latests
Son Dakika

İTO’dan İran açıklaması

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İran’a ambargonun kalkmasının Türkiye’nin ticareti adına önemli olduğunu vurguladı. Çağlar, İstanbullu tüccarın İran ile ortak üretim yapıp yeni ülkelere açılmayı hedeflediğine işaret etti.Aralık ayında İran Odalar Birliği Başkanı ve heyetini İTO'da ağırladıklarını anlatan Çağlar, şu açıklamalarda bulundu:“Oda olarak epeydir İran merceğimizde idi.ito,iran,ambargo,ortak üretim,ticaret,firma,iran sermayeli şirketler,iran,çağlar,istanbul ticaret,ıran,ibrahim çağlar,türkiye,istanbul,expo

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İran’a ambargonun kalkmasının Türkiye’nin ticareti adına önemli olduğunu vurguladı. Çağlar, İstanbullu tüccarın İran ile ortak üretim yapıp yeni ülkelere açılmayı hedeflediğine işaret etti.


Aralık ayında İran Odalar Birliği Başkanı ve heyetini İTO'da ağırladıklarını anlatan Çağlar, şu açıklamalarda bulundu:

“Oda olarak epeydir İran merceğimizde idi. Ambargonun kalkacağını öngörerek bir sene evvel Tahran'da büyük ses getiren giyim fuarı tertip ettik. İran Ekonomi Bakanı'nın katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı yaptık. Her iki tarafın yatırımcılarının da katıldığı üç toplantıda bulunduk. Mayıs ayında da İran'da ticaret alanında bir Expo Turkey in Iran tertip etmekteyiz. Bu fuar, yatırımcılarımız için önemli bir imkan olacak.”

“İRAN’DA ORTAK ÜRETİM YAPALIM”

Türkiye'nin İran ile ticaretini hep devam ettiğini belirten Çağlar, şunları dile getirdi:

“İran ile devam eden ticaretimizi ve güç birliğimizi yeni bir boyuta taşımalıyız. İran’ın şu anda en önem verdiği konu kendi ülkesine yatırım yapılması. Sayın Ruhani gelecek senelerde 50 milyar dolar tutarlı uluslararası yatırım çekmeyi hedeflediklerini açıkladı. İran’ın 32,6 milyar dolar tutarlı varlıklarının da serbest bırakılması söz konusu. Türkiye’nin İran ile hem tarihi hem ekonomik bağları temel alındığında en güçlü ticaret ortağının Türkiye olacağı kanaatindeyiz. İstanbullu tüccar olarak hedefimiz İran’a hem mal satmak hem de o ülkenin girişimcisi ile ortak üretim yapıp üçüncü ülkelere açılmak. Her iki tarafın da yararlanacağı önemli bir imkan önümüzde. İran'da ortak yatırım alanları belirleyip üretime başlamak için bir an evvel kolları sıvamamız gerekiyor."


İTO verilerine göre İstanbul’da 2015’te İranlı yatırımcılar tarafından 240 yeni firma açıldı. Şehirde halen İTO’ya üye İran sermayeli bin 715 firma faaliyet yürütüyor.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ