latests
Son Dakika

'Elektriğe yapılan yüzde 10’luk zammın mantıklı açıklaması yok'

İzmir’in en büyük sanayi bölgelerinden İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, 2016 yılında elektrik faturalarına yansıtılacak yüzde 10’luk zammın, kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. TEİAŞ sistem kullanım bedeline yapılan zammın, Türkiye’deki ekonomik kriterler ve kamu yararı ile bağdaşmadığını belirten Uğurtaş, “Sanayicilerimizin elektrik kullanımına ilişkin, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.hilmi uğurtaş,uğurtaş,organize sanayi bölgesi,a ş,izmir,organize

İzmir’in en büyük sanayi bölgelerinden İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, 2016 yılında elektrik faturalarına yansıtılacak yüzde 10’luk zammın, kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. TEİAŞ sistem kullanım bedeline yapılan zammın, Türkiye’deki ekonomik kriterler ve kamu yararı ile bağdaşmadığını belirten Uğurtaş, “Sanayicilerimizin elektrik kullanımına ilişkin, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından fatura edilen sistem işletim ve sistem kullanım bedellerinde 2016 tarifelerinde, 2015 yılı bedellerine göre yüzde 65’lik, 2013 yılına göre de yüzde 176’lık bir artış yapılmıştır. Bu artışı, ekonomik bir mantık içinde açıklamak mümkün değildir. Elektrik tarifelerine yapılan zam, yüzde 6,5 dolayındadır. Sistem kullanım bedellerine gelen yük de yüzde 3,5 civarındadır. Kaba bir hesapla elektriğe yüzde 10 zam yapılmıştır.” dedi.

İAOSB Başkanı Uğurtaş, 2014 yılı sonuna doğru da doğalgaz sistem kullanım bedellerinde yüzde 617,3’lük bir artış olduğunu hatırlatarak, o dönemde bununla ilgili hukuki itiraz sürecini başlattıklarını belirtti. Söz konusu sürecin devam ettiğini, elektrikteki söz konusu durum için de gerekeni yapacaklarını söyledi. Yeni yılla birlikte başta asgari ücret olmak üzere ana maliyet kalemlerinde de ciddi artışlar söz konusu olduğuna dikkat çeken Hilmi Uğurtaş, şöyle devam etti: “Bu artışlara her gün yenileri eklenmektedir. Ulusal ve global piyasaların bu denli durgun olduğu, rekabetin arttığı, kâr marjlarının asgari seviyelere indiği bu dönemde sanayicilerin üstüne daha fazla yük bindirmenin, üretim ve istihdama ihtiyacı olan ülkemiz için ciddi bir risk oluşturduğu unutulmamalıdır.”

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ