latests
Son Dakika

'Çocuk sorunlarının çözümünde oyun terapisi yüzde doksan sonuç veriyor'

Oyun terapisinin, 2,5 – 13 yaş aralığındaki çocuklarda görülen bir çok olumsuz davranışın nedeninin belirlenmesi ve giderilmesinde etkin olarak kullanıldığı bildirildi. Tarsus'ta özel bir hastanede görevli Psikolog Dilber Demir Baydar, çocukların oyun terapisiyle bilinç dışını ortaya çıkardığını ifade etti. Baydar, oyun terapisinin; yeme problemi, kaygı, depresyon, okula uyum sağlayamama, takıntı, altına kaçırma, kabızlık, tırnak yeme, kardeş kıskançlığı, öz güven eksikliği, kekeleme, 3 - 4,5 yaş sendromu, kontrolsüz öfke gibi sorunları için uygulanabildiğini kaydetti.baydar,dilber demir baydar

Oyun terapisinin, 2,5 – 13 yaş aralığındaki çocuklarda görülen bir çok olumsuz davranışın nedeninin belirlenmesi ve giderilmesinde etkin olarak kullanıldığı bildirildi. Tarsus'ta özel bir hastanede görevli Psikolog Dilber Demir Baydar, çocukların oyun terapisiyle bilinç dışını ortaya çıkardığını ifade etti. Baydar, oyun terapisinin; yeme problemi, kaygı, depresyon, okula uyum sağlayamama, takıntı, altına kaçırma, kabızlık, tırnak yeme, kardeş kıskançlığı, öz güven eksikliği, kekeleme, 3 - 4,5 yaş sendromu, kontrolsüz öfke gibi sorunları için uygulanabildiğini kaydetti.

Uyum sağladığında bu yöntemle 3-4 seansta sonuç alınabileceğine işaret eden Baydar, uyum süreci geciktiğinde ise seans sayısının artabileceğini hatırlattı. Her seansın 1 saat sürdüğünü ve bunun ilk 15 dakikasının çocuk ve aileyle görüşme, devamındaki 45 dakikanın oyun uygulaması şeklinde geçtiği bilgisini veren Baydar, çocuk sorunlarının çözümünde oyun terapisinin yüzde 90 oranında sonuç verdiğini bildirdi. Bu terapiyle çocuğun dışarıya yansıtmadığı sorunlarını ortaya çıkarılabileceğini vurgulayan Baydar, “Oyun terapisi için çocukların sıkıntısının olması gerekmiyor. Herhangi bir sorun fark edilmese bile, çocuğun bilinç dışında bir sıkıntı olabilir. Örneğin çocuk ilgi görmediğini düşünüyor, bir şeyden korkuyor, kardeşini kıskanıyor, en kötüsü cinsel istismar yaşamış olabilir. Bunları, oyun terapisiyle ortaya çıkarıp çözüm üretmek mümkün.” dedi.

Oyunun, çocukların dünyasında çok özel bir yeri olduğunu açıklayan Baydar, şunları söyledi: “Çocukların kendilerini en iyi ve en güzel ifade ettikleri ortam oyundur. Çocuk iç dünyasını oyunla dışa vurur. Çocuğunuzun hangi oyuncağı en çok sevdiğinden tutun, kendi kendine nasıl oyunlar ürettiği, hangi oyuncak nesnesine bağlı olduğu, bize ruh sağlığıyla ve sıkıntılarıyla ilgili çok önemli ipuçları vermektedir.”

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ