latests
Son Dakika

Dünya Bankası: Tacik halkı elektrik kesintilerinden muzdarip

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, Tacikistan'ın nüfusunun yaklaşık yüzde 70'inin kış aylarında sürekli elektrik kesintilerinden sıkıntı yaşadığını kaydedildi. Tacik basınında yer alan habere göre, 2009 yılında Tacikistan'ın elektrik sisteminin Orta Asya elektrik sistemi ile bağlantısının kesilmesi, Orta Asya ülkeleri arasındaki elektrik ticaretinin durdurulması sonucunda ülkede elektrik kesintileri arttı. Dünya Bankası uzmanları, Tacikistan enerji ihtiyacının giderilmesi yoksulluğun azaltılması ve özel sektörün gelişmesi için elverişli bir iklimin yaratılması gibi görevlerin yerine getirilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti.tacik,bankası,orta asya,dünya bankası,tacikistan,asya

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, Tacikistan'ın nüfusunun yaklaşık yüzde 70'inin kış aylarında sürekli elektrik kesintilerinden sıkıntı yaşadığını kaydedildi. Tacik basınında yer alan habere göre, 2009 yılında Tacikistan'ın elektrik sisteminin Orta Asya elektrik sistemi ile bağlantısının kesilmesi, Orta Asya ülkeleri arasındaki elektrik ticaretinin durdurulması sonucunda ülkede elektrik kesintileri arttı.

Dünya Bankası uzmanları, Tacikistan enerji ihtiyacının giderilmesi yoksulluğun azaltılması ve özel sektörün gelişmesi için elverişli bir iklimin yaratılması gibi görevlerin yerine getirilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Dünya Bankası'na göre, elektrik kesintilerinin Tacikistan'da iş yapmak isteyen yabancı yatırımcıları da düşündüren bir konu olduğu belirtildi.

Doğalgaz ve petrol gibi enerji kaynakları bakımından yoksul olan Tacikistan'da, elektrik enerji ihtiyacı hidroelektrik santrallerden sağlanıyor. Bu da, bölge ülkeleri arasında bazı sorunların oluşmasına neden oluyor. Orta Asya bölgesinin su kaynakları bakımından zengin ülke Tacikistan'ın elektrik ihtiyacı için su kaynaklarından istifade etmesi diğer bölge ülkelerini rahatsız ediyor.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ