latests
Son Dakika

Obama, Kongre’deki son konuşmasına Suriyeli mülteciyi de davet etti

ABD Başkanı Barack Obama, bu yıl Kongre’de son defa yapacağı 'Birliğin Durumu' konuşmasına Suriyeli bir mülteciyi de davet etti.ABD’de her yıl başkanın "Birliğin Durumu" konuşması yapması geleneksel olduğu gibi siyasi açıdan da büyük önem arz ettiği belirtiliyor. Kongre üyelerinin tamamı ile Yüksek Mahkeme (Anayasa Mahkemesi) üyeleri, ordunun en üst kademeleriyle yalnızca özel davetlilerin katılabildiği "Birliğin Durumu" konuşmasını Obama bu yıl son defa yapacak.obama,hamo,kongre,new york,edward norton’un hamo,anayasa mahkemesi,micheel obama,detroit,usa today,abd,suriye,barack obama

ABD Başkanı Barack Obama, bu yıl Kongre’de son defa yapacağı 'Birliğin Durumu' konuşmasına Suriyeli bir mülteciyi de davet etti.

ABD’de her yıl başkanın "Birliğin Durumu" konuşması yapması geleneksel olduğu gibi siyasi açıdan da büyük önem arz ettiği belirtiliyor. Kongre üyelerinin tamamı ile Yüksek Mahkeme (Anayasa Mahkemesi) üyeleri, ordunun en üst kademeleriyle yalnızca özel davetlilerin katılabildiği "Birliğin Durumu" konuşmasını Obama bu yıl son defa yapacak.

Cumhuriyetçi Partililerin, Suriyeli mültecilerin ‘terör’ gerekçesi ile alınmasına sıcak bakmayan Obama, "Birliğin Durumu" konuşmasına Suriyeli mülteci ve bilim insanı Refai Hamo'yu davet etmesi dikkat çekti.

USA Today gazetesinde yer alan haber göre Obama, Detroit şehrinde yaşayan 55 yaşındaki Suriyeli mülteci Hamo'yu özel davet etti. Hamo, First Lady Micheel Obama için Kongre salonunda ayrılan bölümde oturacak. Birliğin Durumu konuşmasına başkanlar özel davet ettikleri kimseleri eşine ayrılan bölümde misafir ediyor.

Hamo, geçen aylarda Amerika genelinde gündem olmuştu. Yaşadığı trajedinin ‘‘Humans of New York’’ adlı internet blogunda yayınlanması üzerine bir anda uluslararası basının dikkatini üzerine çekmişti. Hamo, 2013 yılında evinin hedef olması sonunda eşi, kızı ile 5 akrabasını kaybetmişti. Hamo, aynı yıl içinde Türkiye’ye mülteci olarak sığınmış ve mide kanseri hastalığı nedeniyle de sıkıntılı zamanlar yaşamıştı. Türkiye’de kaldığı yaklaşık iki yıl süre içinde diğer Suriyeli mülteciler gibi sıkıntılara maruz kalan Hamo, ABD’ye mülteci olarak kabul edilmek için müraccatta bulunmuş nihayettin de bu talebi geçen yıl kabul edilmişti. Geçen ay Detroit’e gelerek yerleşen Hamo, salı günü Başkan Obama'nın davetlisi olarak Washington'da yılın en önemli politik konuşmasını dinleyecek.

Hollywood'un tanınmış aktörlerinden Edward Norton’un Hamo ve diğer Suriyeli ile mülteciler yararına başlattığı yardım kampanyası nedeni ile hayat hikayesi Humans of New York adlı blogda yayınlanmıştı. Başkan Obama’da Hamo’nun hayat hikayesi için ''ilham verici'' diye nitelemişti.

Cumhuriyetçi Partililer, Suriye’den özellikle Müslüman mülteci alınmasına karşı. Kongre, geçen yıl Kasım ayında çıkardığı yasa tasarısı ile geçici olarak Suriye ve Irak’tan mülteci kabulünün durdurulmasını karara bağlamıştı.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ