latests
Son Dakika

Zeynel Lüle: Bu kararlar Türkiye’nin AİHM’nde yargılanmasına neden olacak

Tutuklu gazeteciler için Silivri'de başlatılan umut nöbetine uzun yıllar Avrupa’da gazetecilik yapan Zeynel Lüle devam etti. Tutuklu gazetecilerden dolayı Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) yargılanmasına ve ihlal kararı alınmasına neden olacağını söyleyen Lüle, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi. Silivri Cezaevi önündeki umut nöbetini devralan gazeteci Zeynel Lüle, Can Dündar ve Erdem Gül için tutuklama kararlarının Strasbourg ve Brüksel’de Türkiye’den daha fazla yankı yaptığını söyledi.tutuklu gazeteciler,zeynel lüle,silivri cezaevi,can dündar,erdem gül,umut nöbeti,zeynel lüle,lüle,can dündar,avrupa insan hakları,strasbourg,zeynel,erdem,erdem gül,can,avrupa insan,silivri,aihm,cumhuriyet

Tutuklu gazeteciler için Silivri'de başlatılan umut nöbetine uzun yıllar Avrupa’da gazetecilik yapan Zeynel Lüle devam etti. Tutuklu gazetecilerden dolayı Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) yargılanmasına ve ihlal kararı alınmasına neden olacağını söyleyen Lüle, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.

Silivri Cezaevi önündeki umut nöbetini devralan gazeteci Zeynel Lüle, Can Dündar ve Erdem Gül için tutuklama kararlarının Strasbourg ve Brüksel’de Türkiye’den daha fazla yankı yaptığını söyledi. Lüle, “Can ve Erdem sadece gazetecilik refleksiyle bu haberleri yaptılar. Haberler bu iki arkadaşımızın içeride olmasına neden oldu. Bunu anlamak mümkün değil. Üstelik Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi bu haberlerle tutuklanmadan birkaç gün önce Strasbourg’ta Sınır Tanımayan Gazeteciler ve basın özgürlüğü ödülünü aldılar. Trajikomik bir durum bu. Çünkü yurt dışında ödül alan bu haberler Türkiye’de bu kişilerin tutuklanmasına neden oldu. Bunu anlamak mümkün değil.” diye konuştu.

Delilleri karartma gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Lüle, şöyle devam etti: “Zaten haberler arşivde bulunuyor. Bunlar gerekçe gösterilerek tutuklanmaları maalesef bir hukuk skandaldır. Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vereceği kararları hep birlikte göreceğiz. Ben yıllarca AİHM kararlarını haber haline getiren bir gazeteciyim. İnsan Hakları Sözleşmesi’nin maddelerini teker teker ezberledim. Göreceksiniz bunların hepsi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde, Türkiye’nin yargılanmasına ve bir ihlal kararı alınmasına neden olacak unsurlardır. Dileğimiz bir an önce bu yanlıştan dönülmesi.”

Zeynel Lüle: Bu kararlar Türkiye’nin AİHM’nde yargılanmasına neden olacak zeynel-lule-bu-kararlar-turkiyenin-aihmnde-yargilanmasina-neden-olacak thumbnail text
Sitene Ekle
x
Sitene Ekle
Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ