latests
Son Dakika

Irak: Türkiye, askerlerin çekilmesi anlaşmasına saygı duymadı

Irak: Türkiye, askerlerin çekilmesi anlaşmasına saygı duymadı

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askerlerini çekme yönünde verdiği söze saygı göstermediğini iddia etti. Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayınlayan Başbakan el Abadi, "Türkiye Irak'a ülkenin kuzeyindeki askerlerini geri çekeceği yönünde söz verdi. Ancak Türk hükümeti anlaşmaya saygı göstermedi.ırak,türkiye,ibrahim el caferi,türk,başbakan ahmet davutoğlu,abadi,bağdat,musul,haydar el abadi

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askerlerini çekme yönünde verdiği söze saygı göstermediğini iddia etti.

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayınlayan Başbakan el Abadi, "Türkiye Irak'a ülkenin kuzeyindeki askerlerini geri çekeceği yönünde söz verdi. Ancak Türk hükümeti anlaşmaya saygı göstermedi. Türk hükümetinin hemen Irak topraklarından çekileceğini açıklamasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi de, dün yaptığı açıklamada, "Bağdat barışçıl yolları izlemeye devam edecek. Ancak sonuç alınmamasını ve çatışma dayatılması durumunda da egemenliğimizi, halkımızı ve kaynaklarımızı korumak için bunu değerlendireceğiz" diye konuşmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bu sözlere, "Eğer askeri güçleri varsa DEAŞ'a karşı kullansınlar" yanıtını vermişti.

Türkiye, 4 Aralık'ta Musul yakınlarındaki Başika üssünde Peşmerge güçlerini eğiten Türk birliklerine takviye amacıyla yaklaşık 150 askeri bölgeye sevk etmişti. Irak hükümeti de 'ülkenin egemenliğinin ciddi şekilde ihlal edildiği' gerekçesiyle Türkiye'den askerlerini çekmesini istemişti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ