latests
Son Dakika

Davutoğlu'na 'ODTÜ'deki olayların rektörlük seçimleriyle alakası var mı' sorusu

Davutoğlu'na 'ODTÜ'deki olayların rektörlük seçimleriyle alakası var mı' sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “ODTÜ’de yaşanan olaylar ve sonrasında hükümet kanadınca olayın sürekli gündemde tutulmasının ODTÜ’de gerçekleşecek olan rektörlük seçimleriyle alakası var mıdır?” diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Tanrıkulu, “Cumhurbaşkanı ODTÜ’de yaşanan hadiselerle ilgili olarak ODTÜ yönetimini suçlamış ve Cumhurbaşkanlığının meselenin takipçisi olacağını ifade etmiştir. Açıklamasında ‘Yönetici kadrolar, ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar.odtü,cizre,cumhurbaşkanlığı,başbakan ahmet davutoğlu,sezgin tanrıkulu,chp,yök,tanrıkulu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “ODTÜ’de yaşanan olaylar ve sonrasında hükümet kanadınca olayın sürekli gündemde tutulmasının ODTÜ’de gerçekleşecek olan rektörlük seçimleriyle alakası var mıdır?” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Tanrıkulu, “Cumhurbaşkanı ODTÜ’de yaşanan hadiselerle ilgili olarak ODTÜ yönetimini suçlamış ve Cumhurbaşkanlığının meselenin takipçisi olacağını ifade etmiştir. Açıklamasında ‘Yönetici kadrolar, ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bu tür aleyhte kullanma gayreti içerisine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz. Gereği neyse, bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bunun da takipçisi olacağız.’ ifadelerini kullanmıştır.” hatırlatmasında bulundu.

CHP’li Tanrıkulu bu bağlamda Başbakan Davutoğlu’na şunları sordu:

“ODTÜ’de yaşanan olaylar ve sonrasında Hükümet kanadınca olayın sürekli gündemde tutulmasının ODTÜ’de gerçekleşecek olan rektörlük seçimleriyle alakası var mıdır?

ODTÜ’de 1 cami ve 15 mescit olduğu ifade edilmesine rağmen, 'namaz kılanlara saldırıyorlar' şeklinde söylemlerde bulunulmasının asıl gerekçesi nedir? Geçmişte ülkemiz bu tür manipülatif söylemler yüzünden pek çok acı yaşamışken ısrarla bu söylemin tekrarlanmasının gerekçesi nedir?

Cumhurbaşkanınin Başdanışmanı 'Cizre ve Silopi’ye nasıl girildiyse ODTÜ’ye de öyle gireriz' sözleri ile neyi ifade etmek istemiştir?

Cumhurbaşkanlığı YÖK’e talimat verme yetkisini hangi yasal dayanaktan almaktadır?

Basına yansıdığı üzere YÖK’ün ODTÜ için inceleme başlattığı iddiası doğru mudur? İddia doğruysa, bu inceleme hangi gerekçelerle başlatılmıştır? Bu incelemenin Cumhurbaşkanının açıklamasıyla bağlantısı var mıdır? YÖK Cumhurbaşkanlığından talimat mı almaktadır?

Şimdiye kadar, Türkiye'den, dünya genelindeki en iyi üniversite sıralamasına kaç üniversite girmiştir? ODTÜ bu sıralamalarda kaçıncıdır?”

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ