latests
Son Dakika

BM Kıbrıs Özel Danışmanı Eide Atina'da

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul etti.Görüşmede Kıbrıs Rum ve Türk tarafının yürüttükleri çözüm müzakerelerine ilişkin son gelişmeler ele alınacak. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılması beklenmiyor.bm,bm kıbrıs,kıbrıs,eide,birleşmiş milletler,atina,yunanistan,mustafa akıncı,nikos kotzias

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul etti.

Görüşmede Kıbrıs Rum ve Türk tarafının yürüttükleri çözüm müzakerelerine ilişkin son gelişmeler ele alınacak. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılması beklenmiyor.

Atina, Kıbrıs'ta çözüm sağlanabilmesi için garantiler ve Türk askerinin Ada'dan çekilmesi şartını ileri sürüyor. Aynı konulara ilişkin Kıbrıs Rum tarafı da benzer taleplerde bulunmuştu. Öte yandan Türk tarafı ise garantör ülke güçlerinin görevini sürdürmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile geçen ay yaptığı görüşmenin ardından mülkiyet sorununda uzlaşma yolunda ana genel hatların ortaya çıkmaya başladığını söylemişti.
Eide, çalışmalarının müzakerelerin son turunda çözümü mümkün olan konular dışındaki konuları çözme yönünde ilerlediğini kaydetmişti.

Eide, Ocak ayında yapılacak görüşmeler için iyi bir zemin oluşturmaya çalıştıklarını kaydetmişti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ