latests
Son Dakika

AYM’den ‘insan onuru ile bağdaşmayan muamele’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), karakolda darp edilen kişinin polisler hakkında yaptığı şikayetin sonuçsuz kalmasının hak ihlali olduğuna karar verdi. AYM, başvurucunun insan onuru ile bağdaşmayan muameleye maruz kaldığını belirtti. Z.aym,insan onuru,hak ihlali,z b,anayasa mahkemesi

Anayasa Mahkemesi (AYM), karakolda darp edilen kişinin polisler hakkında yaptığı şikayetin sonuçsuz kalmasının hak ihlali olduğuna karar verdi. AYM, başvurucunun insan onuru ile bağdaşmayan muameleye maruz kaldığını belirtti.

Z.B, kanunlarda belirtilen güvencelere aykırı olarak yakalandığını, gözaltına alındığını, tutanak tutulmadan üst araması yapıldığını ve yakalama ile gözaltına alınmasına sebep olan durumun ne olduğunu öğrenemediğini ileri sürdü. İfadesinin usule uygun alınmadığını, polis tarafından darp edildiğini ve darp nedeniyle yaptığı şikayetin sonuçsuz kaldığını belirten Z.B, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

AYM’nın gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı: “Polis merkezi kamera kayıtlarından tespit edildiği üzere polis merkezinde 6 polis memuru tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışılırken başvurucunun yüzüne ve ensesine vurulduğu, yere yatırılarak 5 polis memuru tarafından tutulmaktayken başvurucuya tekme atıldığı görülmektedir.

Olayın nasıl gerçekleştirildiğinin kamera kayıtlarından açık şekilde tespitinin mümkün olduğu göz önünde bulundurulduğunda başvurucunun yaralanmalarının polis memurlarına direnmesine bağlı olarak gerçekleşmiş olabileceği şeklindeki soyut değerlendirmenin yeterli derinlikte olmadığı söylenebilecektir.”

Başvurucunun anayasanın 17. maddesinin üçüncü fıkrasından güvence altına alınan insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağının usul ve maddi yönden ihlal edildiğine karar veren AYM, yeniden soruşturma yapılması için kararın ilgili cumhuriyet başsavcılığına gönderilmesine hükmetti. AYM ayrıca başvurucuya 4 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ