"ABD"  Haberleri

‘Borsada 85 bin seviyesi aşılabilir’

Borsada yukarı yönlü oynamalar görülebileceğine işaret ediliyor. ALB Forex Analisti Rıdvan Baştürk, dünyada toparlanmaya bağlı olarak Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi’nin 85 bin seviyesini aşabileceğini vurguluyor. Baştürk, burada en büyük riskin de ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı olduğunu belirtiyor. BIST 100 Endeksi, dalgalı bir eğilim ortaya koyuyor. Ocak ayında 70 bin seviyesinde olan endeksin Şubat ayında 73 bini, Mart ayında 75 bini, Nisan ayında bir ara 86 bini geçtiği; Mayıs ayında ise 76 bine gerilediği görülüyor. Pay alım satımında gerek Fed’den gelen açıklamalar gerek Avrupa ve Asya’nın durumu önemli rol oynuyor.

2016-05-27 16:38:59

İhracatçı faiz indirimi bekliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İhracatçı Eğilim Anketi’ni cevaplayan firmaların yüzde 64’ü Merkez Bankası’ndan faiz indirimi bekliyor. Firmaların 2016 dolar tahmini 3,04 lira, Euro tahmini 3,38 lira. İhracatçılar için en önemli hedef ülke yüzde 16,8 ile ABD. Onun ardından yüzde 14,7 ile İran, yüzde 10,4 ile Almanya, yüzde 9,1 ile İngiltere geliyor. Toplam 470 firmanın ilk 3 aya dair yorumlarına, 2016 tahminlerine yer verilen ankete göre yeni bölgelere giren ihracatçı oranı yüzde 37,2. 2016’da üretim ile ihracatta daralmaya ihtimal vermeyen ihracatçı oranı yüzde 77 ve yüzde 68,6 olarak sıralanıyor.

2016-05-27 15:48:27

MHP'li Vural: Yargıya hesap vermekten başka bir seçenek yok

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP ve HDP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurularını değerlendirdi. Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, “Yargıya hesap vermekten başka bir seçenek yok.” dedi. Vural, şunları ifade etti: “Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bunlar, bundan önce 80 milletvekili ile ‘Bizim dokunulmazlığımızı kaldırın’ diye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na başvuranlar, şimdi dokunulmazlıklarla ilgili bir adım atıldığında Anayasa Mahkemesi’ne başvurup bunun iptal edilmesini istiyor. Teröre arka çıkan, terör örgütüne üye olan herkes bu hesabı verecektir.

2016-05-27 15:47:23

Kadirov'un kaybolan kedisi için verdiği ilan alay konusu oldu

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov’un kaybolan kedisi için fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'da ilan vermesi alay konusu oldu. BBC'nin haberine göre, Kadirov kedisinin fotoğrafını 1,8 milyon takipçisi olan Instagram hesabından paylaşarak, "Kedimiz 10 gün önce kayboldu. Çocuklara çok bağlı olduğu ve onlarla oynamayı sevdiği için kısa zamanda geri döner sandık… Ama artık cidden kaygı duyuyoruz. Belki mahallede birileriyle kalıyordur… Bilgi verebilecek olan varsa minnettar oluruz. Şimdiden teşekkürler." notunu düştü.

2016-05-27 15:36:41

Atletik Performans Antrenörlüğü Kursu başladı

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından bu sene ilk defa düzenlenen Atletik Performans (Fitness) Antrenörlüğü kursu, Antalya'daki Gloria Sports Arena'da başladı. Bu kurs, 2016-2017 sezonundan itibaren zorunlu kadrolar içerisinde yer alacak Atletik Performans (Fitness) Antrenörü olarak çalışmak isteyenler için Türkiye'de ilk olma özelliğini de taşıyor. Konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan bilgilendirmede, "Üç etap olarak planlanan ve ilk etabı teorik derslerin kursiyerlere e-öğrenme üzerinden verilen kursun ikinci bölümü olan bu oturum 7 gün sürecek." denilirken, şu ifadelere yer verildi: "Saha ve fitness salonu pratiklerinin ağırlıklı olduğu bu programda, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Prof.

2016-05-27 15:20:50

Hiroşima'ya gelen ilk ABD Başkanı Obama'dan nükleer silahları azaltma çağrısı

Japonya'nın Hiroşima şehrini ilk kez ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, Hiroşima Barış Anıtı'na çelenk koydu. Anıt önünde saygı duruşunda bulunan Obama yaptığı konuşmada, nükleer silahları azaltma çağrısında bulundu. Japonya'nın ev sahipliğinde Kashikojima Adası'nda G7 ülkeleri bir araya geldi. Vietnam ziyaretinin ardından Japonya'ya zirveye katılmak için gelen ABD Başkanı Obama, bugün Hiroşima'ya gitti. Hiroşima anıtının önünde saygı duruşunun ardından Obama, imzaladığı Barış Anma Parkı'ndaki konuk defterine şunları yazdı: "Hepimiz savaşın neden olduğu acıları biliyoruz. Artık barışı egemen kılmak ve nükleer silahların olmadığı bir dünya yaratmak için gerekli cesareti göstermeliyiz.

2016-05-27 15:13:41

El Cezire: Rusya, Halep'i misket bombaları ile vuruyor

El Cezire televizyonu, Rusya'nın muhaliflerle Esed yönetimi arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep'e misket bombaları ile vurduğunu duyurdu. Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te Rusya destekli yönetime bağlı ordu ile muhalifler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor. Rusya ve yönetime ait savaş uçaklarının dün Halep ve kırsalına yönelik 270'ten fazla hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi. Esed ordusuna ait savaş uçakların, Halep'in Huraytan, Elmuyesir, Baidin, Haydariya ve Bab bölgelerine varil bomları ile bombaladığı bildirildi. Öte yandan bugün El Cezire televizyonu bölgedeki muhabirine dayandırdığı son dakika haberine göre; Rusya şiddetli çatışmaların sürdüğü Halep kırsalını misket bombaları ile vurduğunu duyurdu. Salkım bombası ya da , 'bomba içinde bomba' olarak bilinen misket bombası düştüğü alanlarda büyük tahribata yol açıyor.

2016-05-27 15:07:57

CHP Sözcüsü Böke: Fezlekesi olanlar başvuru hakkını kullanacaktır

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Fezlekesi olan milletvekillerimiz başvuru hakkını kullanacaktır.” dedi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Böke, dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurular hakkında konuştu. Böke, “Cumhuriyet Halk Partisi fezlekesi olan milletvekillerinin bireysel başvuru hakkını kullanacağı bir süreçten geçiyor. Bu yönde herhangi bir değişiklik yok. Fezlekesi bulunan milletvekillerimizden tercih edenler Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurularını yapacaklar.

2016-05-27 15:06:30

Teröristler, anonsları duyunca teslim oldu

Mardin'in Nusaybin ilçesinde askerin teslim olmaları için yaptığı anonsu duyan 3 terörist, teslim oldu. Yapılan anonsta, "Gençler alanınız daraldı, artık sona yaklaştık. Gelin bu işten vazgeçin. Anonsumuza kulak verin. Adalet, hayat, yaşam ve aileleriniz sizi bekliyor. Türk askeri teslim olana hiçbir şey yapmaz.

2016-05-27 14:48:31

Gün ortasında döviz piyasası: Dolar 2,9447 TL, Euro 3,291 TL

Serbest piyasada gün ortası itibarıyla 2,9444 TL’den alınan dolar 2,9447 TL’den satılırken, 3,2904 TL’den alınan Euro’nun satış fiyatı ise 3,291 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar paritesi 1,1176 seviyesinde.

2016-05-27 13:04:37

Güney Kore ve Çin’de Kapadokya atağı

Kapadokyalı turizmciler, Uzakdoğu’nun en önemli ülkelerinden Güney Kore ve Çin’e düzenledikleri gezi ile bölgenin tanıtımını yaptı. Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Türkiye’nin bir çok yöresinde olduğu gibi bu yıl turizmde, dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya bölgesinin de turizmciler için çok zor bir yıl olarak hatıralarda kalacağını söyledi. Şimdiden bir çok turizmcinin ‘yaşadıkları en kötü yıl’ olarak nitelendirmeye başladığını anlatan Dinler, şunları kaydetti: “Yüzde 50’ler hatta daha üstü ile ifade edilen düşüşler, sadece iç pazarın hafta sonunda yaşattığı yoğunluk ile açıkçası Kapadokya için çok zor bir dönemi gösteriyor. Fakat Kapadokya tanıtımı kriz dinlemeyeceği için biz yine turizmciler olarak yollara, yine uzak diyarlara doğru yola çıkmaya karar verdik. Daha önce sırasıyla Chicago (ABD), Yeni Delhi (Hindistan), Kuala Lumpur (Malezya), Singapur City (Singapur), Oslo (Norveç), Stockholm (İsveç), Helsinki (Finlandiya), Shanghai (Çin Halk Cumhuriyeti), Hong Kong (Çin Halk Cumhuriyeti), St. Petersburg (Rusya), Moskova (Rusya), Taipei (Tayvan - Çin Cumhuriyeti), Manila (Filipinler) ve Ho Chi Minh City’nın (Vietnam) ardından 15.

2016-05-27 12:18:10

ABD: YPG armalı kamuflaj güvenlik sebebiyle giyildi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye'de DAEŞ kontrolündeki Rakka kentine yönelik operasyonda ABD askerlerinin giydiği kamuflajlardaki YPG arması ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada özel birliklerin güvenliklerini sağlamak amacıyla böyle yöntemler kullanabileceği öne sürüldü. DAEŞ'in merkezi konumundaki Rakka kentine yönelik, çoğunluğu YPG unsurlarından oluşan Suriye Demokratik Güçleri'nin operasyonları sürüyor. DAEŞ ve Suriye Demokratik Güçleri arasında çatışmalar devam ederken operasyonlarda ABD askerlerinin üzerinde YPG armalı kamuflajların olduğu ABD askerlerinin fotoğrafları yayınlandı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın toplantısında, fotoğraflarla ilgili yaptığı açıklamada ABD güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri'ne danışmanlık için bölgede bulunduğunu ve sıcak çatışmalara girmediğini ileri sürdü. Güvenlik gerekçesiyle bu tür yöntemler kullanılabileceğini ifade eden Cook, "Özel harekat birlikleri belli bölgelerde operasyonlara katılırken kendi güvenliklerini sağlamak adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir" şeklinde konuştu.

2016-05-27 12:14:08

Hitler, Stalin ve Bağdadi'nin okul yıllığında yer alan özdeyişleri tepki çekti

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde faaliyet gösteren "Quaker Valley" eğitim kurumlarının yıllığı öğrenci velilerinden büyük tepki aldı. Okul yetkilileri, mezuniyet için hazırlanan yıllıklarda yer alan Joseph Stalin, Adolf Hitler ve DAEŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi özdeyişleri için özür diledi. ABD’nin Pennsylvania eyaletinde, Quaker Valley eğitim kurumlarına bağlı lisenin mezuniyet yıllıklarında şiddet eylemleri ile anılan liderlerin özdeyişlerinin yer alması, öğrenci velilerince tepkiyle karşılandı. Velilerden gelen tepki üzerine okul yönetimi editöryal denetim sürecinde yaşanan ihmal için kamuoyundan özür diledi. Hitler’in “Kelimeler keşfedilmemiş yerlere köprüler kurar”, Stalin’in “Fikirler silahlardan daha güçlüdür. Biz düşmanlarımızın silah sahibi olmalarına izin vermedik, neden fikir sahibi olmalarına izin verelim ki” ve DAEŞ lideri Bağdadi’nin “Doğru ol.

2016-05-27 11:21:03

Tatvan'da resim sergisi açılışı

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Benekli Köyü Ortaokulu öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı. Tatvan Yaşam AVM’de açılan serginin açılışı Tatvan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Yüzer ve davetliler tarafından yapıldı. Sergide öğrencilerin yapmış olduğu resimler, teknoloji ve tasarım derslerinde yaptıkları el sanatları ürünleri yer aldı. Açılışın ardından davetlilerle birlikte sergiyi gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Yüzer, okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Selcan Güneş’ten sergi ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Öğrenciler tarafından yıl boyunca yapılan çalışmaları tek tek inceleyen Yüzer, yapılan başarılı çalışmalardan ötürü okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Selcan Güneş ve öğrencilerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Öğrencilerin açmış olduğu serginin önemine vurgu yapan Yüzer, "Öğrencilerimizi açtıkları sergiden ötürü kutluyoruz.

2016-05-27 11:13:35

Dünya şampiyonasında 2 bronz birden

Kazakistan’ın başkenti Astana’da devam eden Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda milli boksörler Elif Güneri ve Şennur Demir bronz madalya kazandı. Yarı final müsabakalarının ilk seansında 81 kiloda milli sporcu Elif Güneri ringe çıktı. Oldukça çekişmeli geçen mücadelede Güneri, Avusturyalı rakibi Kaye Scott’a 2-1 yenildi. Bu sonuçla final şansını kaçıran Elif Güneri, dünya üçüncüsü oldu ve Türkiye'ye bronz madalya kazandırdı. Günün ikinci seansında ise +81 kiloda milli boksör Şennur Demir final mücadelesi verdi. ABD’li boksör Shadasia Green ile karşılaşan Demir, rakibine 3-0 geçilerek bronz madalyada kaldı.

2016-05-27 10:57:51

Suriye’ye insani yardımlar havadan atılacak

Suriye’yi Destekleyen Ülkeler Grubu, halka ulaştırılamayan insani yardımların birkaç gün içinde havadan gönderileceğini duyurdu. ABD'nin BM temsilcisi Samantha Power, Suriye’yi Destekleyen Ülkeler Grubu’nun Suriye’de kuşatma altındaki sivillere insani yardımların havadan ulaştırılması kararını aldığını söyledi. Power, gıda gönderme programının yapılması için kararı BM Gıda Örgütü’ne bildirdiklerini ve bunun Haziran ayı başında başlayacağını aktardı. ABD’li temsilci Power, Rusya’nın kuşatma altındaki sivillerin bombalanmaması ve onlara insani yardımların ulaştırılması konusunda Suriye yönetimine baskı kurma konusunda sorumluluğu olduğunu vurguladı. BM Suriye özel temsilcisi Stafaan de Mistura; Şam yönetimi ve muhalif grupların yardım konvoylarının ulaştırılmasına müsaade etmemeleri durumunda sivillerin ciddi bir açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalacakları uyarısında bulunmuştu. BM temsilcisi, yardımların ulaştırılmaması durumunda çok sayıda sivilin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirmişti.

2016-05-27 10:49:01

Bakkal işletmecisi kurşunlanarak öldürüldü

Adana’da bir bakkal dükkanı işletmecisi, sabah iş yerinin önünde tartıştığı kişi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Olay Adana’nın merkez Yüreğir İlçesi 19 Mayıs Mahallesi 1120. Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre, sabah saatlerinde iş yerini açan bakkal işletmecisi Abdullah Atak (46), kimliği belirlenemeyen bir kişiyle tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede silahlı kavgaya döndü. Silahını çeken katil zanlısı Atak’a ateş açtı.

2016-05-27 10:21:46

Dolar güne 2,9381 TL, Euro 3,2882 TL’den başladı

Serbest piyasada bu sabah itibarıyla 2,9371 TL’den alınan dolar 2,9381 TL’den satılırken, 3,2876 TL’den alınan Euro’nun satış fiyatı ise 3,2882 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar paritesi 1,1193 seviyesinde.

2016-05-27 09:22:35

Mersin'de feci kaza: 2 ölü

Mersin merkez Toroslar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı araçta bulunan 2 Suriyeli hayatını kaybetti, 3'ü de yaralandı. Kaza, saat 00.30 sıralarında Çavuşlu Mahallesi 207. Cadde üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre; Suriye uyruklu Alaeddin Abdulsamet (26) idaresindeki 33 SAB 097 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu önce park halinde duran bir araca çarptı, hız kesmeyen araç daha sonra bir sitenin istinat duvarına çarparak durabildi. Kazada, araç sürücüsü Alaeddin Abdulsamet ile Belal Almasri (30) olay yerinde feci şekilde can verdi.

2016-05-27 02:24:20

Galatasaray: 1 - Fenerbahçe: 0

Stat: Antalya Stadyumu Hakemler: Mete Kalkavan, Ceyhun Sesigüzel, Esat Sancaktar Galatasaray: Fernando Muslera, Hakan Balta, Semih Kaya, Lionel Carole, Jason Denayer,Emre Çolak, Selçuk İnan, Yasin Öztekin, Wesley Sneijder (Dk. 46 Chedjou), Sinan Gümüş (Dk. 65 Sabri Sarıoğlu), Lukas Podolski Fenerbahçe: Fabiano Ribeiro, Simon Kjaer, Hasan Ali Kaldırım, Şener Özbayraklı, (Dk. 79 Gökhan Gönül) Abdoulaye Ba, Luis Nani, Josef De Souza, Volkan Şen, Mehmet Topal, Alper Potuk (Dk. 69 Markovic), Robin Van Persie (Dk. 46 Fernandao) Gol: Dk.

2016-05-26 23:21:34

Anadolu Efes: 88 - Darüşşafaka Doğuş: 73

Salon: Abdi İpekçi Spor Salonu Hakemler: Erşan Kartal, Zafer Yılmaz, Altuğ Köselerli Anadolu Efes: Alex Tyus (10), Oğulcan Baykan, Doğuş Balbay (2), Derrick Brown (9), Cedi Osman (10), Birkan Batuk (4), Dario Saric (13), Furkan Korkmaz (8), Jayson Granger (8), Thomas Heurtel (11), Bryant Dunston (12), Ahmet Duverioğlu (1) Darüşşafaka Doğuş: Scottie Wilbekin (18), Mehmet Yağmur, Reginald Edward Redding (7), Metin Türen (7), Semih Erden (10), Manuchar Markoishvili (3), Furkan Aldemir (7), Jamon Lucas Gordon (5), Ender Arslan (5), Marcus Slaughter (5), Luke Cameron Harangody, Emir Preldzic (6) 1. Periyot: 22 - 10 2. Periyot: 21 - 20 (43 - 30) 3. Periyot: 30 - 16 (73 - 46) 4. Periyot: 15 - 27 (88 - 73) Spor Toto Basketbol Süper Ligi play off yarı final serisinin ikinci maçında Anadolu Efes'le Darüşşafaka Doğuş, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. İlk maçı 80-71 kazanan Anadolu Efes, baştan sona üstün götürdüğü ikinci maçı da 88-73 kazanmayı bildi ve seriyi 2-0'a getirdi.

2016-05-26 23:06:44

Galatasaray: 1 - Fenerbahçe: 0 (İlk yarı)

Stat: Antalya Stadyumu Hakemler: Mete Kalkavan, Ceyhun Sesigüzel, Esat Sancaktar Galatasaray: Fernando Muslera, Hakan Balta, Semih Kaya, Lionel Carole, Jason Denayer, Emre Çolak, Selçuk İnan, Yasin Öztekin, Wesley Sneijder, Sinan Gümüş, Lukas Podolski Fenerbahçe: Fabiano Ribeiro, Simon Kjaer, Hasan Ali Kaldırım, Şener Özbayraklı, Abdoulaye Ba, Luis Nani, Josef De Souza, Volkan Şen, Mehmet Topal, Alper Potuk, Robin Van Persie Gol: Dk. 31 Lukas Podolski (Galatasaray) Sarı kartlar: Dk. 37 Alper Potuk (Fenerbahçe), Dk. 38 Fernando Muslera (Galatasaray) 2015 - 2016 Sezonu Ziraat Türkiye Kupası finalinde bu akşam Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmanın ilk yarısı 31. dakikada Podolski’nin attığı golle Galatasaray üstünlüğü ile sonuçlandı. 54.

2016-05-26 22:15:10

Darüşşafaka Doğuş'u 88-73 yenen Anadolu Efes seriyi 2-0 yaptı

Spor Toto Basketbol Süper Ligi play off yarı final ikinci maçında Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş'u 88-73 yenerek seride 2-0 öne geçti. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan ilk maçı da 80-71 kazanan ve 1-0 öne geçen Anadolu Efes, bugün oynanan ve 88-73 biten maçla birlikte seriyi 2-0'a getirdi. Lacivert beyazlı ekip, 22-8'lik seriyle başladığı ve baştan sona önde götürdüğü maçta 5 oyuncudan çift haneli skor katkısı alırken, en skorer isim 13 sayı atan Dario Saric oldu. Cedi Osman ve Alex Tyus'un 10'ar sayı attığı maçta Bryant Dunston 12, Thomas Heurtel 11 sayı ile oynadı. Konuk ekipte ise Scottie Wilbekin 18, Semih Erden 10 sayı kaydetti. Anadolu Efes, bu galibiyetle seride durumu 2-0'a getirdi.

2016-05-26 22:06:12

Kupa finalinde Galatasaray-Fenerbahçe maçının ilk 11'leri belli oldu

54. kupanın sahibini bulacağı ve Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak 2015 - 2016 Sezonu Ziraat Türkiye Kupası finalinde başlama düdüğüne dakikalar kala takımların ilk 11'leri de belli oldu. Antalya Stadı'nda oynanacak ve hakem Mete Kalkavan'ın düdük çalacağı Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki final maçı saat 21.15'te başlayacak.

2016-05-26 20:18:28
Tarih araligi secin:
-