latests
Son Dakika

Yarım asırdır ağacı el sanatı ürünlere dönüştürüyor

Ordu'nun Çaybaşı ilçesi Kozluk Mahallesi'nde Rasim Koç (65), yarım asırdır babadan oğula öğretilerek gelen el işi sepetler yapıyor.Çaybaşı ilçesi Kozluk Mahallesi'nde yaşayan Rasim Koç, yaptığı el işi örme sepetleriyle unutulmaya yüz tutan bu el sanatını yaşatmaya çalışıyor. El sanatını babasından öğrenen ve 50 yıldır bu işi yapan Rasim Koç, para kazanmak için değil sadece ihtiyaç duydukça yaptığını söyledi.ağacı sanata dönüştüren eller,50 yıldır oduna şekil veriyor,rasim koç,çaybaşı,kozluk,koç

Ordu'nun Çaybaşı ilçesi Kozluk Mahallesi'nde Rasim Koç (65), yarım asırdır babadan oğula öğretilerek gelen el işi sepetler yapıyor.

Çaybaşı ilçesi Kozluk Mahallesi'nde yaşayan Rasim Koç, yaptığı el işi örme sepetleriyle unutulmaya yüz tutan bu el sanatını yaşatmaya çalışıyor. El sanatını babasından öğrenen ve 50 yıldır bu işi yapan Rasim Koç, para kazanmak için değil sadece ihtiyaç duydukça yaptığını söyledi.

El işi örme sepet, hey ve göcekleri fındık ağacından yaptığını belirten Koç, "Fındık ağacından yapılan el işi sepetlerle önceleri fındık, sebze, yumurta muhafaza edilirdi. Çok fazla da kullanılırdı. Biz bu sepetlerimizi elimize alır, ağaca çıkardık dut toplardık. Gün geçtikçe tüketim ihtiyaçlarının değişmesiyle el işi örme sepetlere olan ilgi azaldı. Şimdi çok fazla rağbet görmüyor. Kendim ve komşularım için el emeği göz nuru döktüğüm hey, sepet, gıdık, göcekleri ihtiyaç duydukça yapıyorum. Köyümüzde de benden başka yapmasını bilen yok. Bizden sonra da yapacak olmaz." diye konuştu.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ