latests
Son Dakika

Almanya'da HARTZ IV zammı, artan gıda fiyatlarıyla eridi

Almanya'da 2016 yılından itibaren Hartz IV alanların aylıklarına ayda 5 Euro’luk zam yapılacak. Bu durumda tek başına Hartz IV alan bir şahıs ocak 2016’dan itibaren 404 Euro alacak. Evli olan çiftler ise ocak ayından itibaren kişi başı 364 Euro alacak.buntenbach,hartz,sendikalar

Almanya'da 2016 yılından itibaren Hartz IV alanların aylıklarına ayda 5 Euro’luk zam yapılacak. Bu durumda tek başına Hartz IV alan bir şahıs ocak 2016’dan itibaren 404 Euro alacak. Evli olan çiftler ise ocak ayından itibaren kişi başı 364 Euro alacak. Ancak Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) yaptığı hesaplara göre bu artış Hartz IV alanlara fayda etmeyecek. DGB yaptığı açıklamada 2005 yılında başlayan Hartz IV sisteminin bugün insanlara yaşamaları için daha az imkân sağladığını belirtti.

DGB açıkladığı istatistikte bugüne kadar artan Hartz IV miktarlarını artan gıda fiyatları ile karşılaştırdı. Hartz IV 2005 yılından bu yana toplamda yüzde 15,7 oranında artarken gıda fiyatları aynı zaman içerisinde yüzde 24,4 oranında artış gösterdi.

“ASGARİ GEÇİM KOŞULLARINI SAĞLAMAK ANAYASAL GÖREV”

DGB yönetim kurulu üyelerinden Annelie Buntenbach yaptığı açıklamada Almanya’da zengin ile fakirin arasındaki gelir farkının her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti. Buntenbach, hükümete seslenerek 2017 yılında yapılacak Hartz IV artışlarının gıda ve yaşam koşullarını ele alarak düzenlenmesi gerektiğini savundu. Buntenbach ayrıca Almanya’da yaşayan vatandaşların asgari geçim koşullarını sağlamanın devletin görevi olduğunu hatırlattı.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ