"CHP"  Haberleri

CHP Balıkesir milletvekilleri tekel bayii açılışı yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir milletvekilleri Namık Havutça ile Mehmet Tüm, hafta sonu Balıkesir'in Edremit ilçesinde Tekel bayii açılışı yaptı. CHP Edremit eski Kadın Kolları Başkanı Gülen Üstüner'in 'Başkan Tekel' isimli bayiinin açılışını, CHP Balıkesir milletvekilleri Namık Havutça, Mehmet Tüm ile Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptı. Hafta sonu düzenlenen açılış törenine; milletvekillerinin yanı sıra eski belediye başkanları ve çok sayıda partili de katıldı. Bu arada Sağlık Bakanlığı, 'Çocuk ve Gençlerimizin Tütün ve Tütün Ürünleri Kullanımından Korunması' kapsamında bu yıl kutlanacak olan 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü etkinliklerinin ana temasını, 'Tütünsüz Gençlik' olarak belirledi.

2016-05-30 16:47:02

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ombudsmana şikayeti

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Kamu Denetçiliği Kurumu'na şikayet etmesine yönelik, "Cumhurbaşkanlığı makamı devletin başıdır ve milletin, ülkenin birliğini temsil eder. Bu derece önemli bir konuda bugünden yarına bir karar vermeyi şahsen doğru bulmuyorum. Çok yakın bir gelecekte bu şikayetle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu da bir karar verecek ve bunu kamuoyuyla paylaşacaktır." dedi. Kamu Başdenetçisi M.

2016-05-30 15:32:41

CHP’li Tanrıkulu: Yüksek yargı başkanları istifa etmeli ya da görevden alınmalı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı etkinliğe katılan yüksek yargı organı başkanlarının istifa etmesi ya da görevden alınması gerektiğini söyledi. “Oraya katılmaları yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı için yanlış” diyen Tanrıkulu, yüksek yargı organı başkanlarıyla ilgili yasal yollara başvuracaklarını ifade etti. Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na cemevlerinin ibadethane sayılması ve zorunlu din dersinin kaldırılmasını içeren bir yasa teklifi sunacaklarını da ifade etti.

2016-05-30 11:47:44

CHP’li Yılmaz: Bu millet şantajlara boyun eğmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Almanya Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da oylanması planlanan 'sözde soykırım tasarısı'na tepki gösterdi. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Yılmaz, tasarının sadece sözde Ermeni meselesinin değil diğer Hristiyan azınlıkları da kapsadığını belirtti. Yılmaz şöyle konuştu: “Bu konunun heveslileri Türkiye’yi köşeye sıkıştırma güdüsüyle hareket ettikleri için boş durmuyorlar. Sizin şantajlarınıza biz boyun eğecek değiliz. Bunun kabul edilmesi halinde Türkiye-Almanya ilişkilerine vereceği zararlar ortadadır. Almanya’da yaşayan Türk toplumunda yaratacağı hassasiyet ortadadır.

2016-05-30 10:51:13

Cihan Haber Ajansı Gündemi

- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısına ve AK Parti Genel Merkezi'nde partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına başkanlık edecek. (09.00-16.00-Ankara) POLİTİKA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ile MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ve MHP Türkiye-Almanya Dostluk Grubu üyeleri basın toplantısı düzenleyecek. (10.00-11.

2016-05-30 09:25:59

Kılıçdaroğlu, Almanya'da gençlerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Köln kentinde CHP Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Birliği Gençlik Kolları tarafından düzenlenen '19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' programına katıldı. Gençlere hitap eden CHP Genel Başkanı, "Cumhuriyet birileri tarafından bize altın tabakta sunulmadı. Cumhuriyeti kurarken şehitlerimizin kanı var, acılar var, gözyaşları var ve biz Cumhuriyeti onurumuzla kurduk. Çocuklarımıza güzel Türkiye bırakmak için babalarımız, dedelerimiz mücadele ettiler. Birilerinin önünde kul olmasınlar diye, Türkiye Cumhuriyeti'nin özgür yurttaşları olsunlar diye mücadele ettiler ve biz onların yaptığı mücadeleden bugüne geldik. Cumhuriyeti kurduk şimdi bir şey yapmamız lazım.

2016-05-30 02:59:27

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na yargı bağımsızlığı tepkisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kulisinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yüksek yargı organları başkanlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt gezisine katılmasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'devletin başı' sıfatıyla, anayasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak, devlet organlarının uyumlu çalışmasını gözettiğini belirten Bozdağ, yargı organları başkanlarının, mensuplarının zaman zaman cumhurbaşkanlarıyla bir araya geldiklerini, karşılıklı davetlerine katıldıklarını kaydeti. Bozdağ, şöyle konuştu: "Bu davetlere sadece Sayın Cumhurbaşkanımız değil, anamuhalefetin lideri de katılıyor. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, yargı görevi yapanların bir arada bulunduğu kişilerle değil, verdikleri adil ve doğru kararlarla tesis ve inşa edilebilir. Yargı organları başkanları veya yargı görevi yapanlar, herhangi biriyle bir araya geldi diye, cumhurbaşkanıyla bir arada bulundu diye 'yargı bağımsızlığını yitirdi' demek büyük bir yanlışlıktır. Şekilci anlayışın hala bizi esir aldığının somut bir göstergesidir.

2016-05-29 15:13:15

CHP'li Özel: Salı gününden itibaren Meclis’te uzlaşı olmayacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "AK Parti grubuna Meclis'i her alanda dar edeceğiz. Salı gününden itibaren Meclis'te hiçbir uzlaşı olmayacak." dedi. 65. Hükümet'in TBMM'de güven oyu almasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, muhalefete hız vereceklerini ifade ederek, "Bundan sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi için eskisi kadar kolay olmayacak. AK Parti grubuna Meclis'i her alanda dar edeceğiz.

2016-05-29 13:33:25

Kılıçdaroğlu’ndan teröre sert tepki: Bütün siyasi partiler ortak tavır almalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütlerine karşı bütün siyasi partilerin ortak tavır almasını istedi. Kılıçdaroğlu, “Terör bir insanlık suçudur. Nereden gelirse gelsin kimden gelirse gelsin, söylemi ne olursa olsun, hep beraber tavır almak zorundayız. Terörle mücadele edilmesi lazım.” dedi. Beşiktaş’ta muhtarlarla bir araya CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Mardin’de terör örgütü PKK tarafından yakılarak infaz edilen muhtar Mehmet Acu’yu hatırlatarak teröre sert tepki gösterdi.

2016-05-28 16:11:23

65. Hükümet’e Aleviler'den tam destek

Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet'e Türkmen Alevi ve Bektaşi Vakfı'ndan tam destek geldi. Türkmen Alevi ve Bektaşi Vakfı başkanı Özdemir Özdemir yeni hükümetten beklentilerini açıkladı. Özdemir, Alevi yurttaşların istikrarlı giden bir toplum istediğini belirterek, "Reisi Cumhurumuzun, Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakan olmasından sonraki yapıda çok büyük beklentileri var. Huzura, birliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Alevi yurttaşların da sorunu önümüzdeki süreçte çözüleceğine eminim.

2016-05-28 13:36:13

Şanlıurfa’da 'Güvercin Festivali' başladı

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Karacadağ Kalkınma Ajansı ile ŞURKAV, tarafından Şanlıurfa'da Gümrük Hanı’nda düzenlenen Güvercin Festivali, Vali İzzettin Küçük, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık’ın 63 güvercini uçurması ile başladı. 2 gün sürecek olan festivalde konuşan Vali İzzettin Küçük, Şanlıurfa’nın pek çok hazinesi ve kıymetlisi olduğunu belirterek, “Bunlardan bir tanesi de güvercin. Güvercin, bu şehrin kadim geleneklerinden, kültürel değerlerin çok değerli hazinelerinden bir tanesi. Bu şehrin insanları eskiden beri kuşlarla yaşamayı seçmiş. Onlara değer vermiş, onları sevmiş insanlardır. Günümüzde de güvercin beslemek, güvercin Şanlıurfalılar için bir hayat tarzıdır.

2016-05-28 12:55:46

Kılıçdaroğlu: Sözde Ermeni soykırımı için Almanya’ya 5 mektup gönderdik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, "O tasarının ele alınmaması açısından 5 ayrı mektup gönderdim. Almanya ziyaretimde de yüz yüze yaptığımız görüşmelerde bu tasarının ele alınması ve parlamentoda görüşülmesinin hem Türkiye’de hem Almanya’da sorun yaratacağını kendilerine ifade ettim." dedi. Kılıçdaroğlu, Bakırköy Botanik Park’ta sağlıkçılarla bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Sağlıkta çok ciddi sorunlar var.

2016-05-28 12:53:27

Cihan Haber Ajansı Gündemi

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da. Erdoğan, Anıt Park'ta Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası açılışı ve yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alım törenine katılacak. Mitannia Regency Otel'de, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelecek olan Erdoğan, 7. Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret edecek. (13.00-Diyarbakır) POLİTİKA -Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Üsküdar kitap fuarının açılış törenine katılacak.

2016-05-28 09:30:19

Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi

POLİTİKA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakırköy Botanik Park’ta sağlıkçılarla, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde de muhtarlarla bir araya gelecek. (10.00/14.00 - İstanbul) GÜNCEL - Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ve diğer sivil toplum örgütleri, Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenleyecek. (17.00 - Adana) SPOR - Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon, Real Madrid ile Atletico Madrid arasında İtalya’nın Milano şehrinde oynanacak final sonrasında belli olacak.

2016-05-28 00:14:49

TBMM'de 65. Hükümet Programı üzerinde görüşmeler yapıldı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan Genel Kurul'da 65. Hükümet Programı üzerinde gruplar adına görüşmeler yapıldı. Gruplar adına ilk konuşmayı MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay yaptı. MHP’li Akçay Hükümet programında terörle mücadele ifadesinin sadece 4 paragrafta geçtiğini, ancak bu mücadelenin nasıl yapılacağının yer almadığını ileri sürdü. Akçay şöyle konuştu: “Bugün yaşadığımız sürecin çözüm süreciyle ilişkisini bilmeyen yoktur. 1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti’nin seçim beyannamesinde 'Çözüm sürecini kararlıkla sürdüreceğiz' ibaresi tarihi bir vesika olarak yerinde durmaktadır.

2016-05-27 22:54:02

Kurtulmuş: 65. Hükümet reform, atılım ve icraat hükümeti olacak

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "65’inci Hükümet bir reform, atılım ve icraat hükümetidir. Hedefimiz; siyaset kurumlarını, bürokrasiyi, ekonomiyi ilgilendiren bütün çözüm ortaklarını paydaş hale getirerek önümüzdeki süreyi en iyi şekilde kullanabilmektir. Amacımız Türkiye’yi süper lige çıkararak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmaktır.” dedi. TBMM’de 65. Hükümet Programı üzerinde görüşmeleri başladı.

2016-05-27 22:20:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 27 Mayıs darbesiyle kurulan vesayet sistemi devam ettiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "27 Mayıs darbesiyle kurulan vesayet sistemi etkisini devam ettirmektedir. Aynı şekilde CHP, bugün de çıkar ve güç odakları üzerinden iktidar devşirme çabası içindedir." dedi. Erdoğan, Ahi Evran Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "27 Mayıs darbesiyle kurulan vesayet sistemi, maalesef bugün hala etkisini devam ettirmektedir. Aynı şekilde CHP, bugün de çıkar ve güç odakları üzerinden iktidar devşirme çabası içindedir. Yeni anayasa tartışmalarında hiçbir proje sunmayan CHP cenahının, içinde 'kan' geçen cümlelerle milleti tehdit etmeye çalışması, bunun en somut delilidir.

2016-05-27 18:57:42

AK Parti milletvekillerinden '27 Mayıs darbesi' açıklaması

AK Parti milletvekilleri Hurşit Yıldırım, Zekeriya Birkan ve İsmail Aydın, Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında 27 Mayıs darbesini kınadı. AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, “Menderes, Zorlu, Polatkan ve arkadaşlarının isimleri milletin gönlünde taht etmiştir. Darbeciler bilmelidir ki her darbenin sonunda millet hancı, darbeciler yolcudur. Bu gerçeği kimse unutmamalıdır.” diye konuştu. AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, “Cumhuriyet Halk Partisi, halktan umudunu kesmiş, sandıktan umudunu kesmiş, umudunu darbecilere cuntacılara bağlamış bir parti olarak siyasi tarihimizde yer almaktadır.

2016-05-27 17:05:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar haysiyet celladı, kan emici

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP grup toplantısında yapılan küfürlü tezahüratlara tepki göstererek, “Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nde cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçaldılar. Bunlarda ahlak, haysiyet diye bir şey yok. Çünkü bunlar haysiyet celladıdır, bunlar kan emicidir. Kalkıp o parlamentonun şanına uymayacak şekilde cumhurbaşkanına ve iktidar partisinin mensuplarına küfredecek kadar alçalanlara ben artık diyecek bir şey bulamıyorum.” dedi. Erdoğan, Kırşehir’de düzenlenen Ahilik Haftası töreninde konuştu.

2016-05-27 16:58:05

MHP'li Vural: Yargıya hesap vermekten başka bir seçenek yok

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP ve HDP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurularını değerlendirdi. Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, “Yargıya hesap vermekten başka bir seçenek yok.” dedi. Vural, şunları ifade etti: “Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bunlar, bundan önce 80 milletvekili ile ‘Bizim dokunulmazlığımızı kaldırın’ diye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na başvuranlar, şimdi dokunulmazlıklarla ilgili bir adım atıldığında Anayasa Mahkemesi’ne başvurup bunun iptal edilmesini istiyor. Teröre arka çıkan, terör örgütüne üye olan herkes bu hesabı verecektir.

2016-05-27 15:47:23

Meclis Başkanı Kahraman: Darbe dönemleri kapanmıştır

TBMM Genel Kurulu, 65’inci Hükümet Programı görüşmeleri gerçekleştirmek üzere Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, oturumun başında 27 Mayıs darbesini kınadı. Kahraman, açıklamasında şunları söyledi: “27 Mayıs 1960, 1924 Anayasası’nın kaldırıldığı ve TBMM’nin feshedildiği talihsiz bir gündür. Yassıada duruşmaları neticesinde Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edildiği ve milletvekillerinin mahkumiyetine karar verilen kara gündür. Sonrasında gerçekleşen veya teşebbüs edilen bazı darbelere maruz kaldık. Darbeler tarihe gömülmüştür ve darbe dönemleri kapanmıştır.

2016-05-27 15:36:58

AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı’dan 'dokunulmazlık' tepkisi

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran milletvekillerine tepki gösterdi. Bostancı, "Sen terörle bağlantılı bir partiymiş gibi görünmekten imtina etmiyor musun? Hukuken bu yükü üstünden atmak istemez misin? Niye koşuyorsun bu kadar kendini korumak için?" diye sordu. Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP ve HDP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurularını değerlendirdi. CHP ve HDP’nin daha önce fezlekelerin yargıya intikali yönünde görüş bildirdiğini hatırlatan Bostancı, şöyle konuştu: "Bu fezlekeler niçin yargıya gitmiyor? Bütün vekillerin fezlekeleri gitsin. 'AK partili vekillerin yolsuzluk usulsüzlük fezlekeleri var’ diye kaç kere bunu kürsülerden bağırdılar, söylediler. İşte buyurun kimin ne fezlekesi varsa gitsin.

2016-05-27 15:13:42

CHP Sözcüsü Böke: Fezlekesi olanlar başvuru hakkını kullanacaktır

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Fezlekesi olan milletvekillerimiz başvuru hakkını kullanacaktır.” dedi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Böke, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular hakkında konuştu. Böke, “Cumhuriyet Halk Partisi fezlekesi olan milletvekillerinin bireysel başvuru hakkını kullanacağı bir süreçten geçiyor. Bu yönde herhangi bir değişiklik yok. Fezlekesi bulunan milletvekillerimizden tercih edenler Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurularını yapacaklar.

2016-05-27 15:06:30

HDP'den Anayasa Mahkemesi'ne dokunulmazlık başvurusu

HDP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonrasında HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve Basın Sözcüsü Ayhan Bilgen basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. HDP’li vekillerin yanı sıra CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de dokunulmazlıkların kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, geçmiş dönemlerde de parti kapatılarak, dokunulmazlıkların kaldırıldığına dikkat çekerek, “Bugün TBMM’de yasal bir düzenleme ile Anayasa’ya geçici bir madde eklenerek dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki karara karşı Anayasa Mahkemesi nezdinde bir hukuki denetimin yapılmasını ve iptal edilmesi içeriği ile başvurumuzu yaptık. Maalesef dönüp dolaşıp hep aynı noktaya geliyoruz. Geçmiş dönemlerde de parti kapatıldı, dokunulmazlıklar kaldırıldı.

2016-05-26 18:23:37
Tarih araligi secin:
-