"cizre"  Haberleri

Batman Valisi Deniz, iftarda şehit yakınları ve gazilerle buluştu

Batman Valiliği tarafından şehit yakınları ve gaziler onuruna iftar programı düzenledi. Bir düğün salonunda düzenlenen yemeğe; Batman Valisi Ahmet Deniz, Emniyet Müdürü Necati Denizci, Garnizon Komutanı Fuat Güney, İl Jandarma Komutanı Hüseyin Topuz, kurum ve şube müdürleri, gazi ve şehit yakınları katıldı. Yemek öncesi konuşan Batman Valisi Deniz, "Atatürk Havalimanı'nda haince yapılan saldırıda 41 vatandaşımızı ve bunlardan biri olan polis memuru şehidimiz, sivil vatandaşlarımız, yabancı misafirlerimiz var. Ben öncelikle Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diyorum. Bunu yapan terör örgütünü de kınıyorum. Bu terör örgütleri ismi ne olursa olsun; DAİŞ olsun, PKK olsun, DHKP-C olsun, bunların tek bir amacı var; bu ülkenin büyümesini, gelişmesini istemeyen ülkelerin piyonu olarak hareket ediyorlar.

2016-06-29 22:49:10

Cihan Haber Ajansı Gündemi

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sayıştay Başkanı Recai Akyel'i ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ayrı ayrı kabul edecek. (14.00-16:15-Ankara) -Başbakan Binali Yıldırım Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Ardından ikili ortak basın toplantısı düzenleyecek. (18.30-20.

2016-06-29 09:24:08

Kızılay, Batman’ın Beşiri ilçesinde yardım seferberliğinde

Batman Beşiri Kızılay Şube Başkanlığı, Ramazan ayında yürüttüğü yardım çalışmaları ile ihtiyaç sahipleri ve sığınmacıları yalnız bırakmıyor. Kızılay Beşiri Şube Başkanı Aslan Gönenç, Ramazan ayında yardım çalışmalarına hız kazandırdıklarını söyledi. İlçede ihtiyaç sahibi 300 aileye alışveriş kartı dağıttıklarını belirten Gönenç, “Beşiri’de şu anda Cizre, Şırnak, Silopi, Sur ve Kobanê’den gelen 57 ailemiz var. Bunun dışında köylerimizde de sığınmacı ailelerimiz yaşıyor. Ramazan’a girmeden önce Sayın Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, bu konuda hassasiyetle durulması için tüm şube başkanlarına önemli hatırlatmalar yaptı.

2016-06-28 13:53:39

Demirtaş, Nusaybinlilerle Mardin'de iftarda bir araya geldi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilçeden geçici göç eden Nusaybinlilerle Mardin'de iftarda bir araya geldi. HDP Eş İl Başkanlığı tarafından bir alışveriş merkezinin düğün salonunda düzenlenen iftar yemeği Kürtçe mevlit okutulması ile başlandı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile çok sayıda partilinin katıldığı iftar yemeğine Nusaybin'den göç eden ailelerle birlikte iftar açmak üzere gelen Demirtaş, alkış ve zılgıtların arasında partilileri selamladı. Konuşmasında Sur, Cizre ve Nusaybin'de yapılan çukur ve barikatlar nedeniyle göç eden vatandaşların evsiz kaldığına değinen Demirtaş, Nusaybin'de yaşanan yıkımları bahane ederek, hükumete yüklendi. Demirtaş, "Zulüm fazla olduğu zaman insan onurunu terk edebilir mi? Baskı fazladır diye insan haysiyetinden vazgeçebilir mi? Geçemez. Ne yapalım bunlar böyle zalimdir, bize düşen şey zulüm karşısında el ele verip direnmektir.

2016-06-26 23:16:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şırnak'ta askerlerle iftar yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Cizre’de bulunan 172. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı 3. Tank Taburu Komutanlığı’nı ziyaret ederek askerlerle iftarda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, komutanlık ziyaretinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından komutanlıkta yemekhaneye geçen Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte askerlerle iftar yaptı.

2016-06-25 22:48:50

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok, Şırnak'ta

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok ve beraberindeki heyet, Şırnak’ta ziyaretlerde bulundu. Hava yolu ile Şırnak’a gelen Müsteşar Selami Altınok ve beraberindeki heyet, Cuma namazını Cizre’de kıldıktan sonra Silopi ilçesine geçti. Silopi Kaymakamlık binası önünde Silopi Kaymakamı Savaş Konak, İlçe Emniyet Müdürü Murat Müftüoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Arkın Eken tarafından karşılanan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Dairesi Başkanı Tümgeneral Arif Çetin, Polis Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, daha sonra kaymakamlık toplantı salonuna geçtiler. Toplantıdan sonra kaymakamlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulunan Müsteşar Altınok şöyle konuştu: “Özellikle Şırnak ilimizi Emniyet Genel Müdürümüz ve Jandarma Genel Komutanımızın değerli mensuplarıyla beraber Sayın Valimiz ve kaymakamlarımızı ziyaret ettik. Yapılması gereken işler noktasında durum değerlendirmesinde bulunduk. Valimiz de başta olmak üzere bu mücadelede görev alan güvenlik kuvvetlerimize, diğer kamu görevlilerimize bu alanda vatandaşımızın, memleketimizin huzur ve güvenliğini sağlama noktasında gayret eden herkese teşekkür ediyorum.

2016-06-24 18:25:55

Siirt Valiliği'nin Ramazan yardımları devam ediyor

Siirt Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Ramazan ayında 2 bin 810 aileye toplamda 606 bin 750 Tl nakdi yardım ile 2 bin 591 adet gıda yardım paketi dağıttı. Valilik'ten yapılan açıklamada, ekonomik ve sosyal yoksulluk içinde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara rutin ayni ve nakdi yardımların yanı sıra terör nedeniyle ilde misafir edilen Şırnak ve Cizreli aileler ile Suriyeli vatandaşlara da sosyal yardımlar yapıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Terör sebebiyle ilimiz merkezinde bulunan 543 aileye 196 bin Tl nakdi yardım ile 543 adet gıda paketi yardımı yapılmıştır. İl merkezinde 232 Suriyeli aileye 124 bin Tl nakdi yardım yapılmış, Vakfımız bünyesinde dosyası bulunan 2 bin 48 ihtiyaç sahibi aileye de 286 bin 750 Tl nakdi yardım ile 2 bin 48 adet gıda paketi yardımı yapılmıştır. Amacımız, Ramazan bayramında yoksul ve yardıma muhtaç ailelerin bayramlarını rahat bir şekilde geçirmelerini sağlamak ve kendilerine destek olmaktır.

2016-06-24 17:38:14

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Paraları Kandil'e ulaştıranlar bedelini ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'li belediyelere yönelik, "Eline geçen parayı 'Kandil'e nasıl ulaştırırım?' gayreti içerisindeler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını, sen terör örgütlerine gönderemezsin." dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen programda Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ile Başbakan Yıldırım Tuğrul Türkeş'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de hazır bulundu. Doğu ve Güneydoğu ve Anadolu bölgelerinde yaşayan kanaat önderlerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak ağırlandıkları iftar programına, M. İhsan Arslan, Zeki Ergezen ve Salih Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı eski milletvekilleri ile söz konusu bölgelerdeki STK temsilcileri ve akademisyenler de katıldı.

2016-06-23 22:57:28

PKK kırsalda da kentte de sıkıştı (Özel)

Terör örgütü PKK, yerli üretim silahların TSK tarafından kullanılmaya başlanmasından sonra kırsalda hareket edemeyecek duruma geldi. Terör örgütünün yaptığı eylemler sivillere de zarar vermeye başladı. Duyarlı vatandaşlar şüphelendikleri her olayı ihbar ederek destek vermesi ile birlikte örgüt kentte de bitme noktasına geldi. Geçtiğimiz Temmuz ayında süreci bozacak eylem yaparak silahlı mücadele kararı alan terör örgütü PKK, TSK'nın silah envanterinin son model üretimlerle zenginleşmesiyle artık kırsal kesimde hareket etme kabiliyetini kaybetti. Üretilen yerli İnsansız Hava Araçları (İHA) ve yine yerli Atak helikopterleri, sınır ötesinde de etkili olan yerli Fırtına obüsleri bölgeyi PKK'ya adeta dar etti. Kırsal kesimde küçük gruplar halinde hareket kararı alan örgüt yine de hezimete uğramaktan kurtulamadı.

2016-06-22 12:52:39

DEDAŞ, terör mağduru vatandaşlara sıcak yemek dağıtıyor

Dicle Elektrik Dağıtım, Şırnak’ın Cizre ilçesinde, terör saldırılarının ardından mağdur vatandaşa sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor. Ramazan ayı süresince de her gün 5 bin kişiye iftar yemeği veriliyor. Dicle Elektrik Dağıtım, sokağa çıkma yasağının sona erdiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde, zor durumda bulunan halka destek olabilmek için 1 Nisan’da bir aş evi kurdu. Cudi ve Sur mahallelerinin ortasında kurulan Dicle Elektrik Dağıtım Aşevi’nde, 81 gündür aralıksız olarak her gün sıcak yemek pişirilerek, zor durumdaki halka dağıtılıyor. Dicle Elektrik Dağıtım’ın aşevi açtığı dönemde, ilçe halkına yardım için açılan diğer aşevleri, bir süre sonra kapatıldı. Ancak, Ramazan ayının da gelmesi ile birlikte Dicle Elektrik Dağıtım Aşevi, ihtiyaç sahibi Cizrelilere her gün 2 çeşit yemek dağıtmaya devam etti.

2016-06-20 10:22:31

Yıldırım: Terör operasyonlarında ciddi manada sahaya hakim olundu

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileri ile iftarda bir araya geldi. Cihan Haber Ajansı Ankara Haber Direktörü Hasan Taşkın’ın da yer aldığı iftar yemeğinde, Başbakan Yıldırım gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Medya temsilcilerinin ilk sorusu, Başbakanlık görevini devralır almaz Diyarbakır seyahati sonrası izlenimlerinin ne olduğuydu. Başbakan Yıldırım, gidişinin 3 aileden 16 kişinin yaşamını yitirdiği Dürümlü Mezrası’na taziye amacı taşıdığını ifade ederek, “Öyle bir patlama ki insanların nevrini döndürüyor. Patlamada hayatlarını kaybedenlerin bedenleri paramparça olmuş. Köy birkaç aileden oluşuyor.

2016-06-17 05:43:20

Paralel Yapı ve PKK davaları tek merkezde toplanacak

TBMM Başkanlığı'na sunulan Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda terör suçlarının soruşturulması ve yargılanması ile ilgili düzenleme de yer alıyor. Tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sonrasında yasalaşmasıyla Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan açılacak soruşturmalar, suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin Cumhuriyet başsavcılığınca yürütülecek. Düzenleme ile il Cumhuriyet savcısı, suçun işlendiği yerin Cumhuriyet savcısından soruşturmanın kısmen veya tamamen yapılmasını isteyebilecek. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde suçun işlendiği yerin Cumhuriyet savcısı zorunlu olan delilleri toplayacak ve gerekmesi halinde alınacak kararlar bakımından bulunduğu yerin Sulh Ceza Hakimliği'nden talepte bulunacak. Bu suçlara ilişkin açılan davalar ise suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan ağır cezada görülecek. Bu bağlamda, eylemlerini İstanbul'un birden fazla ağır ceza mahkemesinin yetki alanında gerçekleştiren terör örgütü üyelerinin yargılamaları İstanbul Adliyesi'nde yürütülecek.

2016-06-15 12:18:02

Sağlıkçılar güvenlik güçlerine ceviz ezmesi gönderdi

Burdur'da görev yapan acil tıp teknisyenleri ve tıp teknikerleri, terörle mücadele eden asker ve polislere 700 kilogram ceviz ezmesi gönderdi. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Burdur İl Başkanı Esengül Aladağ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 11 Mayıs'ta başlayan kampanyanın 3 Haziran'da bittiğini söyledi. Aladağ, şunları kaydetti: "Hergün onlarca şehit haberi izliyoruz. O haberleri duyduğumuzda gerçekten yüreğimiz başka yanıyor. Dernek olarak 'ne yapabiliriz' diye düşündük. Burdur halkı olarak orada terörle mücadele edenlerin yanında olduğumuzu göstermek, zor günlerinde tatlı bir anı bırakmak adına Burdur'un meşhur güç veren, enerji sağlayan tatlısı Ceviz Ezmesi gönderelim istedik.

2016-06-13 13:46:54

Yuvadan düşen yavru leylek, sepetli araçla yuvasına konuldu

Balıkesir'de, yuvadan düşen yavru leylek, sepetli araç ile yuvasına konuldu. Olay, Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı İbiller Mahallesi'nde meydana geldi. Cizre'de şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Ahmet Semerci’nin baba evinin önünde bulunan elektrik direğindeki leylek yuvasından düştü. Vatandaşların ihbarını değerlendiren Belediye ekipleri, mahalleye geldi. Sındırgı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nden uzman ekipler yavru leyleğin sağlık durumunu kontrol etti. Sağlıklı olduğu gözlenen yavru leylek, sepetli araç ile tekrar yuvasına konuldu.

2016-06-12 13:51:40

Ulaştırma Bakanlığı'ndan flaş karar

Terör örgütünün yollara mayın ve patlayıcı yerleştirerek gerçekleştirdiği saldırıların önüne geçmek için yol yapım işi belediyelerden alındı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, operasyon yapılan 7 ilçe merkezi ve Şırnak'taki tüm yolların Karayolları Genel Müdürlüğü'nce asfaltlanacağını açıkladı. Milliyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, operasyon yapılan Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin, Dargeçit, Derik, Sur ilçeleri ve Şırnak kent merkezinde artık yolların Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yapılacağını, 7 ilçedeki ihale süreçlerinin de tamamlandığını anlattı. Arslan, Valiliklerin talebi doğrultusunda uygulamanın bütün bölgeye yayılabileceğinin de işaretini verdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki karayollarının durumu ile yol altına mayın döşenmesi konusunu değerlendiren Arslan şunları söyledi: "Şimdi Güneydoğu'da yollarla ilgili bir sıkıntı yok. Ancak operasyon yapılan ilçelerde, çukur kazılan yerlerdeki yolların sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili toplam 7 ilçede ihaleler yapıldı, işe başlandı.

2016-06-11 15:55:33

Operasyonları bitiren askeri birlikler Şırnak'tan çekiliyor

Şırnak il merkezinde düzenlenen operasyonların sona ermesinin ardından askeri birlikler çekilmeye başladı. Teröristlerin kazdığı çukur, kurduğu barikat ve tuzakladığı patlayıcılar yüzünden 14 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte asker ve polisin katılımıyla başlayan 'Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi Operasyonu'nun 3 Haziran’da sona erdiği Şırnak’ta, asker çekilmeye başladı. Birlikler, konuşlu bulundukları 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Çakırsöğüt 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'ndan konvoy halinde çıktı. TIR'lara yüklenen tank, kirpi, kobra ve midibüslerden oluşan yüzlerce araçlık askeri konvoy, batı kentlerindeki birliklerine geri dönmek üzere Cizre istikametine doğru yola çıktı. Zırhlı araç ve askerleri taşıyan diğer araç konvoyunun geçiş güzergahında, sıkı güvenlik önlemleri alındı. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü kentte, ev ve patlayıcı arama faaliyetleri devam ederken, operasyonlarda 508 PKK’lının etkisiz hale getirildiği, bin 606 el yapımı patlayıcının imha edildiği bildirildi.

2016-06-10 14:42:27

Şırnak’ta öğrencilere Kur'an-ı Kerim dağıtıldı

Yeşeren Gençlik Derneği ve AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan, Şırnak’ın Silopi ilçesinde öğrencileri ziyaret ederek, Kur'an-ı Kerim ve şal hediye etti. ‘Yaradan Allah’ın Adıyla Oku’ projesi ile Güçlükonak, Uludere, Beytüşşebap, İdil, Cizre ve Silopi ilçesinde ortaokul ve lise öğrencilerine Kur'an-ı Kerim ve şal hediye eden Yeşeren Gençlik Derneği ve AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan, bu esnada öğrencilerin istek ve taleplerini de yerine getireceği sözünü verdi. ‘Yaradan Allah’ın Adıyla Oku’ projesi ile toplamda 500 Kur'an-ı Kerim ve şal hediye eden Atan, öğrencilerden dua talebinde bulundu. Hatice Atan, yaptığı açıklamada, Ramazan ayı münasebeti ile böyle bir projeyi gerçekleştirdiklerini ve en güzel hediyenin Kur'an-ı Kerim olduğunu belirtti. Öğrencilerin geleceğe ışık saçacaklarını sözlerine ekleyen Atan, her sınıfa klima yardımında bulunacağını, cep telefon numarasını tahtaya yazarak istek ve talepleri doğrultusunda direk kendisinin aranabileceğini belirtti. Son olarak Vatan İlk Ortaokulu ana sınıf öğrencilerini de ziyaret eden Hatice Atan ve beraberindekiler, minik öğrencilere oyuncak dağıttı.

2016-06-08 12:23:46

DEDAŞ Genel Müdürü Karagüzel: Cizre'de 7 bin kişiye sıcak yemek dağıtıyoruz

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 7 bin kişiye sıcak yemek verdiklerini söyledi. Bölgesel sorunlara duyarsız kalmadıklarını dile getiren Karagüzel, yardımlarına devam edeceklerini kaydetti. Karagüzel, gazetecilerle iftarda bir araya geldi. Bir restoranda düzenlenen programda konuşan Karagüzel, bölgenin huzura kavuşmasının temennisinde bulundu. Ülke olarak çok kötü bir süreçten geçtiklerini belirten Karagüzel, huzur gelmesi için dua ettiklerini kaydetti. Cizre'de kurdukları aşevinin iki aya yakın bir süredir faaliyet gösterdiğini aktaran Karagüzel, ilçede 7 bin kişiye sıcak yemek verdiklerini ifade etti.

2016-06-08 10:13:06

Vali Koçak: Ya teslim olacaksınız ya öleceksiniz

Son Valiler Kararnamesi ile Aydın'a atanan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, onuruna verilen veda yemeğinde konuştu. Nusaybin'de tamamlanan operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Koçak, "Elinde silah olan teröristlere sesleniyorum, silahlarınızı bırakın. Türkiye Cumhuriyeti devletinin adaletine teslim olun ki; yaşayasınız yoksa sonunuz Nusaybin'de, Sur'da, Cizre'de olanlar gibi olacak. Tıpkı daha önce de söylediğim gibi; ya teslim olacaksınız ya öleceksiniz" dedi. Vali Koçak, yaklaşık 15 aydır görev yapığı Mardin'den son kararname ile atamasının yapıldığı Aydın'daki görevine başlamadan önce Mardin'deki bir otelde onuruna verilen veda iftarında açıklamalar yaptı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yemekte Mardinlilere veda eden Vali Koçak, son veda konuşmasında elinde silah olan teröristleri vakit kaybetmeden yaşamak için teslim olmaya çağırdı.

2016-06-08 05:26:36

Şırnak’ta sokağa çıkma yasağı saatleri değişti

Şırnak’ta teröristlere yönelik yapılan operasyonlar sonrası kısmen uygulanan sokağa çıkma yasağı saatleri değişti. Ramazan ayı dolayısı ile Cizre ve Silopi ilçelerinde yasakların 23.00 ile 02.30 arasında uygulanacağı açıklandı. Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağı saatleri, Ramazan ayı dolayısıyla yeniden ayarlandı. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç maddesi uyarınca 05.

2016-06-05 14:50:23

"Bilinçli olarak 'terörist' yerine 'sivil vatandaş' tabiri kullanıldı"

Türk Silahlı Kuvetleri'nden yapılan açıklamada, 24-26 ve 27 Mayıs 2016’da toplam 75 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu hatırlatılarak, "Bazı basın yayın organlarında bilinçli olarak “terörist” ifadesi yerine “sivil vatandaş” tabirinin kullanıldığı, “Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı”, “yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı”, “dağ kadrosunun Nusaybin’den kaçarak geride sivilleri bıraktığı” gibi asılsız haberlerin yer aldığı tespit edilmiştir." denildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Bazı basın yayın organlarında ATMACA-7 Nusaybin Müşterek Özel Birlik Operasyonunda teslim olan teröristlere (24 Mayıs 2016’de 25 terörist, 26 Mayıs 2016’de 42 terörist ve 27 Mayıs 2016’de 8 terörist olmak üzere toplam 75 terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.) yönelik olarak bilinçli olarak “terörist” ifadesi yerine “sivil vatandaş” tabirinin kullanıldığı, “Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı”, “yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı”, “dağ kadrosunun Nusaybin’den kaçarak geride sivilleri bıraktığı” gibi asılsız haberlerin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda; a. Operasyonun başladığı 14 Mart 2016 tarihinden bugüne kadar operasyonun devam ettiği altı mahallede toplam 272 kez anons (vatandaşların tahliyesi maksadıyla 120 kez, teröristlerin teslim olmasına yönelik olarak 149 kez çağrı yapılmıştır) faaliyeti icra edilmiş ve bu faaliyetlerin görüntüleri kaydedilmiş ve tutanakla kayıt altına alınmıştır.

2016-05-31 19:33:46

TSK: Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı haberleri asılsız

Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarla ilgili bazı medyada yer alan 'Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı' ve ' yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı' haberlerinin asılsız olduğu bildirildi. TSK'dan yapılan bilgilendirmede, şöyle denildi: "1. Bazı basın yayın organlarında 'ATMACA-7 Nusaybin Müşterek Özel Birlik Operasyonu'nda teslim olan teröristlere (24 Mayıs 2016’de 25 terörist, 26 Mayıs 2016’de 42 terörist ve 27 Mayıs 2016’de 8 terörist olmak üzere toplam 75 terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.) yönelik bilinçli olarak 'terörist' ifadesi yerine 'sivil vatandaş' tabirinin kullanıldığı, 'Nusaybin’de sivillerin hedef alındığı', 'yaşlı kadın ve çocukların operasyon bölgesinde mahsur kaldığı', 'dağ kadrosunun Nusaybin’den kaçarak geride sivilleri bıraktığı' gibi asılsız haberlerin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda; a. Operasyonun başladığı 14 Mart 2016 tarihinden bugüne kadar operasyonun devam ettiği altı mahallede toplam 272 kez anons (vatandaşların tahliyesi maksadıyla 120 kez, teröristlerin teslim olmasına yönelik olarak 149 kez çağrı yapılmıştır) faaliyeti icra edilmiş ve bu faaliyetlerin görüntüleri kaydedilmiş ve tutanakla kayıt altına alınmıştır.

2016-05-31 13:07:28

Siirtli kadınlar terör mağdurlarını piknikte ağırladı

Siirt Aile Destek Merkezi koordinasyonunda Siirtli bayanlar, terör mağduru ailelerle organize edilen piknikte buluştu. Siirt Valiliği'ne bağlı aile destek merkezlerindeki kurslarda eğitim gören kursiyer bayanlar, Şırnak'taki terör olaylarından dolayı evlerini terk edip Siirt'teki yakınlarının yanına yerleşen Cizre ve Silopili bayanlarla birlikte Başur piknik alanında bir araya geldi. Etkinlikte, evlerde hazırlanan yemekler getirilerek terör mağduru bayanlara ikram etti. Daha sonra birlikte çeşitli oyunlar oynayan bayanlar, yaşadıkları stresi üzerlerinden attı. Aile Destek Merkezleri Koordinatörü Nurten Temiz, terör mağduru Şırnaklı 200 kadınla, çocuklarıyla birlikte piknikte buluştuklarını söyledi. Ramazan ayı öncesi kaynaşma ve stres atma amacıyla pikniği organize ettiklerini belirten Temiz, şöyle konuştu: "Malumunuzdur, bölgede olan sıkıntılardan dolayı ilimize gelen Şırnaklı, Cizreli öğrencilerimiz de var şu an aile destek merkezimizde.

2016-05-31 00:30:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Paris'te yaşanan olaylardan dolayı kaygılıyım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezi olaylarındaki görüntülerden rahatsız olanların Paris'teki olaylar karşısındaki rahatlığının kendilerini üzdüğünü söyledi. Erdoğan, "Paris'te yaşanan olaylardan dolayı şu anda ben de endişeliyim, kaygılıyım. Protesto haklarını kullanan insanlara Fransız polisinin uyguladığı şiddeti kınıyorum. Yaşanan vahim olayları dünyaya aktarmayan Batı medyasını ayıplıyorum. Gezi olaylarındaki görüntülerden rahatsız olanların Paris'teki olaylar karşısındaki rahatlığı doğrusu bizi çok üzüyor." dedi.

2016-05-30 17:22:57
Tarih araligi secin:
-