latests
Son Dakika

İzmir'de protesto gösterisi yapan HDP'liler gözaltına alındı

İzmir’de, 9 Ocak 2013'te Paris’te terör örgütü PKK yöneticileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile Silopi'de üç kadın siyasetçinin öldürülmesini protesto etmek isteyen 25’i kadın 29 kişi gözaltına alındı.HDP İzmir İl Kadın Koordinasyonu üyeleri, protesto için Konak ilçesi Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplandı. Bölgeye çok sayıda polis ekibi de sevk edildi.hdp'liler,polis,nusaybin,hdp’li,fidan doğan,zanlılar,amir,pkk,alsancak,kıbrıs,leyla söylemez,sur,izmir,konak,cizre,şırnak

İzmir’de, 9 Ocak 2013'te Paris’te terör örgütü PKK yöneticileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile Silopi'de üç kadın siyasetçinin öldürülmesini protesto etmek isteyen 25’i kadın 29 kişi gözaltına alındı.

HDP İzmir İl Kadın Koordinasyonu üyeleri, protesto için Konak ilçesi Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplandı. Bölgeye çok sayıda polis ekibi de sevk edildi. Polis, basın açıklaması başlamadan grubu, kanuna aykırı açıklama yapmamaları ve slogan atmamaları konusunda uyardı. HDP’li grubun sözcüsü ise, “Sizlik bir durum söz konusu değil. Eğer suç teşkil edecek bir şey varsa yapılması gereken, suç unsuru tespitini savcılığa aktarırsınız.” dedi. Bir sivil polis de suç unsuru bir durum olmaması için uyardıkları, olması halinde müdahale edeceklerini belirtti. Grup sözcüsü, “Suç içeren bir konu yok.” karşılığını verdi. Polis, "Yoksa sorun yok." diyerek, basın açıklaması yapabileceklerini belirtti. Bu diyaloğun ardından HDP’liler, üzerinde "Nusaybin, Sur, Cizre, Şırnak" yazan, nüfus, râkım, sokağa çıkma yasağı ve ölümlerle ilgili rakamların olduğu pankartlar, ayrıca öldürülen söz konusu kişilerin fotoğraflarının bulunduğu bir afiş açarak slogan atmaya başladı. Kürtçe, "Savaşa hayır, barış hemen" şeklinde slogan atan kadınları uyaran polis, bu eylem ve sloganların suç olduğunu belirtti. Dağılmalarını istelerek, aksi halde gözaltı yapılacağını söylediler. Gruptan bir kadın, “Siz baştan karar almışsınız, ‘Biz gözaltı yapacağız.’ dediniz. Sizin yaptınız suçtur. Amir bey, ben de sizi uyarıyorum. Suç işliyorsunuz amir bey.” şeklinde konuştu. Basın açıklamasından önce sloganların devam etmesi üzerine polisler, 25’i kadın 29 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar, polis minibüsüne bindirilerek emniyete götürüldü.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ