latests
Son Dakika

Bakan Kılıç, TFF Başkanı Demirören ve PTT 1. Lig başkanları ile buluştu

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Kulüplere gelir getirici bir takım çalışmaların hayata geçirilmesi konusunda iyi bir noktaya geldik." dedi.Bakan Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve PTT 1.kılıç,1 lig,demirören,tff,uefa,nihat özdemir,spor toto süper lig'de,ali,toto süper lig,kabulde tff,2 ,cengiz zülfikaroğlu,yıldırım demirören,selahattin aydoğdu,1 lig kulüp,süper lig,akif çağatay kılıç,ali özdoğan,süper,kabulde,türkiye futbol federasyonu

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Kulüplere gelir getirici bir takım çalışmaların hayata geçirilmesi konusunda iyi bir noktaya geldik." dedi.

Bakan Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve PTT 1. Lig'de mücadele eden kulüplerin başkanlarını kabul etti. Kabulde TFF Başkanvekili Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez ile Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Selahattin Aydoğdu ve Ali Özdoğan da yer aldı.

Bakanlık binasında gerçekleşen kabulde konuşan Kılıç, PTT 1. Lig başkanları arasında iyi bir diyalog bulunduğunu vurgulayarak, bu durumun kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Kılıç, bu birlikteliğin Spor Toto Süper Lig'de de yoğun bir şekilde yaşanması temennisinde bulundu.

Kılıç, PTT 1. Lig kulüp başkanlarıyla geçen yıl da bir araya geldiklerini hatırlatarak, "Mali yapının sıkıntılarını geçen sene de dile getirmiştik. Bununla alakalı bazı çalışmalar yürüyor. UEFA kriterleri artık tüm futbolun yönetimi, mali disiplini açısından belli kuralları ortaya koyuyor. Bunlar da müsamaha gösterilmeksizin uygulanıyor. Herhangi bir kişinin müdahale şansı olmuyor." diye konuştu.

UEFA kriterlerinin, gelecek yıldan itibaren PTT 1. Lig'de de uygulanacağına işaret eden Bakan Kılıç, "UEFA bu noktadaki kararlığını ortaya koydu. Burada sizlere büyük iş düşüyor. Bazılarınızın gerçekten geçmişten gelen çok büyük borç yükleri var. Maddi anlamda sizlerin birazcık nefes alabilmesi anlamında yapılması gereken bazı adımlar var." ifadelerini kullandı.

Kılıç, zorunluluk neticesinde yapılmayan harcamaların, ilerleyen yıllarda kulüplere fayda getireceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bundan dolayı zorunlu olmadan bu tasarruf tedbirleriyle ilgili harekete geçmeniz gerekiyor. Sizlere yardımcı olmak için her zaman hazırız. Gerçekten zorlandığınız noktalar var. Yaptığımız hamlelerle kulüplere gelir getirici bir takım çalışmaların da hayata geçirilmesi konusunda iyi bir noktaya geldik. Bunların hepsini sizlerle değerlendirip, önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir mali yapıya kavuşmuş Türk futbolunu ortaya çıkartmamız gerekiyor."

KULÜPLER YASASI'NDA İLK ADIM TAMAM

Bakan Kılıç, Kulüpler Yasası'nın son durumuyla ilgili soruyu da "İlk adımını geçtik. Bunun taslağını hazırlamakla görevli arkadaşlar, bir masa etrafında toplanıp taslak hazırladılar ve üzerinde anlaştılar. Şimdiki aşama ise anlaşmaya varılmış taslağı bizler de belli değerlendirmelerden geçireceğiz. Ortak bir noktada buluşulmasının ardından inşallah taslağı hayata geçireceğiz." şeklinde cevapladı.

Kulüpler Yasası'nın sadece futbolla ilgili olmadığına dikkati çeken Kılıç, "Bütün sportif anlamdaki kulüplerin daha verimli, daha iyi yönetilmesi için çabanın olduğu bir çalışma bu. Daha ileriye nasıl gidebiliriz? Kendimiz yapmazsak, uluslararası kuruluşlar işletecek zaten. Onları beklemeden kendi işimizi görelim" değerlendirmesinde bulundu.

TFF BAŞKANI DEMİRÖREN

Kabul için kulüp başkanları adına Kılıç'a teşekkür eden TFF Başkanı Demirören ise "Futbolun derdi Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. ve 3. Ligler için aynı aslında. Hiçbir şey değişmiyor. Boyutlar, önlemler değişiyor, onun haricinde değişen bir şey yok." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kulüpler ben değil, biz diye düşünmeye başlarsa futbolda çok önemli adımlar atılacağına inanıyorum. Her kulüp başkanı bir takımı tutuyor ama hepimizin ortak noktası futbol. Futbolu toplumun yüzde 99'u seviyor. Onun için de futbolun güzel yanlarını ortaya çıkarmamız gerekiyor. PTT 1. Lig kulüpleri bu noktada önemli adımlar atıyor, örnek oluşturuyor. Süper Lig'de yok ama PTT 1. Lig'de çoğu kulüp, gelen takımı ağırlıyor. Bunun Süper Lig, 2. ve 3. liglerde de yaşanması en büyük temennimiz."

Demirören, kulüplerin sorunlarına değinerek, "Türk futbolunun gerçeği maddi problemler. Tesisleşmede sizlerin ve hükümetin katkısıyla önemli adımlar atıldı. Ama mali konularda kulüplerimiz cidden çok zorda. Hem kendi döner yapıları açısından, hem de banka ve sigorta borçlarının geçmişten bu yana birikmesinden dolayı büyük sıkıntıları var." diye konuştu.

Geçen seneki toplantıda Bakan Kılıç'a bir öneri sunduklarını anımsatan Demirören, "Bütün kulüp borçlarını bir arada toplayıp, bütün devlet bankalarına sizlerin desteğiyle imkanlarıyla bölebilirsek kulüplerimizin yapılandırmasını... Borç silme değil, ertelemeyle kulüplerimizi bir araya getirebilirsek, büyük destek olacağına inanıyorum. En önemli konu bu." ifadelerini kullandı.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ