latests
Son Dakika

Dünya yeni yıla güvenlik önlemleri altında girdi

Dünya yeni yıla güvenlik önlemleri altında girdi

Tüm dünyada yeni yıl kutlamaları terör tehdidi nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı. Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, yeni yılı ilk karşılayan kentlerden biri olan Sydney’de tüm zamanların en büyük havai fişek gösterisi yapıldı. 7 tonluk havai fişeklerle yapılan görkemli gösteri 12 dakika sürdü ve 5,1 milyon dolara maloldu.brüksel,times,paris,new,kızıl,champs,anne hidalgo,cakarta,polis,brüksel polis teşkilatı,kızıl meydan,new york, paris,brüksel’deki,fbı,yetkililer,san bernardino

Tüm dünyada yeni yıl kutlamaları terör tehdidi nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, yeni yılı ilk karşılayan kentlerden biri olan Sydney’de tüm zamanların en büyük havai fişek gösterisi yapıldı. 7 tonluk havai fişeklerle yapılan görkemli gösteri 12 dakika sürdü ve 5,1 milyon dolara maloldu. Rusya’da ise başkent Moskova’nın simgesi Kızıl Meydan bu yılbaşı kutlamalara kapatıldı. Bu kararın alınmasında Ekim ayında Mısır’da bir Rus yolcu uçağının düşürülmesi ve Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonları sonrasında artan terör saldırısı tehdidi etkili oldu.

Endonezya’nın başkenti Cakarta da yeni yıl kutlamaları sırasında düzenlenmesi planlanan terör saldırısının ortaya çıkarılmasından sonra 2016’yı alarmda karşıladı. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki yeni yıl kutlamalarıysa terör saldırısı korkusu nedeniyle iptal edildi. Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, havai fişek gösterisini izlemeye gelecek onbinlerce kişiyi güvenlik taramasından geçirmenin imkansız olduğuna karar verdiklerini belirtti.

Brüksel Polis Teşkilatı, 13 Kasım’da Paris’te düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarıyla ilişkisi olduğundan şüphelenilen 10. zanlının da tutuklandığını bildirdi. Yeni yıl kutlamaları sırasında saldırı düzenlenmesi planıyla ilgili olaraksa hafta başında tutuklanan 2 şüpheliye ek olarak 6 kişi daha sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Paris de havai fişek gösterilerini iptal etti ve kutlama programında kesintiye gitti. Paris’in ünlü Champs Elysees Caddesi araç trafiğine yeni yıl kutlamaları kapsamında her zamanki 3 saat yerine sadece bir saatliğine kapatılıyor. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Fransa’nın sembolik yeni yıl kutlamalarını yaparak tüm dünyaya saldırılar sonrasında iyileşmeye devam ettiği mesajını göndermesi gerektiğini kaydetti.

ABD'DEKİ ÖNLEMLER

Bu arada New York’ta tüfek, radyasyon dedektörü ve özel eğitimli köpek donanımına sahip binlerce polis, kentin ünlü Times Meydanı’ndaki geleneksel yeni yıl kutlaması sırasında görev yapacak. Times Meydanı’nda 2016’yı karşılamak üzere toplananların sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Yetkililer ayrıca denizaşırı haberleşmeyi de izleyerek terör tehditlerini yakalamaya çalışıyor.

Polis, FBI ve federal güvenlik yetkilileri şimdiye kadar New York ya da başka bir Amerikan kentindeki yeni yıl kutlamalarına yönelik herhangi bir tehdit almadıklarını bildiriyor. Ancak Paris ve San Bernardino kentindeki saldırılar sonrasında güvenlik önlemlerinin arttığı göze çarpıyor.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ