latests
Son Dakika

Kuzey Kore nükleer test bölgesi yakınında 5,1 büyüklüğünde deprem

Kuzey Kore nükleer test bölgesi yakınında 5,1 büyüklüğünde deprem

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin nükleer silah test bölgesi civarında, yüzeye çok yakın bir mesafede ve büyük bir patlamanın ardından gerçekleşmesi, sarsıntının doğal olmadığı yönündeki ihtimalleri artırdı. Depremin Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından da tespit edildiği, yerel saatle sabah 10.kuzey kore,güney kore,abd,kuzey,kore,avrupa,yonhap

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin nükleer silah test bölgesi civarında, yüzeye çok yakın bir mesafede ve büyük bir patlamanın ardından gerçekleşmesi, sarsıntının doğal olmadığı yönündeki ihtimalleri artırdı.

Depremin Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından da tespit edildiği, yerel saatle sabah 10.30'da, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada gerçekleştiği bildirildi. USGS, depremin merkez üssünün, geçmişte nükleer testlerin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta ve yerin 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

Kore Meteoroloji Kurumu'ndan bir yetkili, "Güney Kore jeobilim ve mineral kaynakları enstitüsü ile yaptığımız değerlendirmelere göre, sarsıntının büyüklüğünü ve merkez üssünü analiz ettiğimizde bunun suni bir deprem olmasından şüpheleniyoruz" dedi. Güney Kore hükümet yetkilileri, bunun doğal bir deprem mi yoksa nükleer deneme mi olduğunu henüz belirleyemediklerini bildirdi.

Kuzey Kore, doğrulanan son nükleer denemesini 2013'ün Şubat ayında gerçekleştirmişti. Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi "ABD kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir nükleer başlık geliştirme hedefine yönelik büyük bir adım" olarak nitelendirmişti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ