latests
Son Dakika

TÜROFED’in 10. yaşı kutlandı

Antalya'da, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) kuruluşunun 10. yılı, bağlı 14 bölgenin başkanlarının katılımıyla kutlandı.TÜROFED’in Kundu turizm bölgesindeki bir otelde gerçekleştirdiği kutlama programına sektörün önde gelen temsilcileri katıldı.osman ayık,rusya,ayık,türkiye,mahir ünal’la

Antalya'da, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) kuruluşunun 10. yılı, bağlı 14 bölgenin başkanlarının katılımıyla kutlandı.

TÜROFED’in Kundu turizm bölgesindeki bir otelde gerçekleştirdiği kutlama programına sektörün önde gelen temsilcileri katıldı. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, gecede yaptığı konuşmada geçen yılın resmi verileri açıklanmadığı için 2014 rakamlarını paylaştı. Türkiye’nin 2014’te 40 milyon ziyaretçi ağırlayarak 32 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini belirten Osman Ayık, elde edilen gelirin ülke içinde kaldığını söyledi. Ayık, Türkiye’nin cari açığının çok önemli bir kısmının bu gelirle kapatıldığını savundu.

Osman Ayık, Ağustos 2014’te sinyalleri gelmeye başlayan sıkıntıların 2015’te de devam ettiğini ve Rusya ile yaşanan özel bir krize dönüştüğünü ifade eden Osman Ayık, “En önemli pazarımız Rusya ile yaşadımız özel krizin de etkileriyle 2015 yılından bu pazarda büyük bir kayıp yaşadık. 700 bin civarı kaybımız var. Bir kısmı başka pazarlarından karşılandı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin turizmde yaşadığı krizden güçlenerek çıkacağı umudunu dile getiren Ayık şunları söyledi; “Bu güçlenmenin bir bedeli olacaktı. Bir takım kayıplarımız, yaralanmalarımız söz konusudur. Bunların hepsi, bugüne kadar kazandığımız tecrübeleri önümüzdeki bir kaç yıllık dönemde çok net ve aktif kullanmamıza da bağlı olacak. Kamunun ve özel sektörün ciddi eşgüdümüne, sektörü oluşturan tüm kesimlerin ciddi işbirliğine ihtiyaç var. Bu birlik beraberlik içinde haraket ettiğimizde bu süreci mümkün olan en kısa süre içinde en az zararla geçireceğiz diye düşünüyorum.”

Dün Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’la bir araya geldiklerini ve olumlu geçen görüşmelerinin ardından turizmcilerin ihracatçı sayılmasını da kapsayan bir takım konularla ilgili kararların bugünlerde açıklanmasını beklediklerini ifade eden Ayık, “Turizmde oluşturulan değer 80 milyar dolardır. Bu değeri yatırımcı, işletmeci, özel ve kamu sektörü birlikte yaptı.” dedi.

Konuşmasının ardından Osman Ayık, TÜROFED Kurucu Başkanı Ahmek Barut’a plaket verdi. Gece eğlence programıyla devam etti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ