"diyarbakır"  Haberleri

Yontürk:Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin yanındayız

Ak parti Sur İlçe Başkanı Şeref Yontürk , "Kimden gelirse gelsin, hedefi ne olursa olsun ve kime yönelirse yönelsin, darbe ve darbe girişimlerine karşıyız" dedi. Başkan Yontürk, yaptığı yazı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk demokrasisinin, 15-16 Temmuz tarihinde çok büyük bir tehlike atlattığını belirtti. Yontürk, ''Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan Türk tarihinde çok güzel hizmetler yaparak ülkemizi refaha kavuşturmuştur.Ölüm pahasına olsa bile canımızı vermeye hazırız ve Tüm Türkiye birlik beraberlik içinde tek vücut olarak sayın Cumhurbaşkanımıza ve Devletimize, Hükümetimize sahip çıkmıştır .Alçakça yapılan bu parelel darbe girişimini asla bu halk unutmayacaktır.'' dedi.

2016-07-25 16:37:01

Erdemliler Hareketi tam kadro nöbette

15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor. Diyarbakır’da on binlerin katıldığı vatan nöbetine Erdemliler Hareketi Diyarbakır İl Başkanı Atilla Kaymaz ve dernek yöneticileri de tam kadro hazır bulunmaya devam ediyor. Darbe girişimi nedeniyle sokaklara dökülen halk tepkisine devam ediyor. Diyarbakır’da da sokaklara çıkan halk protesto gösterilerinde bulunuyor. Ellerinde bayraklar ile araç konvoyları eşliğinde şehir turu atan Diyarbakır'lılar, darbecilere karşı dik duruş sergiliyor.AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı önünde süren nöbet Diyarbakır Park Orman’da devam ediyor.

2016-07-25 16:17:28

Diyarbakır’da OHAL bürosu kuruldu

Diyarbakır Valiliği’nce, valilik bünyesinde Olağanüstü Hal (OHAL) bürosu kuruldu. Türkiye genelinde 21 Temmuz 2016 Perşembe gününden itibaren 3 aylık Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesi ile Anayasa’daki ilgili madde ve karar gereği, iş ve işlemlerin yürütülmesi amacıyla valilikler bünyesinde OHAL büroları oluşturuluyor. Bu kapsamda Diyarbakır Valiliği’nce; valilik bünyesinde Olağanüstü Hal (OHAL) bürosu kurulduğu öğrenildi. Konuyla ilgili valilikten herhangi bir açıklama yapılmadı.

2016-07-25 15:10:34

Uğur; "Fetö din adamı değil, terör örgütünün başı"

15 Temmuz darbe girişimi ardından Balıkesir'de, Milli İrade Meydanı’nda başlayan "Demokrasi Nöbeti" devam ediyor. Halkın yanında nöbetlere destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Feto artık, din adamı filan değil, terör örgütünün başıdır."dedi. Milli İrade Meydanı’nda toplanan binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ile darbe girişimini protesto etti. Nöbete, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti MKYK üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri ve binlerce Balıkesirli katıldı. Burada halka hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “FETÖ din adına, iman adına, altın nesil diyerek, ben inançlı bir nesil yetiştiriyorum diyerek milleti kandırdı.

2016-07-25 14:51:56

Diyarbakır’da açığa alınan kamu personeli sayısı 1000'i aştı

Diyarbakır’da darbe girişimine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında bin 186 kamu personeli açığa alındı. Gözaltına alınan 500’e yakın kişiden sorgu aşaması tamamlanan 314 kişiden 108’i sevk edildikleri mahkemelerce tutuklandı, 62’si hakkında adli kontrol kararı alınırken, 144’ü serbest bırakıldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan firari 86 kişi ise aranıyor. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından Diyarbakır’da başlatılan soruşturma kapsamında bin 186 kamu personeli açığa alındı. Diyarbakır Başsavcısı Kamil Erkut Güre başkanlığında, 5 Başsavcı vekili, 10 cumhuriyet savcısınca FETÖ soruşturması çok kapsamlı olarak yürütülen soruşturma kapsamında açığa alınan bin 186 kişiden, aralarında asker, polis, öğretmen, akademisyenlerin bulunduğu 460 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerden de sorgu aşamaları tamamlanan 314 kişi mahkemelere sevk edildi. Çoğu tutuklanma talebiyle sevk edilen aralarında Ankara’yı vurmak üzere havalanan uçakların üssü olan 8.

2016-07-25 11:41:15

Yıldırım: TSK dahil tüm kurumlarda yeniden yapılanmaya gideceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Silahlı Kuvvetler başta olmak üzere devlet kurumlarında yeniden yapılanmaya gideceklerini söyledi. Yıldırım, "Bu darbe girişiminde de gördük ki burada bir güvenlik zaafiyeti var, hiyerarşi, komuta kademesiyle alt kademe arasında bazı sorunlar var. Bu sorunları ortadan kaldıracak şekilde yeniden yapılanmaya gideceğiz" dedi. Başbakan Yıldırım, Bloomberg TV’ye Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi, Hükümetin atacağı adamlar ve ekonomideki son durum hakkında değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğünü belirten Yıldırım, "Maalesef silahlı, kanlı bir darbe girişimi milletimizin direnciyle, hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle başarısız hale getirildi ve ülkede işler normale döndü" diye konuştu. "HESABINI SORACAĞIZ" Darbe girişiminde bulunanlardan hukuk devleti içinde hesap soracaklarını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu darbeye sebep olanların bu işten kolay kurtulmalarını kimse beklemesin.

2016-07-25 10:47:07

Diyarbakır’da demokrasi nöbetine katılan Hatipoğlu yoğun ilgi gördü

Diyarbakır’da darbe girişimini protesto etmek için düzenlenen demokrasi nöbeti sürüyor. 7’den 70’e herkesin yer aldığı etkinliğe ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu da katıldı. Hemşehrilerine seslenen Hatipoğlu, darbe girişimini kınadı. Ellerinde Türk bayraklarıyla alana gelen vatandaşlar, Nihat Hatipoğlu’na yoğun ilgi gösterdi.

2016-07-25 03:20:22

Diyarbakır İl Jandarma Komutanı gözaltına alındı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş ile 37 jandarma görevlisi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Diyarbakır Terörle Mücadele Şube ekiplerince FETÖ soruşturması kapsamında, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş gözaltına alındı. Keleş ile birlikte 37 kişi gözaltına alınırken, alınan bu kişilerin İl jandarmada subay ve astsubay olduğu öğrenildi.

2016-07-24 23:22:55

Diyarbakır'da Başsavcılıktan FETÖ/PDY Açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 460 asker, polis, yargı mensupları, kaymakam ve akademisyenlerle ilgili gelinen son safha hakkında açıklama yaptı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensubu askerlerin darbe teşebbüsü eylemleriyle ilgili Diyarbakır'da gözaltına alınan ve aralarında Korgeneral, Tümgeneral, Tuğgeneral, Askeri Pilot ve çeşitli rütbelerde subay; 244 asker, 72 Hakim ve Cumhuriyet Savcısı, aralarında üçüncü ve dördüncü sınıf emniyet müdürleri, başkomiser ve komiser rütbesinde olanların da bulunduğu 86 emniyet görevlisi ve yine aralarında rektör, profesör, doçent unvanlı akademik görevlilerin bulunduğu 56 kişi ile 2 kaymakam olmak üzere toplam 460 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma hakkında açıklamada bulundu. AÇIKLAMA YAZILI YAPILDI Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre imzalı açıklamada şöyle dendi; "2016/22122 soruşturma sayılı dosyada; 72 Hakim - Cumhuriyet Savcısı hakkında soruşturma yürütülmekte olup, 41 kişi tutuklanmış, 12 kişi hakkında Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanmasına karar verilmiş, 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkartılmıştır. Ayrıca 1 Avukat hakkında Adli Kontrol Kararı uygulanmıştır. 2016/22123 ve 2016/22858 soruşturma sayılı dosyalarda; 244 Askeri Personel hakkında (aralarında Korgeneral, Tümgeneraller, Tuğgeneraller, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen rütbesindeki subaylar, Astsubaylar ve Askeri Hakim ve Savcılar bulunmakta olup) soruşturma yürütülmekte olup, 27 kişi tutuklanmış, 31 kişi hakkında Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanmasına karar verilmiş, 144 kişi Başsavcılığımızca Adli işlemleri sonrası serbest bırakılmış, 39 kişi ise halen gözaltında bulunmakta ve Adli işlemleri devam etmekte olup, 5 kişi hakkında gözaltına alınması kararı verilmiştir. 2016/22227 soruşturma sayılı dosyada; 86 Emniyet Görevlisi hakkında (aralarında 3.

2016-07-24 22:39:04

Bilgisayarların hard disklerini bozmaya çalışanlar yakalandı

Diyarbakır’da FETÖ soruşturması kapsamında bazı kurumlarda yapılan inceleme ve baskınlarda, bilgisayarların hard disklerini bozmaya çalıştığı belirlenen personellerin gözaltına alındığı öğrenildi. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grubun darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar tüm kurumlarda tüm hızıyla sürüyor. Devlet kurumları içine sızmış FETÖ üyelerinin görevlerinden uzaklaştırılması ardından kurumdan ayrılırken, bilgisayarların hard disklerini bozmaya çalıştıkları öğrenildi. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, polis tarafından yapılan bazı inceleme ve baskınlarda çeşitli kurumlardaki bilgisayarların hard disklerini bozmaya çalıştığı belirlenen personellerin gözaltına alındığı öğrenildi.

2016-07-24 18:32:04

Görevden alınmamak için başörtüsü takmıştı

Diyarbakır’da gözaltına alınan ve tutuklanan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın, 2014 yılında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik başlayan soruşturmalarda görevden alınmamak için başını örttüğü iddia edilmiş, bu iddia Saraç tarafından yalanlanmıştı. Ancak, Saraç’ın FETÖ bağlantısı ve terör polisince gözaltına alınması ve terörden tutuklanması başörtüsünü deşifre olmamak için taktığını ortaya çıkardı. YÖK tarafından görevden alınan, ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri tarafından gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın hilesi, FETÖ’cülerin devlet içine her ne pahasına olursa olsun nasıl sızdıklarını bir kez daha gözler önüne serdi. FETÖ/PDY'nin 2010 yılında başlayan ve 2013 yılında üst seviyeye çıkan; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni uluslar arası alanda zor duruma düşürme çabalarının ardından 2014 yılında başlayan soruşturmalar kapsamında birçok bürokrat ve akademisyen görevden alınmıştı.

2016-07-24 17:54:38

Ezgin "Suruç, Diyarbakır ve Ankara saldırısı dosyaları yeniden ele alınmalı"

Çözüm İçin Sivil İnisiyatif Derneği Genel Başkanı Ercan Ezgin, Şanlıurfa Suruç'ta, HDP Diyarbakır Mitingi ve Ankara’daki patlamalarla ilgili dosyaların FETÖ soruşturması kapsamında yeniden sorulup araştırılması gerektiğini söyledi. Suruç, Diyarbakır HDP Mitingi ve Ankara’daki patlamalarla ilgili daha önce basın açıklamaları yaptığını, bu konuların iyi araştırılması gerektiğini, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, ülkeyi ve hükümeti zor durumda bırakan bu olaylarda FETÖ’nün parmağının olabileceğini dile getirdiğini belirten Ercan Ezgin, iddialarını tekrarladı. Ezgin, Gaffar Okkan ve Roboski dosyaları gibi Suruç, Diyarbakır ve Ankara dosyalarının da Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tekrar elden geçirilmesinde fayda olacağı görüşünü bildirdi. Ezgin, “Daha önce bir çok kez söyledim, bir kez daha söylüyorum. Hükümeti siyaseten zor durumda bırakmaya yönelik Suruç, Diyarbakır ve Ankara saldırılarına ilişkin dosyalar darbe girişimiyle ortaya çıkan ihanet tablosundan sonra tekrardan gözden geçirilmeli” dedi.

2016-07-24 17:38:28

Rektör Saraç tutuklandı

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç tutuklandı. İlk türbanlı rektör olarak tanınan Saraç, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görevden alınmıştı. Prof. Dr.

2016-07-24 12:42:18

Dicle Üniversitesi’nde personelin birimlere girişi yasaklandı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar devam ediyor.Diyarbakır’da ki adreslerinden biri olan Dicle Üniversitesi’nde, önceki günlerde Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç YÖK tarafından görevden alınmış, bu kararın ardından polis rektörlüğe operasyon düzenlemişti. Operasyonda, özellikle üniversitenin idari ve akademik bölümlerindeki bazı evrakların yakılmaya çalışıldığını gören polis müdahale ederek bazı evrakları yanmaktan son anda kurtarmıştı. Bu gelişmelerin ardından üniversitesinin rektörü Saraç başta olmak üzere, rektör yardımcıları ve yönetim üyeleri hakkında gözaltı kararları çıkarılırken,Rektör Saraç gözaltına alınmıştı.

2016-07-24 11:27:07

GİAD darbe girişimine tepki gösterdi

Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu, 15 Temmuz darbe girişimiyle milli iradeye yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak sorumlularının cezalandırılmasını istedi. GİAD'dan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Bu mücadelede, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun seçilmiş hükümetinin sonuna kadar arkasında yer aldığımızı ifade etmek isteriz. Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği, kurulduğu günden bu yana ülkenin varlığı ve bağımsızlığı konusunda taviz vermez duruşu ve ekonomik kalkınmaya yönelik çalışmalarıyla taraflı tarafsız her kesimin takdirini kazanmış, kuruluş ilkeleri gereği milli iradenin dışında bir iradeyi asla muhatap almamıştır. Cumhuriyet ve demokrasimize birliktelik içinde sahip çıkmamız gereken bu günlerde, kararlılığımızı ve halkın egemenliğine olan inancımızı tüm dünyaya sergilemek adına meydanlarda sürdürdüğümüz nöbetimize devam edeceğimizi tüm kamuoyuna bildiririz.

2016-07-23 22:16:51

Diyarbakır’da FETÖ'cü 56 kurum kapatıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup askerin darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nca ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kanun hükmündeki ilk kararnamesi yürürlüğe girmesiyle Diyarbakır’daki bir üniversite, 19 okul, 34 dernek ve 2 vakıf kapatıldı. Bugün sabah saatlerinden itibaren üniversite, okul, dernek ve vakıflara giden polis, kapıları mühürledi.Kapatılan okul, vakıf ve dernekler şöyle, “Selahattin Eyyübi Üniversitesi ile Dicle Anadolu Lisesi, Nil İlkokulu, Dicle Fırat İlkokulu, Nil Diclekent İlkokulu, Dicle Fen Lisesi, Mehmet İhsan Arslan İlkokulu, Diyarbakır Dicle Fırat Ortaokulu, Nil Ortaokulu, Nil Diclekent Ortaokulu, Mehmet İhsan Arslan Ortaokulu, Leyla Hanım Anadolu Lisesi, Nil Anaokulu, Leyla Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Leyla Hanım Fen Lisesi, Nil Koleji İlkokulu, Bismil Nil Ortaokulu, Diyarbakır Dünya Ortaokulu, Öz Kayapınar Temel Lisesi ve Diyarbakır Dicle Fırat Anaokulu.

2016-07-23 17:46:16

Diyarbakır’da düzenlenen operasyonda bomba yüklü araç ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada "Parça tesirini artırmak için metal profil içerisine yerleştirilmiş uzaktan komutalı ve zaman ayarlı düzenek ile desteklenmiş 5 ton (amonyum nitrat ve şeker karışımı) patlayıcı madde düzeneği ele geçirildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi, “Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca; Diyarbakır ili genelinde bölücü terör örgütü mensuplarının bombalı araç saldırılarının önlenmesi maksadıyla yol emniyet ve kontrol faaliyetleri (Askeri Birlikler ve GKK kontrol noktaları tarafından) aralıksız olarak devam etmektedir. Alınan bu tedbirler çerçevesinde; 22 Temmuz 2016 saat 23.00 sıralarında Bismil/Sinan Jandarma Kakakol Komutanlığı'nca GKK unsurları ile birlikte icra edilen yol emniyet görevi esnasında bomba yüklü olduğu değerlendirilen şüpheli araç karayolu üzerinde durdurulmaya çalışılmış ancak dur ihtarına uymaması üzerine havaya ateş açılarak durdurulmuş ve aracı kullanan bölücü terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen şahıs, aracı karayolu üzerinde bırakarak gecenin karanlığından faydalanıp yol kenarındaki mısır tarlasına doğru kaçarak gözden kaybolmuştur. Patlayıcı madde yüklü araçta yapılan incelemede; aracın kasasında parça tesirini artırmak için metal profil içerisine yerleştirilmiş uzaktan komutalı ve zaman ayarlı düzenek ile desteklenmiş 5 ton (amonyum nitrat ve şeker karışımı) patlayıcı madde düzeneği tespit edilmiştir. Bombalı araç karayoluna zarar vermemek, vatandaşların ulaşımına engel olmamak amacıyla Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde yerinden alınarak boş bir arazide patlatılarak imha edilmiş, patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.

2016-07-23 17:34:15

Nihat Hatipoğlu Diyarbakır’a geliyor

Ünlü İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, demokrasi nöbetine katılmak için Diyarbakır’a geliyor. Tüm yurtta, Fethullaçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin darbe girişimini protesto ediliyor. Bu kapsamda ülke genelinde her gün düzenlenen demokrasi nöbetleri devam ediyor. Diyarbakır Parkorman’da da düzenlenen etkinliğe, çok sayıda vatandaş katılıyor.

2016-07-23 16:52:52

Diyarbakır Valiliği'nden açıklama

Diyarbakır Valiliği, bazı sosyal medya hesaplarında '' Diyarbakır Valiliği tarafından Tevhit Bayrağı yasaklandı '' şeklinde iddiaların doğru olmadığını belirterek bir açıklama yaptı. Valilik tarafından yapılan açıklamada "Valiliğimiz tarafından alınmış böyle bir karar bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür gerçek dışı iddialara itibar etmemeleri önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

2016-07-23 16:52:27

Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi 4 bin kişiye helva ve su dağıttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alanlara çıkın çağrısı üzerine Diyarbakır halkı tek yürek olarak alanlarda nöbet tutmaya devam ediyor. Türk bayraklarıyla alanlarda nöbet tutan Diyarbakır halkını, kamu kurum ve kuruluşları personel ve amirleri de yalnız bırakmıyor. Darbe gününün üzerinden 9 gün geçmesine rağmen her gün tam kadro alanlarda olan Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi personeli, Park Orman’da tutulan nöbet sırasında okutulan mevlitin ardından yaklaşık 4 bin kişiye helva ve su ikramında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla alanlarda bulunduklarını ve ne pahasına olursa olsun ülkeyi canı gönülden savunduklarını dile getiren Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi yönetici Uz. Dr. Şenol Gedik, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde barış nöbetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

2016-07-23 16:38:53

Şehit polis toprağa verildi

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde hücre evine yapılan baskın esnasında şehit olan polis memuru Salih Aksu, Aksaray’da son yolculuğuna uğurlandı. Aksaray'ın Ortaköy ilçesindeki baba ocağına getirilen şehidin cenazesi, bugün öğle saatlerinde ise Ortaköy Meydanı'na getirildi. Şehidin cenaze törenine, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, AK Parti Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Aksaray Garnizon Komutanı Albay Gazi Demir, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Şehidin annesi Elmas Aksu, "Seninle gurur duyuyorum. Hakkım sana helal olsun. Yattığın yer nur olsun.

2016-07-23 16:25:45

Bakan Çavuşoğlu: Gülen'i getirmek için her şeyi yapacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullah Gülen'i, ABD'den Türkiye'ye getirmek için hem siyasi hem hukuki her şeyi yapacaklarını söyledi. Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 15 Temmuz gecesi Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Samsun'da olduklarını belirtti ve o gece yaşananları anlattı. Darbe girişimine ilişkin resmi kaynaklardan kendisine bilgi gelmediğini, Ankara'da olan eşinden öğrendiğini anlatan Çavuşoğlu, herhangi bir saldırı olasılığına karşı Samsun Valisi'nin konutuna gittiklerini ve orada her türlü tedbirin alındığını ifade etti. Tehdit oluşturan bir Tümgeneral'in de Samsun'da ertesi gün tutuklandığını belirten Çavuşoğlu, OHAL'in halkı etkilemeyeceğini söyledi. "OHAL sadece bu çeteye yönelik. Bakın 2 gün oldu, her hangi bir kısıtlama var mı vatandaşlara yönelik" diye konuşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "OHAL’le ilgili acı hatıralarımız var doğru ama şu anki durumu, Güneydoğu Anadolu bile destekliyor.

2016-07-23 15:38:21

Diyarbakır'da 95 personel açığa alındı

Diyarbakır ve ilçelerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde görevli 95 personel açığa alındı. Fettullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup askerin darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde görevli 95 personel, örgüte yakınlığı sebebiyle açığa alındı. Soruşturmalar sürüyor.

2016-07-23 14:59:23

Kırsaçlı, "Diyarbakır uyumadı, iradesine sahip çıktı"

Güneydoğu Tüm İş Adamları Kalkınma Derneği Başkanı Mehmet Ali Kırsaçlı, Diyarbakır’ın uyumadığını iradesine sahip çıktığını söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi krizini büyük bir başarıyla yönetmeye devam ettiğini anlatan Kırsaçlı, FETÖ’cü askerlerin darbe girişimi kınadığını belirtti.Kırsaçlı, “15 Temmuz'un farkı, tarihte ilk defa siyaset, demokrasi için halkı sokağa davet etmiştir ve halk sokaklara dökülmüştür. Bu demokrasinin bu ülkede yeniden tanımıdır." dedi. Mehmet Ali Kırsaçlı, Diyarbakır’da demokrasi nöbetine katıldı.

2016-07-23 14:31:07
Tarih araligi secin:
-