latests
Son Dakika

Yılbaşı gecesindeki taciz vakaları Almanya'yı şoke etti

Yılbaşı akşamı Köln ve Hamburg’da kadınlara yönelik kitlesel taciz ile yankesicilik olayları Almanları şoke etti. Köln’de çoğu Kuzey Afrika kökenli bin kişilik bir gruptan en az 200 kişinin kadınlara cinsel tacizde bulunduğu ve değerli eşyalarını gasp ettiği belirtildi. Köln’de 60, Hamburg’da altı kadın şikayetçi olurken Federal Adalet Bakanı Maas işlenen suçu, “Organize suçlarda yeni bir boyut” olarak tanımladı.köln,afrika,ralf jäger,hennelore kraft,reker,kuzey ren vestfalya,sendikası,arnold plickert,polis,kuzey afrika,hamburger,maas,köln büyükşehir,kraft,henriette reker,hamburg,wolfgang

Yılbaşı akşamı Köln ve Hamburg’da kadınlara yönelik kitlesel taciz ile yankesicilik olayları Almanları şoke etti. Köln’de çoğu Kuzey Afrika kökenli bin kişilik bir gruptan en az 200 kişinin kadınlara cinsel tacizde bulunduğu ve değerli eşyalarını gasp ettiği belirtildi. Köln’de 60, Hamburg’da altı kadın şikayetçi olurken Federal Adalet Bakanı Maas işlenen suçu, “Organize suçlarda yeni bir boyut” olarak tanımladı.

Yılbaşı akşamı Köln’de merkez tren istasyon meydanında kadınlara yönelik kitlesel cinsel taciz ve yankesiciliğin boyutlarının sanılandan büyük olması herkesi şoke etti.

Şikayetçi olan kadın sayısı 60’a yükselirken, bin civarında kişinin zanlı durumunda olduğu bildiriliyor. Çok sayıda şikayetin ulaştığı Köln polisi olayı “Suç eylemlerinde yeni bir boyut” olarak değerlendi. Beş zanlıyı göz altına alan Köln polisi, olayları derinlemesine araştırmaları için 10 kişilik bir soruşturma timi kurdu. Köln Emniyet Müdürü Wolfgang Albers olayları “katlanılamaz bir durum” olarak tanımladı, şimdiye kadar 60 kadının şikayetçi olduğunu bildirdi. Bunların dörtte birinin cinsel tacizden şikayetçi olduğu bildirildi. Olaylarda en az 80 kişi ise yaralandı.

Bu arada Hamburger Abendtblatt gazetesi yılbaşı akşamı Hamburg’da da genç kadınlara cinsel taciz saldırısı yapıldığını yazdı. Polisin de doğruladığı habere göre St. Pauli meydanında çok sayıda erkek, kadınları sıkıştırıldı, bazıları gasp edildi. Hamburg’da şimdiye kadar altı kadının şikayetçi oldu. Köln’de şikayetçi olan 60 kadının şikayetleri arasında cinsel taciz, çanta, cep telefonu ve cüzdanının çalındığı yer aldı. Polis Köln’de henüz şikayetçi olmayan başka kadın mağdurların da olduğundan hareket ediyor.

Köln Emniyet Müdürü Albers saldırganların çoğunlukla Kuzey Afrikalı Arap kökenliler olduğunu, en fazla da cinsel suçların işlendiğini aktardı. Hamburg polisi de saldırganların “güney veya Arap ülkeleri kökenli” olduklarını bildirdi.

KADIN BAŞBAKAN: SUÇLULAR SINIR DIŞI DA EDİLEBİLMELİ

Yaşananlara her kesimden tepki yağdı. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) İçişleri Bakanı Ralf Jäger, Köln'de yaşananlara tepki göstererek, "Kuzey Afrikalı erkekler grubunun savunmasız kadınlara yüzsüz bir şekilde cinsel tacizde bulunmalarını hiçbir şekilde kabullenemeyiz." dedi.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker de yaşananlara tepki gösterdi ve bir kriz zirvesi topladı. Başkan Reker, "Köln’de ziyaretçilerin saldırıya uğrama korkusu taşımalarına izin verilemez. Biz, burada hukukun hakim olmadığı bir yer oluşmasına izin veremez ve bunları tolere edemeyiz." dedi.

KRV Başbakanı Hennelore Kraft da saldırıları sert şekilde kınadı. Sert cezaların ipuçlarını veren Kraft, “suçlular sınır dışı da edilebilmeli.” dedi.

POLİS SENDİKASI: BU TÜR SUÇA İLK KEZ TANIK OLUYORUZ

Diğer yandan Polis Sendikası GbP de yaşananların korkunç olduğunu kaydetti. GdP KRV Başkanı Arnold Plickert, "Bu şiddetin tamamen yeni bir boyutu. Böyle bir şeyi şimdiye kadar görmemiştik.” dedi. Olaylarla ilgili Köln polisinin kurduğu 10 kişilik “Soko Neujahr” adlı ekibin öncelikle güvenlik kameralarındaki görüntüleri inceledikleri bildirildi. Polisin verdiği bilgilere göre yılbaşı akşamı saat 23.00 sularında bin civarında kuzey Afrika kökenli erkekler grubu olay yerinde dikkat çekti.

Grubun öncelikle olay yerindeki yılbaşını kutlayanlara havai fişeklerle saldırdığı, 15 ile 35 yaşlarında oldukları bildirilen saldırganların alkollü oldukları bildiriliyor. Kadınlara saldırıların ise saat 00.30 ile 04.00 arasında gerçekleştiği kaydedildi.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ