latests
Son Dakika

Diyanet'i protesto eden kadınların yürüyüşüne izin verilmedi

Antalya’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı (DİB) protesto eden kadınların, Kapalı Yol’da bulunan havuz başından Attalos heykeline yürümesine polis, izin vermedi. Bunun üzerine kadınlar, oturma eylemi yaptı. Yürüyüş öncesinde ise eylemcilerle vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.antalya,kadın,diyanet,eylem,gerginlik,çevik,kazım,yaşasın tayyip erdoğan,attalos

Antalya’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı (DİB) protesto eden kadınların, Kapalı Yol’da bulunan havuz başından Attalos heykeline yürümesine polis, izin vermedi. Bunun üzerine kadınlar, oturma eylemi yaptı. Yürüyüş öncesinde ise eylemcilerle vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.

DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Soruları Cevaplandırma Platformu’nda yayınlanan, babanın kızına şehvet duymasına cevaz veren fetvaya tepki gösteren Antalya Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri, akşam saatlerinde Kapalı Yol olarak da bilinen Kazım Özalp Caddesi üzerinde bir araya geldi. Yürüyüş için hazırlanan kadınlar, DİB aleyhine sloganlar atmaya başladı. Bu sırada caddeden geçen bazı vatandaşlar, eylemcilerin konuşmalarına tepki gösterdi.

Elinde bebek arabası bulunan bir erkek, “Sen böyle şeylere inanıyor musun?” diyerek eylemcilere doğru yöneldi. Bu sırada araya giren başörtülü kadınlar ise, eylemcilerle laf dalaşına girdi. Başörtülü kadınların eylemcilerle fiziki temas geçmesi üzerine eylemi takip eden güvenlik güçleri araya girerek vatandaşları uzaklaştırdı. Bu sırada kadınlardan biri, “Terbiyesizler, Yaşasın Tayyip Erdoğan. Allah razı olsun ondan.” dedi.

Olayların yatışması üzerine yürüyüş yapmak isteyen grup, bu sefer polisle karşı karşıya kaldı. Çevik kuvvet polisi, barikat kurarak grubun yolunu kapattı. Bu sırada polis ve eylemciler arasında müzakere yapıldı. Ancak, müzakereden sonuç çıkmadı. Bunun üzerine grup, oturma kararı aldı. Polisle müzakerelerin devam ettiği sırada polis aleyhine slogan atan grup, “Tecavüzcü polis” ifadesi kullandı. Buna tepki gösteren polis müdürü, “Ben hayatımda hiç kimseye tecavüz etmedim. Tecavüzcü polis ne demek?” diye cevap verdi.

Kısa bir süre oturan eylemciler, yürüyüşten vazgeçti. Üniversiteli Kadın Kolektifi adına açıklama yapan İldeniz Koca, “Diyanetin yaptığı bu açıklama aile içi tacizi ve tecavüzü meşrulaştıran bir açıklamadır.” dedi.

Diyanet'i protesto eden kadınların yürüyüşüne izin verilmedi diyaneti-protesto-eden-kadinlarin-yuruyusune-izin-verilmedi thumbnail text
Sitene Ekle
x
Sitene Ekle
Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ