latests
Son Dakika

Esnaf ve sanatkarlar, elektriğe gelen zamlardan dertli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi’nin vatandaşın lehine olan bir adım daha atarak, iletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerinin de yasal olmadığına karar verdiğini aktardı. Palandöken, “Yani Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedellerinin alınamayacağına karar vermiştir. Kararın ardından bundan sonraki faturaların yaklaşık yüzde 10 indirimli olması anlamına geliyor.palandöken,yargıtay,türkiye,hukuk,trt

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi’nin vatandaşın lehine olan bir adım daha atarak, iletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerinin de yasal olmadığına karar verdiğini aktardı. Palandöken, “Yani Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedellerinin alınamayacağına karar vermiştir. Kararın ardından bundan sonraki faturaların yaklaşık yüzde 10 indirimli olması anlamına geliyor. Şimdi kararın uygulanmasının takipçisi olacağız.” dedi.

Bugüne kadar vatandaşlardan yasal olmayan yollarla tahsilat yapıldığının mahkemece tespit edildiğinin altını çizen Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında şunları söyledi:
“Her türlü vergi ve harcın ancak yasayla alınabileceğini, elektrik faturalarındaki iletim, dağıtım, perakende satış ve sayaç okuma bedellerinin yasal dayanağının bulunmadığı mahkemece belirtilerek artık bu kalemlerde tahsilat yapılamayacağına karar verildi. Faturalara yansıtılan, sadece TRT payı yasal olarak alınmaktadır. Ancak diğer 4 kalem bedelin alınmasını öngören bir yasa bulunmadığı artık mahkemece kesinleşti. Şimdi yapılması gereken Yargıtay’ın iptal ettiği bu bedellerin hesaplanarak hak sahiplerine geri ödenmesidir.”

“ESNAFA UCUZ ELEKTRİK TARİFESİ UYGULANMALI”

Esnaf ve sanatkarlara uygulanan yüksek ticarethane tarifesinin de indirilmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Şu an en yüksek elektrik bedelini esnaf ve sanatkarlarımız ödemektedir. 01 Ocak’tan itibaren gelen yüzde 6,8'lik zam maliyetlerimizi daha da artıracaktır. Oysa esnaf ve sanatkarın sermayesinin ne kadar kısıtlı olduğu ortada. Diğer kesimlere uygulanan indirimli fiyatlar esnafımıza da mutlaka uygulanmalı. Çünkü anayasanın eşitlik ilkesine ve esnaf ve sanatkarın korunmasına ilişkin 173’üncü maddesine göre esnafa diğerlerinden farklı tarife uygulanması aykırı bir durumdur.” şeklinde konuştu.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ