dan madalya ile döndü

Karaman'da düzenlenen Türk Dil Kupası Judo Şampiyonası'nda Kırşehirli sporcular, 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı. Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Judo İl Temsilciliği, 2015-2016 yılı faaliyet programında yer alan Türk Devletleri Judo Olimpiyatları Türk Dil Kupası Judo Şampiyonası final karşılaşmalarıyla sona erdi. Şampiyonada Kırşehir adına yarışan sporculardan 50 kiloda Ahmet Koçak birinci olarak altın madalya ve 46 kiloda Yavuz Ardınç üçüncü olarak bronz madalya kazandı. Karaman’ın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Dil Kupası Judo Şampiyonası minikler, yıldızlar ve ümitler (bay-bayan) kategorilerinde Türkiye, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden yaklaşık 650 sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

2016-05-18 21:17:02

Meclis Başkanı Kahraman: Kültür coğrafyamız bizden çok büyük görevler bekliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen gençlik temsilcilerini kabul etti. Meclis Tören Salonu’nda gerçekleşen kabulde konuşan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, kökleri çok yaygın olan büyük bir çınarın, Osmanlı’nın varisleri olduklarını belirtti. İnancın her şeyin anahtarı olduğunu kaydeden Kahraman, şunları ifade etti: “İnanıyorsanız başarırsınız. 400 çadırlık bir aşiret, kayı boyu, 10 kişiyle çarpalım 4 bin kişi. 2 kilometrekare Bilecek, Söğüt, çevresine Selçuklular tarafından yerleştirildi. Bu fidan büyüdü, köklerini saldı.

2016-05-18 14:21:27

Eurovision birincisi Ukrayna'dan Kırımlı Jamala oldu

Ukrayna'yı Eurovision şarkı yarışmasında '1944' şarkısı ile temsil eden Kırımlı Jamala, 534 puan olarak birinci oldu. Jamala, şarkısında yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatarın 18 Mayıs 1944 tarihinde, Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatıyor. “Yabancılar senin evine geliyor ve hepinizi öldürüyor” diye başlayan şarkıyla Jamala, 1944 yılında Kırım Tatarlarının Stalin tarafından Sibirya’ya sürgün edilmesini anlatan şarkısıyla ‘1944’ tarihini bütün dünyanın hafızasına kazıdı ve Kırım Tatar halkının sesini duyurdu. Bu yıl İsveç'in başkenti Stockholm'de 61.'si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasının sonuçları şu şekilde; 1- Ukrayna 534 puan 2- Avustralya 511 puan 3- Rusya 491 puan 4- Bulgaristan 307 puan 5- İsveç 261 puan 6- Fransa 257 puan 7- Ermenistan 249 puan 8- Polonya 229 puan 9- Litvanya 200 puan 10- Belçika 181 puan 11- Hollanda 153 puan 12- Malta 153 puan 13- Avusturya 151 puan 14- İsrail 135 puan 15- Letonya 132 puan 16- İtalya 124 puan 17- Azerbaycan 117 puan 18- Sırbistan 115 puan 19- Macaristan 108 puan 20- Gürcistan 104 puan 21- Kıbrıs 96 puan 22- İspanya 77 puan 23- Hırvatistan 73 puan 24- Birleşik Krallık 62 puan 25- Çek Cumhuriyeti 41 puan 26- Almanya 11 puan Jamala'nın '1944' isimli şarkısının nakarat kısmında, Kırım Türkçesi ile "Yaşlığıma toyamadım, Men bu yerde yaşamadım" ifadeleri yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Josef Stalin'in emriyle Sovyet hükümeti, Almanlarla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla Kırımlı Tatarlar hakkında sürgün kararı almıştı.

2016-05-15 02:47:26

Kıbrıs'ta 4,1 büyüklüğünde deprem

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem - Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi'nin verilerine göre, deprem saat 03.18'de, başkent Lefkoşa'dan 19 kilometre uzaklıktaki Değirmenlik köyü yakınlarında, yerin 6,4 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

2016-05-12 04:48:31

Demet Karakaya Figure Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek

Şimdiye kadar Bodyfitness ve Figure kategorilerinde birçok uluslararası dereceyi ülkemize getiren Demet Karakaya, başarılarla dolu kariyerine önemli bir destekle devam ediyor. Karakaya, 1 - 5 Haziran tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak 2016 Figure Category Büyük Bayanlar Dünya Şampiyonası’na Emek Saran’ın himayesinde ve V3 Fitness Salonu’nun sponsorluğunda hazırlanıyor. Milli formayı ve Türk kadınını en güzel şekilde temsil edeceğini söyleyen Karakaya, "Vücut geliştirme sporunda 'Figure' adı verilen bu yeni kategori ile artık kadınlar daha feminen ve doğal bir vücutla yarışmalara katılıyor. Zorlu geçen bu süreçte bana olan ilgi ve destekleri için Saran Group bünyesindeki V3 Fitness Salonu’na ve özellikle Sayın Emek Saran’a çok teşekkür ederim." dedi. Yaptığı sosyal sorumluluk çalışmaları ile topluma katkı sağlayan Emek Saran, Türk kadınını dünyada temsil eden milli sporcu Demek Karakaya’ya destek olurken, Saran Group bünyesindeki V3 Fitness Salonu da Demet Karakaya’ya sponsor oldu.

2016-05-11 14:11:20

Şarkıcı Serhat, Avrupa'daki Türklerden destek istedi

61. Eurovision Şarkı Yarışması’nda, başka bir ülkeyi temsil eden Türk şarkıcı Serhat Hacıpaşalıoğlu, 'I Didn’t Know' parçası ile San Marino adına 8. sırada yarışacak. Serhat, "Yarın akşam sadece San Marino için değil, Türkiye adına da yarışıyorum.” diyerek Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlardan destek istedi. Türk şarkıcı Serhat, yarın akşam Stockholm Globen Arena’da yapılacak 1.

2016-05-09 11:19:45

"Annelik, sevginin, şefkatin, mücadelenin, çilenin, sabrın sembolüdür"

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, "annelik sevginin, şefkatin, mücadelenin, çilenin, sabrın ve özverinin sembolüdür." dedi. Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Ahmet Savaşan’ın "Anneler Günü" nedeniyle Konsey Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte turist olarak bulunan anne hastaları ziyaret ettiği belirtildi. Savaşan’ın ziyarette yaptığı konuşmasında, "Bizleri Dünya’ya getiren, tüm zorluklara göğüs gererek büyüten, yetiştiren, eğiten, öğreten, hayatımızın en değerli ve en kutsal varlığı, baş tacımız olan annelerimiz; her zaman sevginin, şefkatin, mücadelenin, çilenin, sabrın ve özverinin sembolü olmuştur. Annelik değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen, yeri doldurulamayan, Dünya’nın en güzel, en saf, en masum ve en kutsal duygusudur. Dünya’ya gelip hayat bulmamıza vesile olan annelerimizi ne kadar mutlu etsek azdır.

2016-05-08 15:28:03

Türkiye okullar arası futbol yarı final şampiyonası Adana’da başladı

Türkiye Okullar arası Yıldızlar Kız ve Erkek Yarı Final Şampiyonası Adana’da başladı. Adana Gençlik Hizmetleri Gündüz Tekin Onay Tesisleri’nde başlayan turnuvaya 8’i kız toplam 16 okulun katıldı. Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Halit Yılmazel, turnuvada kız ve erkeklerde ilk iki dereceyi paylaşan okulların 25-29 Mayıs tarihleri arasında Kütahya’da gerçekleştirilecek Türkiye finallerine katılmaya hak kazanacağını belirterek turnuvaya katılan tüm okullara başarılar diledi. Yılmazel, konuk ekiplerin Adana’dan iyi izlenimlerle dönmeleri için gerekli hassasiyeti göstereceklerini sözlerine ekledi.

2016-05-07 15:23:30

Adana'da muhtarlar zirvesi yapıldı

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Adana Buluşması’nda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, muhtarların imar değişiklikleri başta olmak üzere mahalleleriyle ilgili konuların ele alındığı Belediye Meclisi ihtisas komisyonu toplantılarını izleyebileceklerini ve düşüncelerini ifade edebileceğini bildirdi. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 26. İstişare Toplantısı, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde Türkiye’nin 81 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) muhtarların katılımıyla Anemon Otel’de gerçekleştirildi. CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, CHP Adana İl Başkan Ayhan Barut’un da katıldığı toplantıda muhtarlara hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın 15 ilçesindeki muhtarlarla uyum içinde çalışmalar yürüttüklerini, belediye kaynaklarını en verimli ve doğru şekilde değerlendirip, hizmete dönüşmesi için gayret gösterdiklerini belirtti. Siyasi görüş ayrımı yapmadan muhtarlarla belediye birimlerinin güçlü iletişim kurduğunu vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, her türlü etnik ve mezhepsel ayrımcılığı reddettiklerini söyledi. Birlik ve beraberlik mesajları verirken, belediyenin bütün kapılarının her zaman muhtarlara açık olduğunun altını çizen Başkan Sözlü, Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz’in dile getirdiği muhtarların mahalleleriyle ilgili imar değişiklikleri konusunda bilgilenme ve düşüncelerini ifade etme talebini hemen hayata geçirdi.

2016-05-07 15:07:31

Mustafa Akıncı, Norveç Dışişleri Bakanı Brende’yi kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada temaslarda bulunan Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende’yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmede basına açıklama yapılmadı. Görüşmeye, Norveç’in Yunanistan Büyükelçisi Jørn Gjelstad, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Müzakere Heyeti Üyesi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve Dış İlişkiler Koordinatörü Deniz Birinci de katıldı. Brende gün içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de bir araya geldi.

2016-05-06 17:06:02

Akıncı: İki tarafta da istek var

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde gerçekleştirdiği yaklaşık 3 buçuk saatlik görüşmeden dönüşte basına açıklamalarda bulundu. Mayıs ayının ilk görüşmesini yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerde şu an için karşılıklı anlayış geliştiğini kaydetti. 27 Mayıs’ta bir görüşme daha yapacaklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerin daha sık bir araya geleceklerini belirtti. Ortaya konulan hedef doğrultusunda iki tarafın yararlarını göz önünde tutan, iki toplumlu iki kesimli federasyonun yapısını oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sıkıntılar ve çözüm bekleyen farklılıklar vardır ancak mesafe alınmaktadır.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum kesiminde de dile getirildiği gibi 2016 yılının çözüm yılı olmasını ve tüm taraflarla bölgenin kazançlı çıkacağı bir dönemin başlamasını diledi.

2016-05-06 17:02:37
Tarih araligi secin:
-