latests
Son Dakika

Katalonya’nın yeni başkanı bağımsızlık yanlısı Puigdemont oldu

Katalonya’nın yeni başkanı bağımsızlık yanlısı Puigdemont oldu

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde bağımsızlık yanlısı siyasetçi Carles Puigdemont başkanlığa seçildi. Katalan Parlamentosu’nda yapılan oylamada Puigdemont, 70 ‘Evet’, 63 ‘Hayır’ ve 2 çekimser oyla Katalonya’nın 130. Başkanı oldu.ispanya,katalonya,bağımsızlık,başkan,carles puigdemont,sosyalist işçi partisi,psoe,puigdemont,katalonya özerk,carles,katalonya’da,mariano rajoy,ciudadanos,katalan,pedro sanchez,130,mas,cup,artur mas’ın,mariano rajoy'un,albert rivera,katalonya

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde bağımsızlık yanlısı siyasetçi Carles Puigdemont başkanlığa seçildi.

Katalan Parlamentosu’nda yapılan oylamada Puigdemont, 70 ‘Evet’, 63 ‘Hayır’ ve 2 çekimser oyla Katalonya’nın 130. Başkanı oldu. Katalonya’da 27 Eylül seçimlerinden beri hükümet kurulamıyordu. 135 sandalyeli parlamentoda 62 sandalyesi bulunan ayrılıkçı koalisyon 'Junts pel Si' (Evet için Birlikte), anti-kapitalist CUP (Halk Birliği Adaylığı) partisinin desteğini aldı. 10 vekili bulunan CUP, destek vermek için eski Başkan Artur Mas’ın adaylıktan çekilmesi yönünde ısrar etti ve sonunda bunu başardı. Mas, dün adaylıktan çekildiğini ve yerine Girona Belediye Başkanı Carles Puigdemont’u önerdiğini açıkladı.

‘Junts pel Si’ koalisyonu, 18 ay içinde İspanya’dan bağımsız olarak ‘Katalonya Cumhuriyeti’ni kurmayı planlıyor.

MADRİD’DEN AÇIKLAMA

20 Aralık seçimlerinden beri hükümetin kurulamadığı İspanya’nın geçici başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya’da ayrılıkçı süreci devam ettiren anlaşmayı ve yeni Başkan Puigdemont’un sözlerini eleştirdi. Puigdemont’un bağımsızlığa ilişkin sözlerinin yasadışı olduğunun altını çizen Rajoy, kanuna muhalif hiçbir harekete izin vermeyeceklerini söyledi.

Mariano Rajoy'un, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez ve Ciudadanos Partisi lideri Albert Rivera ile konuşarak İspanya’nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda desteklerini aldığı bildirildi.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ