latests
Son Dakika

"Herkesin ağzında sakız olan 1.709 şube müdürü atamasında hala gelişme yok"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, herkesin ağzında sakız olan 1.709 şube müdürünün atamasında halen bir gelişme olmadığını belirterek, "Türkiye’de göstere göstere hukuk katlediliyor. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınıyor.chp muğla milletvekili nurettin demir,demir,danıştay,fethi fahri kaya,chp muğla,chp,milli,milli eğitim,nurettin demir

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, herkesin ağzında sakız olan 1.709 şube müdürünün atamasında halen bir gelişme olmadığını belirterek, "Türkiye’de göstere göstere hukuk katlediliyor. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınıyor. Hukuku çiğnemenin bir alışkanlık haline gelmesi, yurttaşlarımızın devlete olan güvenini sarsar." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Demir, "Herkesin ağzında sakız oldu. 1.709 şube müdürü atamasında halen bir gelişme yok." dedi. Demir, Türkiye’de göstere göstere hukukun katlediliyor olduğunu vurguladı. 16 Nisan 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın, şube müdürleri için bir sözlü sınav yaptığını hatırlatan Demir, şöyle konuştu: "Yazılı sınava 40 bin kişi giriyor. Barajı aşan mülakata 5 bin 913 kişi çağırılıyor. Sözlü sınav puanları esas alınarak 1709 kişi atanıyor. Atanan kişilerin de sadece bir sendikadan olması ilginç bir tesadüf! Yazılı sınavda yüksek not alan, ancak sözlü sınavda elenen adaylar, mağduriyetlerinin giderilmesi için haklı olarak hukuka başvurdu. Bu konuda verilmiş İdare mahkemeleri ve yerel mahkemelerce verilmiş yüzlerce karar var. Bu kararlar ortak olarak şunu diyor: 'Sadece sözlü sınav puanlarıyla atama yapılması hukuksuzdur.' Ancak Milli Eğitim Bakanlığı kararları uygulamadı. Kararların sadece yönetmeliğe geldiğini, atamalarla ilgili iptal kararı olmadığını açıkladı. 2014 Kasım’ında Milli Eğitim Bakanı bütçe görüşmelerinde “mahkeme kararlarını uygulayacağız” dedi. Ancak 2 sene geçti, hala kararlar uygulanmadı. Mağdur adaylar BİMER’e başvurdu: Daire Başkanı Fethi Fahri Kaya bakan adına yanıt veriyor. Bakan adına verilen yanıt: '1709 şube müdürünün atama işleminin Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 22/01/2015 günlü, 2015/364 sayılı kararıyla hukuka uygun bulunmuştur.' Verilen bu yanıtla hem yerel hem de en üst idari yargı merci olan Danıştay Dairelerinin kararları yok sayılmıştır. Üstüne üstlük bu kararların uygulanmamasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru da görmezden gelinmiştir. Milli eğitim Bakanı kendi varlık nedeni olan hukuku görmezden gelmektedir."

Milli Eğitim Bakanı'nın Anayasanın 138. Maddesindeki 'yasama yürütme organlarının yargı kararlarına uyma zorunluğu' maddesini çiğnediğini belirten Demir, ayrıca İdari Yargılama Usulü Kanunun 28. Maddesindeki 'yargı kararların uygulanması idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez' maddesini yok saydığına dikkat çekti. "Ortaya çıkan haksızlığı gidermek için çaba göstermiyor. Söz veriyor, ama yerine getirmiyor. Uygulamıyor, uygulatmıyor." diyen Demir, "Meclis'te de bizlerin defalarca gündeme getirdiği bu mağduriyet giderilecek mi yoksa hukuku görmezden gelmeye devam mı edilecek? Sayın Bakan yalan söylemeye devam mı edecek? Milli eğitim bakanı hem kendi kandırıyor, hem BİMER’i kandırıyor, hem de vatandaşı kandırıyor. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınıyor. Hukuku çiğnemenin bir alışkanlık haline gelmesi, yurttaşlarımızın devlete olan güvenini sarsar. Bakan bu kararları uygulayana kadar gerekirse her gün bu durumu gündeme getirmeye devam edeceğim. Yurttaşlarımızın güvenini yeniden tesis etmek, gelin bu yanlıştan geri dönün. İnsanların çığlıklarına kulak verin ve haklarını iade edin." şeklinde konuştu.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ