latests
Son Dakika

Çamlıca Camii'nin yolları için acele kamulaştırma kararı

Çamlıca Camii'nin yolları için acele kamulaştırma kararı

Üsküdar Çamlıca Tepesi'nde yapımı devam eden camiye giden yollar üzerinde yer alan taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı alındı. Bakanlar Kurulu'nun 4 Ocak tarihli kararına göre Üsküdar Ferah ve Kısıklı Mahalleleri'nde bulunan 31 parsel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılacak.Çamlıca Camii inşaatında sona gelinirken acele kamulaştırma kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.çamlıca camii,yol,acele kamulaştırma,üsküdar,istanbul,istanbul büyükşehir belediyesi,cumhurbaşkanı erdoğan,başbakan davutoğlu

Üsküdar Çamlıca Tepesi'nde yapımı devam eden camiye giden yollar üzerinde yer alan taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı alındı. Bakanlar Kurulu'nun 4 Ocak tarihli kararına göre Üsküdar Ferah ve Kısıklı Mahalleleri'nde bulunan 31 parsel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılacak.

Çamlıca Camii inşaatında sona gelinirken acele kamulaştırma kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından da onaylı Bakanlar Kurulu kararında, "İstanbul İlinde yürütülmekte olan Üsküdar Çamlıca Tepesi Ulaşım Yolları Projesi kapsamında ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından acele kamulaştırılması; İçişleri Bakanlığının 17/12/2015 tarihli ve 2426 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunun 27.maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 4/1/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır." denildi.

ACELE KAMULAŞTIRMA NEDİR?

Kamulaştırma, kamu yararı gözetilerek yapılmak istenen hastane, okul, yol gibi kamunun ortak kullanımına hizmet edecek projeler için şahsa ait taşınmazları kişilerin isteğine bağlı olmadan devletin satın alması işlemidir. Bu satın alma ise kanunla düzenlenen esaslar çerçevesinde ve bedeli ödenmek sureti ile yapılabiliyor. Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulanabilen ve günümüzde daha çok karayolları yapımında ve kentsel dönüşümde uygulanan acele kamulaştırma ise normal kamulaştırma işleminin daha da hızlandırılmasına deniyor. Yani kamu yararının olduğu bazı acil durumlarda gecikmeye fırsat vermeksizin bilirkişi raporu düzenlenerek diğer işlemlerin kamulaştırma işlemlerinden sonra yapıldığı uygulamaya acil kamulaştırma ismi veriliyor.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ