latests
Son Dakika

Hollanda 12 yıl aradan sonra 12. kez AB dönem başkanı oluyor

Hollanda, 12 yıl aradan sonra 1 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı'nı 12. kez üstlenecek. Hollanda’nın bir önceki başkanlığı 2004 yılında Başbakanı Jan Peter Balkenende döneminde gerçekleşmişti.ab,hollanda,türkiye,avrupa birliği konseyi,hollanda parlamentosu,jan peter balkenende,mark rutte,frans timmermans

Hollanda, 12 yıl aradan sonra 1 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı'nı 12. kez üstlenecek. Hollanda’nın bir önceki başkanlığı 2004 yılında Başbakanı Jan Peter Balkenende döneminde gerçekleşmişti. Şu anda koalisyon hükümetinin ortağı olan Başbakan Mark Rutte 6 ay süre ile AB dönem Başkanlığı'nı Hollanda adına yürütecek.

Dönem Başkanlığı yapacak Hollanda’nın gündeminde öncelikle mülteci sorunu ve Türkiye olacak. Bu süreçte, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Hollandalı Frans Timmermans tarafından hazırlanan ve parlamentoda kabul edilen Türkiye-AB mülteci anlaşmasının hayata geçirilmesi bekleniyor.

Hollanda Parlamentosu, mülteci sorunu nedeniyle Türkiye’ye toleranslı davranıldığını düşündüklerini, "Türkiye’de insan hakları ihlallerinin yaşandığını" belirtmiş ve Türkiye’ye yapılan 600 milyonluk Euro'luk AB yardımların dondurulmasını önermişti.

Tümü

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.
BIST
*Borsa verileri hafta içi hergün saat 18.00 de yenilenmektedir.
İmsak Güneş Öğle
İkindi Akşam Yatsı
| Şehir Seç
DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ