latests
Son Dakika

Çakmak: Bir ülkenin demokrasisi basın özgürlüğüyle doğru orantılıdır

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, bir ülkenin demokratik gelişmiş seviyesi ile basın özgürlüğünün doğru orantılı olduğunu söyledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili yazılı açıklama yapan İlçe Başkanı Çakmak, bugün 34 gazetecinin tutsak olması ve ülke genelinde 7 bin basın mensubunun siyasi baskılar nedeni ile işsizliğe mahkum olmasının utanç verici bir durum olduğunu kaydetti. Bugün Türkiye'nin basın özgürlüğü noktasında dünyada Nijerya, Nijer, Somali ve Kuzey Kore gibi ülkeler sırasında yer almasının gelecek adına kaygı verici olduğunu belirten Çakmak, "Hiçbir dönemde basın böylesi baskı altına alınmamıştı.çakmak,kuzey kore,nijerya,avrupa birliği,abd,erdem gül,dsp,somali,ahmet çakmak,dsp manavgat,can dündar,baas,silivri,hidayet karaca,ab,nijer,çin,gültekin avcı,mehmet baransu,tutuklaması

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, bir ülkenin demokratik gelişmiş seviyesi ile basın özgürlüğünün doğru orantılı olduğunu söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili yazılı açıklama yapan İlçe Başkanı Çakmak, bugün 34 gazetecinin tutsak olması ve ülke genelinde 7 bin basın mensubunun siyasi baskılar nedeni ile işsizliğe mahkum olmasının utanç verici bir durum olduğunu kaydetti. Bugün Türkiye'nin basın özgürlüğü noktasında dünyada Nijerya, Nijer, Somali ve Kuzey Kore gibi ülkeler sırasında yer almasının gelecek adına kaygı verici olduğunu belirten Çakmak, "Hiçbir dönemde basın böylesi baskı altına alınmamıştı. Siyasi iktidar, basın özgürlüğü kırmızı çizgimizdir sözünü gazeteciler tutuklaması ile geçersiz kılmıştır. İktidarın basın özgürlüğündeki kırmızı çizgisinin kendileri düşünmeyen basına kırmızı çizik atma ve Silivri zindanına atma olduğunu uygulamalarıyla açık bir şekilde göstermiştir." dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün bugün artık siyasi iktidarın baskı, sindirme, sansür, maliye ile korkutma, kayyım atama, polis baskını, psikolojik baskı ve otosansürle 'çalışamayan gazeteciler gününe' dönüştüğünün dikkat çeken Çakmak, başta ABD ve Avrupa Birliği(AB) ülkelerinin hepsininde ifade hürriyeti, haber alma ve basın özgürlüğünün anayasal garanti altında olduğunun altını çizdi. Bir ülkede basın özgür olmadan halkın da özgür olamayacağını vurgulayan Çakmak, şunları kaydetti: "Ülkemizin basın özgürlüğünde karnesi çok kötü. Çin, Kuzey Kore ve Ortadoğu'da Baas tipi rejimlerle aynı kategoride. Basın özgürlüğünde dünyada 152 sıradayız. Bugün Can Dündar, Erdem Gül, Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, Gültekin Avcı ve 34 gazeteci tutsaksa basın özgürlüğü noktasında sözün bittiği yerdeyiz."

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ